איך מתאימים מכשירי שמיעה לילדים?

מכשירי שמיעה
מכשירי שמיעה

כשאדם מבוגר מגלה כי השמיעה שלו הידרדרה, יהיה לו קל יותר לגשת לחפש מכשירי שמיעה לעבור את כל הבדיקות ובסופו של דבר לצאת החוצה כשהוא מצויד בטכנולוגיה מתקדמת. מה קורה כשמדובר בילדים ומתבגרים? כאן הסיפור קצת אחר, מכיוון שילדים כמו ילדים מושפעים מאוד מהדרך בה אחרים רואים אותם, ולעתים קרובות יעדיפו לוותר על האפשרות לזכות באיכות חיים גבוהה יותר רק כדי להימנע ממצב פוטנציאלי שבו ייתפשו כחריגים.

אין ספק שזה עלול להיות אתגר רציני, לנסות לשכנע ילד ובעיקר מתבגר, לעבור למכשיר שמיעה. עם זאת, זו לא משימה בלתי אפשרית. כל מה שצריך זה מעט סבלנות והכלה, לדבר עם הילד באופן שקוף ולהבין מה בדיוק מפריע לו. לשאול איך לדעתו תהיה הדרך הטובה ביותר לשקף את המצב ולחשוב יחד על כל התוצאות האפשריות. מי יודע, אולי בסופו של דבר בעזרת שיח פתוח תגלו יחד שהשד לא כל כך נורא!

איך מתאימים מכשירי שמיעה ומתי צריך להתחיל לעבוד על זה?

ברגע שמאובחנת ירידה בשמיעה יש להתחיל בתהליך התאמת מכשירי שמיעה לילד, ולבצע בדיקות שונות. תהליך ההתאמה מורכב מארבעה שלבים עיקריים:

  • שלב ההתווייה – יש לקבוע את התכונות הרצויות ממכשיר השמיעה. תכונות אלו יתבססו על מידע שנאסף לגבי הנבדק, לגבי אקוסטיקה של דיבור ורעש. בשלב זה ייעשה שימוש בנוסחאות שונות שבסופו של דבר ייצרו גרף מטרה לביצועי מכשיר השמיעה החדש.
  • שלב הבחירה – כעת יש למצוא ולהתאים מכשיר שמיעה בהתבסס על התוצאות של שלב ההתוויה וכמה שיותר קרוב לנוסחת ההתאמה. כדאי לבחור במכשירים אותם אפשר לכוונן ולהגביר במידה ויש שינוי במצב השמיעה, במקום לרוץ לחפש מכשיר אחר ולהתחיל את התהליך מחדש.
  • שלב האימות – כעת יש לוודא שמטרות שלב ההתוויה אכן הושגו. כדי לעשות זאת, הילד יעבור שורה של בדיקות שמטרתן לבחון את הביצועים האקוסטיים של המכשיר.
  • שלב הביסוס – אם התגלו בעיות במהלך שלב האימות, הן יטופלו כמובן לפני השלב האחרון, שלב הביסוס. בשלב זה ייקבע סופית האם ההתוויה של מכשירי שמיעה הייתה מתאימה מלכתחילה, האם הילד הצליח להפיק את המירב מהמכשיר החדש שלו והאם הוא יכול לצאת לעולם וסוף סוף, לשמוע את כל הצלילים והקולות באופן חד וברור.

הכי חשוב שאתם תישארו רגועים

כשמתאימים מכשירי שמיעה לילדים ומתבגרים, כדאי לבחור מכשירים מתקדמים המערבים טכנולוגיה ופיצ'רים שיסייעו להם להתמצא בסביבה הרועשת בה הם נמצאים רוב שעות היום; בבית הספר, בחוגים ועוד. במכשירים של המאה ה-21 אפשר להדגיש קולות דיבור על פי הצורך, ואף לבחור במכשירי שמיעה קטנים מאוד שאנשים בסביבה לא יכולים לראות. כך, הילד זוכה לשדרג משמעותית את איכות חייו וגם להמשיך בשגרה כרגיל בידיעה שרק מי שהוא עצמו יבחר לשתף עימו את התהליך שהוא עובר, יידע על כך.

השארת תגובה