השפעת מחלות מעי דלקתיות על מעגל החיים

הידעתם שמחלות קרוהן וקוליטיס כיבית משפיעות באופן משמעותי על חיי האישה? • כל המידע והטיפים כיצד להתמודד בכתבתה של ד"ר עדי להט, רופאה בכירה במכון למחלות דרכי העיכול (גסטרואנטרולוגיה), בית החולים תל השומר • 19.5.21 – יום המודעות הבינלאומי למחלות מעי דלקתיות

cleveland clinic
cleveland clinic

שכיחותן של מחלות מעי דלקתיות בישראל היא מהגבוהות בעולם! הנתונים מראים כי בישראל חיים כ-50,000 חולים במחלות מעי דלקתיות- קרוהן וקוליטיס כיבית, כאשר כמחצית מהחולות הן נשים. קרוהן וקוליטיס כיבית הן מחלות מעי דלקתיות כרוניות התוקפות את מערכת העיכול, ומשפיעות בחומרה שונה על המעי. בעוד הקוליטיס הכיבית מערבת את המעי הגס בלבד, מחלת הקרוהן יכולה לערב את מערכת העיכול לכל אורכה. המחלות מתבטאות, בין היתר, בכאבי בטן, שלשולים, ירידה בתיאבון ובמשקל ובתופעות רבות נוספות. המחלות מאופיינות בתקופות של החמרה ותקופות של רגיעה, ופעמים רבות מחייבות טיפול קבוע לשיכוך הדלקת. המחלות פורצות בדרך כלל בגיל צעיר ומשפיעות על צעירות ונשים בכל מעגלי החיים. בכתבה זו אסקור מקצת מההשלכות על בריאותן של נשים.

הימים הנשיים

הימים הנשיים בחודש מלווים כל אישה מגיל ההתבגרות ועד לגיל המעבר. נשים רבות מתמודדות עם שלל תסמינים בימים אלה, חלקם נגרמים מהשפעת ההורמונים הנשיים על מערכת העיכול. גם נשים שאינן סובלות ממחלת מעי דלקתית מדווחות על כאבי בטן, נפיחות ושינויים בהרגלי היציאה (שלשול או עצירות) בימים שלפני ובמהלכם.

בשנים האחרונות התפרסמו מספר מאמרים שבדקו את השפעת הימים הנשיים בנשים שסובלות ממחלת מעי דלקתית. לפי הפרסומים, נשים שסובלות מקרוהן או מקוליטיס כיבית מתמודדות עם תסמינים חמורים יותר, כמו כאבי בטן וגב, מאשר נשים בריאות. מחקר משנת 2020 של המכון הגסטרואנטרולוגי בבית החולים שיבא, בחן את התסמינים בימים אלו ואת גורמי הסיכון ב-139 נשים בגילים 18-50 שחולות במחלות מעי דלקתית. מתוכן 100 חולות קרוהן ו-39 חולות קוליטיס כיבית, בהשוואה ל-258 נשים בריאות. לפי המחקר, נשים עם מחלת מעי דלקתית מדווחות על תסמינים חמורים יותר באופן משמעותי מנשים שאינן חולות. בין התסמינים: חוסר מנוחה, עצבנות, כאבי ראש, חרדה, בחילות, הקאות, נפיחות ברגליים, כאבי גב תחתון, עצירות, מתן שתן תכוף, כאבי בטן ועייפות. גורמי הסיכון שקשורים להחמרת התסמינים הם עישון, ניתוחי בטן קודמים, ומחלה קשה יותר המטופלת בתרופות ביולוגיות. בהתאם לממצאים אלה, המלצתי היא כי בעת בדיקת תסמיני מחלת המעי הדלקתית ולפני קבלת החלטות טיפוליות, יש לקחת בחשבון גם את תסמיני הימים הנשיים.

חשוב לדעת:

א. בעת החמרה במחלה יכולים להיגרם שינויים בתדירות הימים הנשיים.
ב. במידה וקיימת מחלה קשה עם ירידה קיצונית במשקל הימים הנשיים עלולים להיפסק לחלוטין.
ג. עם השגת הפוגה מהמחלה הם חוזרים, לרוב, לסדרם.

אוסטאופורוזיס (מחלת ספיגת העצם)

אוסטאופורוזיס היא מחלת עצמות המאופיינת בירידה בחוזק העצם ובסיכון מוגבר לשברים. מקור המילה ביוונית ומשמעותה "עצם מחוררת" ("אוסטאו" – עצם, "פורוזיס" – מחוררת). אוסטאופניה, היא ירידה קלה יותר בצפיפות העצם, ללא סיכון מוגבר לשברים.

עם הגיל, קיימת עליה ניכרת בשכיחות אוסטאופורוזיס באוכלוסייה הכללית. הסיכון לשברים בחולים במחלות מעי דלקתיות גבוה מזה שבאוכלוסייה הכללית ועומד על 20-40%. נשים עם מחלת מעי דלקתית עלולות לסבול מנטייה לאוסטאופורוזיס גם בגיל הצעיר ממגוון סיבות, בהן: מחסור בוויטמין D וסידן, משקל נמוך, פעילות גופנית ירודה, חומרים דלקתיים בכמות גבוהה בדם וטיפול בסטרואידים כנוגדי דלקת.

למרות שבאוכלוסייה הכללית עיקר הסובלים מאוסטאופורוזיס הן נשים לאחר גיל המעבר, בחולי מחלת מעי דלקתית הסיכון לאוסטיאופורוזיס ושברים שווה בגברים ובנשים. על מנת לנסות ולהקדים רפואה למכה מומלץ לכל החולים במחלות מעי דלקתית, בפרט לחולי קרוהן בכל גיל, לבדוק צפיפות עצם אחת לשנה. כמו כן מומלץ לבדוק צפיפות עצם אצל חולים שטופלו או מטופלים בסטרואידים, עם היסטוריה של שברים, או עם חשד לתת-ספיגה של מזון.

כיצד ניתן לנסות ולמנוע את התופעה?

א. מומלצת תזונה מרובת סידן בחולים עם מחלת מעי דלקתית. מומלץ לצרוך 1000 מ"ג סידן ליום עד גיל 50, ו-1500 מ"ג ביום מעל גיל זה.
ב. יש לשים לב לרמות תקינות של ויטמין D. אם יש חוסר מומלץ ליטול מינונים קבועים של 400-800 מ"ג ליום.
ג. הטיפול התרופתי בקבוצת התרופות הנקראת ביספוספונטים הוכח כיעיל במניעה וטיפול באוסטאופורוזיס, כתוצאה מנטילת סטרואידים למשך למעלה משלושה חודשים.

גיל המעבר

גיל המעבר משתנה בין אישה לאישה, ומתרחש לרוב בין הגילאים 45-55. המעבר נמשך באופן טבעי כ-3 שנים וכולל שינויים בתכיפות ובעוצמה. התהליך יכול להיות חד ומהיר, או הדרגתי ומלווה בסימנים נוספים, כמו: גלי חום, עייפות, קשיים בריכוז, עצבנות וקשיי שינה. על מנת להקל על התסמינים מקובל לטפל בנשים בטיפול הורמונלי חליפי, המביא לאיזון הורמונלי.

במחקרים קיים מידע סותר האם מחלת המעי הדלקתית גורמת להקדמת גיל המעבר. עם זאת, מחקרים מוכיחים שלטיפול הורמונלי חליפי השפעה מטיבה על מחלת המעי הדלקתית. חולות במחלות מעי דלקתיות שטופלו בטיפול הורמונלי חליפי נהנו מ-82% פחות התלקחויות של המחלה, בהשוואה לנשים שלא טופלו בשנתיים הראשונות לגיל המעבר. הסיבה לכך יכולה להיות ההשפעה המיטיבה של הטיפול ההורמונלי החליפי על רמות המתח אצל נשים.

בדיקות גילוי מוקדם לסרטן צוואר הרחם

סרטן צוואר הרחם הוא הסרטן הרביעי בשכיחותו בנשים בעולם. בישראל סרטן זה אינו נפוץ, ושיעורי ההיארעות של המחלה הם בין הנמוכים במדינות המערב. במחקרים קיים מידע סותר לגבי הסיכון לשינויים ברירית צוואר הרחם בחולות עם מחלות מעי דלקתיות. מספר מחקרים הראו סיכון מעט מוגבר לסרטן צוואר הרחם, לעומת אחרים שלא הצביעו על סיכון.
עם זאת, הסיכון עולה בנשים מעשנות ובחולות שטופלו בסטרואידים ובתרופות שמדכאות את מערכת החיסון, אשר יכולות לגרום לשינויים ברירית צוואר הרחם. ההמלצות המקובלות כיום הן לביצוע בדיקות סקירה מקובלות לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם בנשים עם מחלות מעי דלקתיות, ועל חיסון בגילים המקובלים כמו באוכלוסייה הכללית.

דימוי הגוף והחוסן הנפשי

תסמיניהם של מחלות מעי דלקתיות גורמים פעמים רבות לפגיעה קשה בדימוי הגוף של המטופלות ולפגיעה בחוסנן הנפשי, בגלל הופעתן של המחלות בגיל צעיר. נשים רבות מדווחות על דכאון וחשש מהבאות, כמו השלכות המחלה על חיי זוגיות תקינים בעתיד. הבשורות הטובות הן שנשים רבות עם מחלת מעי דלקתית חיות חיי משפחה תקינים, ללא פגיעה בפוריות. מומלץ מאוד להיוועץ במטפל מתאים כל אימת שעולה חשש בנושא.

לסיכום אדגיש כי חשוב מאוד לזכור שיש פתרון לכל תחום ונושא בענייני בריאות האישה. מומלץ לשאול על כל בעיה, באופן ספציפי, ולבקש תמיכה ומידע מהגורמים המוסמכים.

מתמודדות / מתמודדים עם קרוהן וקוליטיס? אל תתמודדו לבד!

  • העמותה לחולי קרוהן וקוליטיס מעניקה שירותי תמיכה
  • בקו חם שפועל בטלפון 03-7441391, בימים א'-ד' בין השעות: 19:00-22:00.
  • ביום ג' הקו החם מותאם גם לציבור הדתי
  • להרשמה לעמותה ולבירורים – ימים א'-ה' 16:00-20:00 03-6421999
השארת תגובה