הדיין הוחלף – והאשה קיבלה את גיטה

זהו סיפור על דיין בבית הדין הרבני שניסה לפעול בכוחניות – ללא הצלחה, כשהוחלף הדיין התברר: האדם שנרדף כ'מעגן' – סייע יותר מכל עבור הגט

בית הדין הרבני בתל אביב. צילום: אורי
בית הדין הרבני בתל אביב. צילום: אורי

זה היה אחד התיקים המורכבים והסבוכים שהתנהלו בבית הדין הרבני, וכעת הוא מגיע לסיומו בארצות-הברית: לאחר יותר מ-16 שנה, ד' קיבלה הלילה גט מבעלה, זאת לאחר שהסכימה לדרישתו לטוס לארה"ב על מנת לקבל את הגט בבית דין רבני בניו-יורק. אביו של הבעל שהואשם על ידי בית הדין בסירובו לתת גט לאישה הוכח כמי שאינו קשור לפרשה, ובית הדין הרבני הגדול בישראל קבע כי היה "רצון כנה מצד האב" לכך שבנו ייתן גט. לפני מספר חודשים הקפיא גם בית הדין הגדול קנס כספי שהוטל על האב ע"י בית הדין האזורי, בסך 5,000 שקלים על כל יום שבנו אינו נותן גט, לאחר שהוכח כי אין לו שליטה על מעשי בנו, ולאחר שעורכת הדין של ד' הודתה בפני בית הדין הגדול כי אין כל תועלת בסנקציה הכספית המוטלת על האב.

סיפורם של בני הזוג החל לפני כשני עשורים. הם התגוררו בארצות הברית שם נולדו להם שני ילדים, ובמהלך ביקור בישראל לקתה האישה באירוע מוחי, אשר לאחריו החליטה להישאר בישראל ולא לחזור למדינתה. הבעל נאלץ לעזוב את הארץ, וחזר לביתם המשותף בארצות הברית ומאז, קבע בית הדין הרבני בישראל, במעמד צד אחד, כי הוא מסרב לתת לה גט.

במשך כ-4 שנים, אב בית הדין הרבני האזורי בתל אביב, ניהל את תיק הגירושין, אך לא השיג בו כל תוצאה, ובמהלך הדיונים אף עלו טענות על "איבה אישית" מצדו נגד אביו של הבעל. את מאמציו להשיג את הגט מיקד הדיין באבי הבעל שעוכב בישראל, במקום בבנו המתגורר בארה"ב, ואף סירב לכל בקשותיו של האב להעיד את בנו או לשמוע את טענותיו ישירות מפיו. 

בשנה האחרונה חלה פריצת דרך משמעותית מאד במו"מ להוצאת הגט, לאחר שהאב הגיש בקשת פסילה נגד הדיין, ובית הדין הרבני הגדול בישראל החליט כי הרכב מטעמו ינהל את תיק הגירושין במקומו של הדיין. מאז שההרכב התחלף, ביקש בית הדין הרבני הגדול את תגובת הבעל, ועורכי הדין של הבעל והאישה ניהלו ביניהם מו"מ ישיר, ללא מעורבות של אבי הבעל, ונסללה הדרך למתן גט. הגט עצמו ניתן בבית הדין בארה"ב ללא מעורבות של בתי הדין הרבניים בישראל.  

מאחורי הקלעים, ובניגוד לטענות כי הוא מעורב בסירוב של בנו לתת גט לאשתו, אביו של הבעל הציע מיוזמתו באורח יוצא דופן לממן את נסיעתה של האישה לארה"ב, יחד עם שני ילדיה ומקורבים לה, בסכום של עשרות אלפי דולרים, ובכך הוכיח שוב את מאמציו לסיים את הסאגה ששמו שורבב בה. כך, נסללה הדרך להוצאת הגט. במהלך השנים, האב עשה כל שנדרש כדי להוכיח שאין לו כל קשר עם בנו, הוא הוציא אותו מהירושה, פיטר אותו מעסקיו וניתק עמו קשר. 

בחודשים האחרונים, במהלך דיונים שהתקיימו בבית הדין הרבני הגדול בישראל, על מעורבותו של האב בתיק הגירושין – הביעו הדיינים את דעתם כי האב "מיותר" בהליך הגירושין, ואף תהו "האם הטקטיקה לקחת את אבי הבן כבן ערובה כדי להציל את האישה מעגינותה, זאת הדרך הנכונה". דבריהם של הדיינים העניקו גיבוי חסר תקדים לטענות של האב לפיהן הוא אינו קשור לכך שבנו לא נתן גט לאשתו, ואין לו כל שליטה על מעשיו.

למרות שהוכח כי אינו קשור, אביו של הבעל שילם מחיר קשה על התקופה בה הוחזק בישראל. מצבו הבריאותי הידרדר, הוא אושפז שלוש פעמים בבתי החולים בירושלים, הורדם והונשם במשך כשבועיים, ובימים אלה מתאושש ממחלה קשה ומניתוח מורכב שעבר בבית החולים שערי צדק. הוא שילם עד כה קנס בסך כולל של 2.5 מיליון שקלים על כך שבנו אינו נותן גט, ועסקיו בארה"ב נפגעו בשל אי יכולתו לעזוב את הארץ.

עו"ד יעל נגר, וטו"ר משה מיטלמן, המייצגים את אביו של הבעל, מסרו בתגובה: "למרבה הצער, מה שמוגדר ע"י דוברות בית הדין כ"סיפור הצלחה" הינו למעשה כישלון קולוסאלי וחסר תקדים של אב בית הדין האזורי, אשר במשך חמש וחצי שנים חצה כל קו אדום בהפרת זכויות אדם בסיסיות, ואף על פי כן לא הצליח להביא למתן הגט בישראל.הדיין החזיק בכפייה אדם מבוגר וחולה, תושב ואזרח ארה"ב, כבן ערובה וכקלף מיקוח בהליך הגירושין בין בנו לכלתו, אזרחי ארה"ב, באופן שכמעט הביא למותו. הדיין עיכב את יציאתו של האב מהארץ, הטיל עליו עונש מאסר שערורייתי בגין מעשי בנו, הטיל עליו קנס של 5000 ש"ח ליום (בשווי כולל של 2.5 מיליון ש"ח) עד למתן גט, ודחה כל בקשה אלמנטרית לחקור את הבן או לשמוע את עמדתו ישירות. בעקבות ההליכים שהתנהלו נגדו, אושפז האב מספר פעמים, במצב של סכנת חיים של ממש, לאחר שלקה בשלושה אירועים מוחיים, שני התקפי לב ואף חלה במחלה קשה, כשהוא מאושפז בימים אלה בבית החולים במצב סיעודי לאחר ניתוח מורכב.

"לאחר חמש וחצי שנים בהן גישתו הכוחנית של הדיין לא הביאו כל תוצאות והובהר שהסנקציות כנגד האב אינן משפיעות על הבן כלל, הוחלט כי הרכב מטעם בית הדין הרבני הגדול – הרב מימון נהרי, הרב אברהם שינדלר והרב לוז-אילוז – ינהל את תיק הגירושין, במקומו של הדיין. מאז שהוחלף ההרכב, ולאחר שעורכת הדין של האישה הודתה כי אין כל תועלת בסנקציות שמופעלות על האב, הבהירו הדיינים כי האב "מיותר" בהליך הגירושין, ואף תהו "האם הטקטיקה לקחת את אבי הבן כבן ערובה כדי להציל את האישה מעגינותה, זאת הדרך הנכונה". על כן, הורה בית הדין הגדול על בני הזוג לנהל מו"מ ישיר, ללא מעורבות האב. במסגרת המו"מ הישיר, ולאור העובדה כי הבן מאז ומתמיד סירב לקבל את סמכות בית הדין בישראל, החליטה האישה להיענות לדרישת הבעל, כפי שהוצעה לה כבר לפני שנים רבות, וטסה לארה"ב על מנת לקבל את הגט. ואכן, בשעה טובה ניתן הגט המיוחל בבית דין צדק בארה"ב, כדרישת הבעל, ללא מעורבות כלשהי של בית הדין בישראל. השמחה הגדולה על מתן הגט מהולה בעצב על הייסורים הרבים שעברו על האב ושוודאי היו יכולים להימנע כבר לפני שנים רבות".

השארת תגובה