Clair Labs: ניטור חולים ללא מגע

אפליקציות, תמונה: פוטוליה
אפליקציות, תמונה: פוטוליה

הסטארטאפ Clair Labs, המפתח טכנולוגיות לניטור חולים ללא מגע, מכריז על גיוס סיד של 9 מיליון דולר בהובלת קרן 10D. לסבב הגיוס הצטרפו הקרנות Sleep Score Ventures האמריקאית, המשקיעה בפתרונות חדשניים המסייעים לשיפור השינה, Maniv Mobility הישראלית ו-Vasuki Tech Fund מלונדון.

החברה הוקמה בשנת 2018 על ידי עדי ברנזון (מנכ"ל) וד״ר רן מרגולין (סמנכ״ל טכנולוגיה). השניים הכירו בעת ששימשו בתפקידי מפתח בקבוצת אינקובציית המוצרים של אפל. לפני אפל, ברנזון שימש כסמנכ״ל פיתוח עסקי ושיווק ב-PrimeSense, חלוצת טכנולוגיות חישה תלת-מימדית, וליווה אותה עוד מימיה הראשונים, דרך העסקה עם מיקרוסופט לפיתוח ה-xbox קינקט ועד מכירתה לאפל. ד״ר מרגולין הוא מומחה בראייה ממוחשבת ולמידת מכונה, בעל תואר דוקטור מהטכניון, עם ניסיון עשיר אשר שימש בעבר, בין היתר, כחוקר בצוות המחקר של אפל ולפני כן בקבוצת האלגוריתמיקה של צורן.

Clair Labs מפתחת מערכות לניטור חולים מרחוק בעלות יכולות חישת פרמטרים פיזיולוגיים ללא מגע בנבדק, וברמת דיוק ואמינות בסטנדרטים רפואיים. המוצר מבוסס על טכנולוגיה בחזית הבינה מלאכותית וראיית מכונה המפותחת על ידי החברה. Clair Labs מכוונת לשוק ניטור החולים מרחוק ושירותי הרפואה מרחוק, שוק הצפוי לגדול למאות מיליארדי דולרים בשנה ולשנות באופן דרמטי את הדרך בה אנו צורכים שירותי בריאות.

״הרעיון למיזם הגיע מהבנה שהדגש בעולם הרפואה עובר לרפואה מונעת ופרו-אקטיבית, הדורשת יכולת מעקב אחר המצב הבריאותי שלנו תוך כדי מהלך חיינו, כשאנחנו בריאים ולפני התפתחות תחלואה״, אומר עדי ברנזון, מנכ"ל Clair Labs. ״עם התפרצות מגפת הקורונה הבנו כמה קריטית היכולת לבצע ניטור מתמשך של חולים בצורה יעילה גם במוסדות רפואיים המתמודדים עם עומס חולים גובר ורמת תחלואה עולה. ניטור מתמשך ורציף של חולים יבטיח איתור מוקדם של התדרדרות במצב המאושפז כגון התפתחות של זיהומים מסוכנים. כמו כן, ניטור כזה יסייע במניעה של נפילות, היווצרות פצעי לחץ ועוד. בהמשך, טכנולוגיות הניטור ללא מגע יאפשרו מעקב מרחוק אחר חולים באשפוז ביתי."

הטכנולוגיה מספקת יכולות ניטור רציף מסביב לשעון של פרמטרים כמו דופק, נשימה, רמות חמצן בדם וחום גוף. בנוסף לפרמטרים פיזיולוגיים, המערכת עוקבת אחר פרמטרים התנהגותיים, למשל מתי המטופל ישן או ער, רגוע או במצוקה, מעקב אחר שינוי מנח שכיבה, איתור כוונה לקימה מהמיטה ועוד. מידע זה מוזן לאלגוריתמים לומדים חכמים המפיקים הערכות מצב והתרעות מדויקות. כל זאת, מבלי להפריע למהלך היום של הנבדק, ובאופן שלא מייצר מטלות נלוות על הצוות המטפל העמוס גם כך.

אב טיפוס של מוצר החברה נמצא בימים אלו בניסויים קליניים בבית החולים איכילוב, ובמרכז לרפואת שינה של בית חולים אסותא. במהלך השנה, החברה תחל במספר פיילוטים עם מרכזי שינה ובתי חולים מובילים בארה״ב.

פרופ' ירון דגן, מנהל מערך מכוני השינה באסותא, אומר: "היכולת לנטר שינה מבלי "להפריע" לשנתו של הנבדק בהדבקת חיישנים שונים, היא פריצת דרך בעיקר כשמדובר בשינה של תינוקות וילדים. הדבר הופך את הבדיקה ליותר נכונה מבחינה רפואית ויותר ידידותית למשתמש. במכוני השינה של אסותא חותרים באופן מתמיד לשיפור הבדיקות מבחינת יעילותן הרפואית וגם מבחינת היכולת להנגיש אותן לציבור בקהילה. הפיתוח של Clair Labs שאותו אנחנו מלווים משלביו הראשונים, משתלב עם אמונתנו הרפואית והשירותית".

לדברי ד"ר אהובה וייס־מייליק, מנהלת המרכז לרפואת המחר באיכילוב: "כיום אין מעקב רציף אחר חולים ששוכבים במחלקות הפנימיות, מאחר ומספר הפעמים שצוות רפואי יכול להגיע לבדוק כל חולה במהלך היממה מוגבל. לכן, טכנולוגיה שיודעת לנטר את מצב המטופלים באופן רציף בכל רגע נתון ולהתריע מבעוד מועד על אירועים חריגים, תסייע לטיפול איכותי יותר בחולים."

"Clair Labs מציגה פתרון לאחד האתגרים הגדולים ביותר בתחום ניטור רפואי של מטופלים במתארים רפואיים שונים,״ אומר רותם אלדר, שותף מנהל בקרן 10D. "אנחנו תמיד מחפשים להשקיע בחברות הממנפות טכנולוגיות מתקדמות כדי לפתור בעיות אמיתיות עבור הלקוחות שלהם, והעדר היכולת לניטור מרוחק ללא מגע של פרמטרים רפואיים מהווה מגבלה קשה ביכולת של צוותים רפואיים לספק טיפול איכותי ומדויק. החברה נוסדה על ידי צוות יזמים עם יכולות וניסיון יוצאי דופן שכבר בנו מוצרי מהפכניים מבוססי ראיה ממוחשבת עבור חברות הטכנולוגיה המובילות בעולם, ואני בטוח ביכולתם לחולל מהפכה גם בתחום חשוב זה. "

לחברה מרכז מחקר ופיתוח בתל אביב בו מועסקים חוקרי ראיה ממוחשבת ולמידת מכונה, מפתחי תכנה ומהנדסי מערכת. ההשקעה תשמש להאצת הפיתוח, לגיוס חוקרים ומפתחים למרכז הפיתוח ובהמשך לפתיחת משרד בארה"ב שיספק תמיכה טכנית בלקוחות בצפון אמריקה ויפעיל מחלקת שיווק ומכירות

השארת תגובה