מחלוקת בקואליציה: נדחתה ההצבעה על חוק הכשרות

וועדת השרים לעניני חקיקה דחתה את הגשת הצעת החוק שנועדה לקבוע כי הרבנות הראשית היא הסמכות למתן כשרות למסעדות ובתי עסק, וכי בית עסק לא יוכל להטעות בכשרות, גם ללא הכיתוב 'כשר'

מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
מליאת הכנסת. צילום: הכנסת

לפני זמן קצר הייתה אמורה לעלות להצבעה הצעת החוק הכשרות במטרה למנוע הונאות בכשרות על ידי בעלי מסעדות הצהירו על עצמם ככשרים, בעוד שלא הייתה בידיהם תעודת כשרות של הרבנות הראשית או של כל גוף כשרות אחר. הצעת החוק סוכמה כבר במהלך ההסכם הקואליציוני בין המפלגות החרדיות לליכוד.

אלא שכבר בשלב הראשון נרשמו קשיים. הצעת החוק זכתה להתנגדות גורפת של חברת הכנסת רחל עזריה שבעת שכיהנה כחברת מועצה בעיריית ירושלים מטעם סיעת 'ירושלמים' תמכה עזריה בבעלי העסקים והובילה את המאבק כנגד גופי הכשרות בראשם הרבנות.

הצעת החוק ביקשה לקבוע כי הרבנות הראשית תהא הסמכות הבלעדית בכל נושא מתן הכשרויות למסעדות ובתי עסק והשימוש במילה 'כשר'. בנוסף, בתי עסק לא יוכלו ליצור מצג כאילו הם כשרים, גם אם הם לא משתמשים במילה כשר במפורש.

בעקבות הדברים הוחלט לדחות את ההצבעה שהייתה אמורה להתקיים היום מאחר ואישורה היה מוטל בספק בעקבות התנגדותה של עזריה וייתכן גם של חברי מפלגתה.

השארת תגובה