[banners_zone id=40]

היערכות נרחבת: ל"ג בעומר במירון

משרד התחבורה נערך להסעת מאות אלפי חוגגים להילולת הרשב"י במירון • סגן השרה מקלב: אנו עושים מאמצים כבירים לאפשר את אלפי הנסיעות להר מירון ביום ההילולה במהירות, בנוחות ובביטחה"

מירון מן האוויר, צילום דוד זר (26)
מירון מן האוויר, צילום דוד זר (26)

הערכות מוגברת של משרד התחבורה לקראת העלייה המונית לציון רשב"י בהר מירון. משרד התחבורה נערך להסעת מאות אלפי חוגגים להילולת הרשב"י במירון בערב ל"ג בעומר. מערך מתוגבר של קווי התחבורה הציבורית לאירוע הענק, שיתקיים ביום חמישי הבא, יופעל בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשטרת ישראל. משרד התחבורה פועל בתיאום עם המרכז למקומות הקדושים במשרד לשירותי דת, האחראי על האירוע, ועם המחוז הצפוני ואגף התנועה של משטרת ישראל.

בשנה שעברה הוגבלה העלייה למירון בל"ג בעומר, עקב סיכוני הקורונה. השנה הודיעה שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מירי רגב, כי משרדה יפעיל מערך היסעים נרחב למירון מכל רחבי הארץ, כדי לאפשר לכל המעוניינים לקחת חלק בהילולה המסורתית, בכפוף למגבלות משרד הבריאות.

במהלך החודשים האחרונים נערכו דיונים רבים עם המרכז הארצי למקומות הקדושים במשרד לשירותי דת, הנושא באחריות לאירועי ל"ג בעומר בהר מירון, לרבות הקמת התשתיות וקביעת הסדרי התנועה בחניוני האוטובוסים והרכב הפרטי. לדיונים היו שותפים המחוז הצפוני של משטרת ישראל, האחראי לשמירה על הסדר הציבורי, ואגף התנועה במשטרה האחראי על הסדרי התנועה בהר ובדרכי הגישה אליו.

במהלך הדיונים המשותפים הציג צוות משרד התחבורה, המספק את שירותי התחבורה הציבורית אל ההר וממנו, את הדגשים ואת התוכנית התפעולית לעבודה המשותפת עם כלל הגורמים האחראים לאירוע גדול ומורכב זה. כמו כן הוצגו הצעדים הנדרשים ליצירת תשתיות קבע באזור הר מירון.

בתחילת השבוע החלה המכירה המוקדמת לכרטיסי נסיעה למירון בתחבורה בציבורית. המפעילים מעמידים לרשות הנוסעים מוקדי מכירה בשכונות ובערים חרדיות ברחבי הארץ, שבהן צפוי ביקוש גבוה.

העלייה להסעות ל"ג בעומר למירון מותנית בהזמנת כרטיסים מראש, גם כאשר התשלום מתבצע באמצעות מנויי "חופשי חודשי" או "חופשי יומי". הזמנת הכרטיסים תבטיח לנוסעים את מועד הנסיעה הרצוי עבורם ותאפשר למפעילי התחבורה הציבורית להיערך כראוי למספר האוטובוסים הנדרש בכל שעה.

קווי אוטובוס ישירים למירון יופעלו מ-16 מוקדים מרכזיים ברחבי הארץ: ירושלים, בני ברק, חיפה, אשדוד, בית שמש, טבריה, נתניה, מודיעין עלית, נתיבות, עפולה, קריית גת, אופקים, אלעד, רכסים וצפת, וכן מהיישובים הסמוכים למירון במועצה האזורית מרום הגליל. נוסעים מהעיר צפת לא יחויבו בהזמנת מקומות מוקדמת. במבצע החג הענק ישתתפו שבעה מפעילי תחבורה ציבורית: נתיב אקספרס, אגד, סופרבוס, אפיקים, דן בדרום, מטרופולין וקווים.

כמו כן, יופעלו לקראת האירוע 24 רכבות מיוחדות, ממרכז הארץ ישירות לכרמיאל, במהלך כל שעות היממה. הרכבות המיוחדות יפעלו בנוסף ללוח הזמנים הרגיל של הרכבת ולנסיעות הסדירות בין חיפה לכרמיאל. מתחנת הרכבת בכרמיאל, יוסעו החוגגים בשאטל מיוחד ללא תשלום, ישירות לקבר הרשב"י. משרד התחבורה מדגיש כי מספר המקומות ברכבת מוגבל עקב הנחיות משרד הבריאות, וכי חובה על הנוסעים להזמין שובר נסיעה מראש.

משרד התחבורה הקצה 420 אוטובוסים (שאטלים), עבור המגיעים למתחם הקבר במירון בהסעות פרטיות וברכב פרטי. המגיעים בהסעות פרטיות יופנו לחניוני עין הוזים ופרוד, ויוסעו משם ללא תשלום בשאטלים מיוחדים למוקדי האירוע. המגיעים ברכב פרטי יופנו לחניונים בכחל וצבעון, ומשם יגיעו למוקדי ההילולה בקווי שירות בתשלום; זאת עקב הנחיית המשטרה, האוסרת על הגעה למירון ברכב פרטי.

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה תפעיל חדר מצב מיוחד בהר מירון, בראשות מנהל הרשות, יעקב נתניהו, במטרה להעניק מענה מיידי לניהול האירוע בזמן אמת. בחדר המצב יהיו נציגי הנהלת הרשות הארצית לתחבורה ציבורית ונציגי החברות המפעילות את התחבורה הציבורית. כל נקודות היציאה של קווי האוטובוסים והטרמינלים השונים יאוישו בנציגי משרד התחבורה.

לתשומת לב ציבור החוגגים והציבור הרחב, בשל ההילולה, בסוף השבוע הבא צפויים עומסי תנועה כבדים בצירים המובילים לצפון ויש להיערך לכך מבעוד מועד.

השרה רגב ציינה כי משרדה, האחראי על מערך ההסעות לאירוע, השקיע משאבים רבים להיערכות מוגברת לאירוע, הגדיל משמעותית את מספר האוטובוסים במערך הקווים הייעודיים, לצד תגברו משמעותי של נסיעות מיוחדות ברכבת.

"משרד התחבורה ערוך לתת מענה לכל מי שיגיע להר ולאפשר למאות אלפי החוגגים להגיע לקבר הרשב"י במירון ולקחת חלק בהילולה. מדובר באירוע מורכב, המחייב שיתוף פעולה הדוק בין משרד הבריאות, משרד הדתות ומשטרת ישראל, האחראים על קיום האירוע בהתאם להחלטת הממשלה", הוסיפה השרה רגב.

סגן שרת התחבורה, הרב אורי מקלב הדגיש כי המשרד נערך למבצע המורכב, תחת מגבלות משרד הבריאות. לדבריו, הירידה בתחלואה, לצד ההקלות הרבות שאישרה הממשלה בתקופה האחרונה, מאפשרים לקיים את האירוע באופן מלא.

"אנחנו עושים מאמצים כבירים לאפשר את אלפי הנסיעות להר מירון ביום ההילולה, וזאת תחת מגבלות משרד הבריאות. משרד התחבורה נערך במתכונת מורחבת לקליטת רבבות נוסעים ולהבאתם אל היעד בנוחות, במהירות ובביטחה. אני קורא לציבור החוגגים להקדים ולרכוש את הכרטיסים לתחבורה הציבורית, במחיר שווה לכל כיס, ולהגיע להילולה בבטיחות ובנוחות", הוסיף מקלב.

משרד התחבורה יפעיל צוותי דיילים שיחלקו לבאי ההילולה מפות התמצאות והוראות הגעה לחניונים. כמו כן, תוצב בהר עמדת מידע והכוונה מאויישת שתסייע לנוסעים לאתר את תחנת היציאה שלהם.

אַשְׁרֵי עַיִן רָאַתְהוּ

בימים אלו משלימים הרשויות, גופי הביטחון, ההצלה וההסעדה במירון את ההיערכות לאירוע הילולת הרשב"י במירון ביום ל"ג בעומר הקרוב, בהם ישתתפו עפ"י ההערכות מאות אלפים מכל רחבי הארץ שיגיעו לשאת תפילה בקבר רשב"י.

ב"הכנסת אורחים רשב"י", הגוף המרכזי הפועל במירון למעלה מ-60 שנה, ומארח במשך כל השנה את כל העולים למירון, נערכים לקלוט את רבבות המתפללים שיגיעו למירון, בהתאם לכללי וההנחיות של משרד הבריאות והרשויות ולזכות הצדיק.

220,000 בקבוקי מים אישיים, 120,000 כריכים, 120,000 מנות חמות ארוזות עם שניצלים, אורז ותפוחי אדמה, וכן 90,000 עוגות בוקר, כל זה ועוד יחולקו למתפללים הרבים שיגיעו מכל הארץ החל מיום חמישי לקראת ערב לכבוד הילולת הרשב"י ולזכות התנא האלוקי.
בנוסף, הוקמו 80 עמדות חדשות של מוקדי טלפונים הקולטים מכל העולם ורחבי הארץ שמות לתפילה שעוברות היישר לפתח המערה במירון ומוזכרים אחד אחד לישועה ולברכה ביום ההילולה. וכן כ-70 אלף ליטר שמן זית להדלקות במירון, כשליחים של עם ישראל לכבוד ההילולה.
הרב אליעזר קרלבך, מנהל הכנסת אורחים רשב"י במירון אומר: "שכרנו השנה ציוד חדש וצי של מקררי ענק ושטחי אחסון רחבים כדי להיערך בצורה הנכונה והמהירה בתנאי מזג האוויר החם ורבבות האנשים אשר צפויים להגיע אל ההר בתוך פרק זמן קצר. יש לנו את הזכות העצומה להאכיל ולהרוות את צמאונם של עם ישראל, ואנחנו רואים מזה ישועות וניסים בזכות הצדיק – אנו מברכים את מאות האלפים בברכת ברוכים הבאים ומתפללים שכל התפילות יתקבלו בעזרת השם".

המוקדים הרפואיים של מאוחדת ומכבי נערכים לקליטת ההמונים

מכבי שירותי בריאות ערוכה לסייע לרבבות העולים להילולת הרשב"י זי"ע שתחול ביום חמישי ובער"ש פרשת אמור, וכלל המרכזים הרפואיים של מכבי במחוז הצפון יעמדו לטובת עשרות אלפי חברי מכבי העולים להילולא במירון.

למכבי שירותי בריאות פריסה מלאה של מרפאות בכל אזור הצפון ולאורך ציר הנסיעה למירון, הן מאזור החוף וכביש 6 והן מטבריה וצפונה, ומתאמי קשרי הקהילה של מכבי בכל מחוז הצפון הונחו לתגבר את פעילותם. המרכזים אף כוללים מוקדי חירום ומרפאות שבת באזורים השונים, על מנת שחברי מכבי יוכלו לקבל מענה רפואי מלא. כלל הצוותים הרפואיים תודרכו להענקת שירותים רפואיים מתקדמים לעולים מירונה.

בנוסף מציינים במכבי שבכל מקרה ובעיה רפואית ישנה אפשרות לפנות למוקד מכבי ללא הפסקה לייעוץ מקצועי, כאשר הצוות הרפואי המסור ינחה את המבוטחים לקבלת השירות הנדרש באחד ממרפאות מכבי באזור מירון, ובמידת הצורך אף יופנו לחדרי המיון שבאזור. מאחר ורבים מרבבות העולים למירון נוהגים לעלות ביום זה גם לקברי הצדיקים בצפת ורבים אף שוהים בעיר, צוות המרפאות בצפת יעמוד לשירות החברים שישהו במקום.

ראש מחוז הצפון ד"ר גלית קאופמן מציינת כי "יש לנו בערי המחוז ובצפת פריסה מושלמת של שירותים במספר נקודות, וצוות נפלא של רופאים מומחים במגוון נושאים. לאור ריבוי העולים לציון הרשב"י ולמקומות הקדושים, בימים אלו אנו נערכים לסייע בכל דרך כמיטב המסורת לחברינו".

מנהל השיווק למגזר החרדי ר' משה שלזינגר, אומר כי "בנוסף לכל המרפאות הנמצאות באזור הצפון והעומדים לשירות החברים יכולים העולים למירון להיעזר בשירותיהם המקצועיים והמסורים של מתאמי קשרי הקהילה בכל הארץ, שקיבלו הדרכה והכוונה לסייע לחברים במקרה הצורך, על הצד הטוב והמקצועי ביותר".

הערכות גם במאוחדת

גם מאוחדת השלימה הערכות מקסימלית לקליטת מאות האלפים שיעלו להילולת רשב"י בל"ג בעומר במירון.

ההערכות המקיפה של כל מחוז הצפון במאוחדת לקראת ל"ג בעומר במירון, מגיעה לשיאה. מאוחדת תיגברה את כל המוקדים במערך רפואי נרחב, במרפאות מאוחדת בצפון החל מתחילת השבוע ועד למוצאי שבת.

בשל העובדה שהשנה ליל ל"ג בעומר חל ביום חמישי, ההערכה היא שמרבית העולים יגיעו למירון כבר ביום חמישי בלילה ולפי הערכת כוחות הביטחון ובהתאם לישיבות ההערכות של מאוחדת עם כל גורמי הביטחון וההצלה, צפויים להגיע כחצי מיליון מבקרים להר מירון במהלך ל"ג בעומר.

במקביל, לאור העובדה שהשנה חלה הילולת הרשב"י בערב שבת והצפי לשהותם של רבבות בשבת באזור מירון, מתגברת מאוחדת את הפעילות הרפואית בהפעלת מרפאה מיוחדת ומוקד שבת, ומציידת את המרפאה במשמרות נוספות ובציוד רפואי ותרופות נרחב על מנת להעניק את המענה המיטבי לרבבות המתפללים. מאחר ששאר ארגוני הרפואה לא ישהו בשבת במירון ויקפלו את עמדותיהם כבר ביום שישי, החשיבות שבתגבור מרפאת מאוחדת במירון גדולה שבעתיים.

יוזכר כי מרפאת מאוחדת במירון פועלת בכל ימות השנה ובשבתות ובחגים מופעלת המרפאה על ידי רופא נוכרי.

במקביל יתוגבר גם מוקד השבת של מאוחדת בצפת – שם צפויים לשהות אלפי אורחים נוספים במהלך הימים הסמוכים לל"ג בעומר ובשבת שלאחר מכן. כמו כן יתוגברו המרפאות בערים הסמוכות למירון, כולל צפת, כרמיאל, חיפה ויישובים נוספים בהם פועלים מרפאות מאוחדת בכל ימות השנה. בכל המוקדים יינתן השירות המקצועי ללקוחות, ובעת הצורך יופנו הלקוחות להמשך טיפול בבתי החולים.

מנהל מרפאות צפת ומרום גליל יוסי זליקוביץ: "מאוחדת שנותנת מענה בכל ימות השנה ואף בשבתות וחגים, רואה חשיבות עליונה לדאוג לבריאותם של מאות האלפים שעולים לציונו של רשב"י במירון בל"ג בעומר. אנחנו נערכים להעניק את הסיוע הנדרש החל מערב ל"ג בעומר ועד למוצאי שבתות במירון וביישובים הסמוכים בהם ישו עשרות אלפים גם בשבת שלאחר ל"ג בעומר".

הרב משה ברים מנהל המגזר החרדי במאוחדת: "רבבות לקוחות מאוחדת שיגיעו ליטול חלק בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון, יזכו למיטב השירות המקצועי והזמין כמסורת מאוחדת גם בערי הצפון השונות, בין היתר בשעות הערב והלילה במוקדי החירום ובהם במוקד החירום בעיר צפת ובמרפאת מירון וכן במוקדי השבת של מאוחדת במירון ובצפת בשבת שלאחר ל"ג בעומר. מחוז הצפון במאוחדת בניהולו של אלי מזרחי, הוכיח את עצמו בשנה האחרונה ולא בכדי בחרה הנהלת מאוחדת את מחוז הצפון כמחוז המצטיין לשנת 2020. המסירות של צוותי הרפואה והעובדים בכל ערי ויישובי המחוז, הם דוגמא ומופת למתן שירותי רפואה מתקדמים במקצועיות ובמסירות. המחוז כולו ערוך ומוכן לקליטתם של מאות האלפים שיגיעו מכל הארץ אל מירון והערים הסמוכות".

2000 נסיעות ישירות למירון

באגד נערכים לל"ג בעומר והחברה הפעילה קופות קהל  לרכישה מוקדמת של כרטיסים בקופות אגד ובעמדות אילתומטים # טרמינל 1 צהוב במירון יהיה מתחם אגד להורדת והעלאת נוסעים

בירושלים ייצאו הנסיעות הישירות למירון בקו 333 ממוקדי יציאה הפזורים ברחבי העיר וכן מהמסופים השכונתיים. מוקדי היציאה העיקריים – בנייני האומה,  חניון גבעת התחמושת, עתירות מדע – הר חוצבים, וסנהדריה – רח' ליינר. במוקדים אלה יפעל השרות למירון החל מיום חמישי בשעה 10 בבוקר ועד השעה 12:00 בלילה.  ביום שישי יתחדש השרות בשעה 04:00 בבוקר ועד 12:00 בצהריים. מוקדי יציאה יופעלו גם במסופים השכונתיים ברמת שלמה, רמות, הר נוף, בית וגן רח' בית וגן פינת תורה ועבודה ושכונת נוה יעקב – קמניץ.  מהמוקדים השכונתיים האוטובוסים יצאו ביום חמישי בשעות: 1:00, 1700, 19:00, 21:00 ו-23:00. ביום שישי לא יהיו נסיעות למירון מהמסופים השכונתיים.

הנסיעות חזור ממירון לירושלים , מטרמינל 1 צהוב בשיטת ממלא ויוצא, ביום חמישי משעה 13:00 עד יום שישי בשעה 12:00 בצהריים. במוצ"ש בשעות 21:30, 22:00 ו-22:30.ביום רביעי החל מ-9 בלילה ועד 3:59 לפנות בוקר וביום חמישי מ-4 לפנות בוקר עד 10:00 בלילה.

בבני ברק יופעל מוקד יציאה למירון – ברחוב חזון איש 89.  הנסיעות למירון בקו שישא את המספר 111, יחלו ביום חמישי בשעה 10:00 בבוקר ועד השעה 24:00. ביום שישי לפנות בוקר בשעה 04:00 יתחדשו הנסיעות עד השעה 12:00 בצהריים. הנסיעות חזור ממירון לבני ברק אף הן מטרמינל 1 צהוב בשיטת ממלא ויוצא, החל מיום חמישי בשעה 13:00 ועד יום שישי בשעה 12:00. במוצ"ש הנסיעות בשעה 21:30, 22:00 ו-22:30.

באשדוד מוקד היציאה לאוטובוסים בקו 888 בנסיעה ישירה למירון ימוקם ברח' הרב לוין 35. זמני היציאה ביום חמישי משעה  10:00 בבוקר עד  24:00 וביום שישי משעה 04:00 לפנות בוקר ועד 12:00 בצהריים. בחזרה ממירון מטרמינל 1 צהוב החל מיום חמישי בשעה 12:0 בצהריים ועד יום שישי בשעה 12:00 בצהריים בשיטת ממלא ויוצא. במוצ"ש בשעות 21:30, 22:00 ו-22:30.

לרווחת הקהל ובהתאם להנחיות משרד התחבורה הפעילה אגד מוקדים לרכישה מוקדמת של כרטיסים בירושלים, בני ברק ובאשדוד.  מידע מעודכן בכל הקשור לנסיעות למירון ניתן לקבל בכל שעות היממה במוקד מידע מירון 03-941000 וכן במוקד כל קו 8787*.

תגובה אחת
  1. חחח מקלב לאן נעלמת אחכ

השארת תגובה