תביעה: מת מבדיקה בבית החולים

חדר ניתוח. צילום: ויקיפדיה
חדר ניתוח. צילום: ויקיפדיה
מטופל (68) שהגיע לביצוע בדיקת אקו לב פשוטה שמבוצעת דרך הושט, נפטר לאחר שהצוות הרפואי בביה"ח גרם לו לנזקים קשים – כך נטען בתביעה אותה הגיש לאחרונה עוה"ד דוד פייל ועוה"ד גל מרקוביץ ממשרד עורכי הדין פייל ושות'.
על פי התביעה, למרות שהמטופל התלונן מייד לאחר הבדיקה על כאבים חזקים בחזה, התעכב הצוות באבחון הנזק ובטיפול בו לאורך שעות ארוכות. כמו כן נטען, שבשל השיהוי בטיפול, התדרדר מצבו של המטופל ונגרמו לו נזקים בלתי הפיכים שהובילו לצורך בכריתה שלמה של הושט.
לדברי עוה"ד פייל ומרקוביץ', תלאותיו של המטופל לא הסתיימו בכך, שכן לאחר הכריתה, הוא נזקק לניתוח נוסף לשחזור הושט שבוצע בבי"ח אחר. גם ניתוח זה בוצע ברשלנות. הניתוח גרם לנמק ולדלף, שתוקן רק לאחר שלושה שבועות תמימים, והשתלשלות אירועים זו הובילה בסופו של יום לקריסת מערכות ולמותו המיותר של המטופל.
לכתב התביעה צורפה חוות דעת רפואית של פרופ' דב שמעון, מנתח לב וחזה מ'פורום רופאים'. המומחה קבע, כי סיבוך כמו זה שנגרם למנוח במהלך ביצוע אקו תוך ושטי הוא נדיר ביותר. לדברי המומחה, הסיבות לכך יכולות להיות שונות, כמו מניפולציות שונות על ידי המבצע, השארת המכשיר במשך זמן ארוך בתוך הוושט, מכשיר חם מדי, אספקת דם מופחתת לוושט ועוד.
ד"ר שמעון קבע בחוות דעתו, כי הקרע בוושט נגרם על ידי מבצע הבדיקה. "לו הבדיקה בוצעה בזהירות יתרה כמתבקש במקרה הנדון", לדברי המומחה, "ניתן היה בסבירות גבוהה להימנע מהתנקבות הוושט ומההשתלשלות הסוערת בעקבותיה, שהסתיימה במותו של המנוח".
המומחה מתח ביקורת על ההשתהות בטיפול במנוח בבית החולים וקבע כי המדובר "בפרק זמן ארוך ביותר, שהביא להתפשטות זיהום קשה בבית החזה ובמיצר, שאיים על חיי החולה והצריך כריתת ושט שלמה, שיכלו להימנע לו היה מאובחן במועד".
באשר לשני הניתוחים שבוצעו במנוח בבית חולים אחר, קבע ד"ר שמעון: "הרופאים המטפלים החליטו לנתח את החולה רק אחרי שכבר נגרם לו נזק בלתי הפיך. אילו השכילו המנתחים לנתח מיד לאחר שנעשתה האבחנה של דלף, לבטח היו סיכוייו של החולה להחלים גדולים". בכך, קבע ד"ר שמעון, הם חרצו את גורלו, שהיה תלוי על חוט השערה.
"כאב מסור, דאג המנוח למילוי כל צורכי היתומים ובעיקר בתו הנכה, שנתמכה בו והייתה תלויה בו באופן מוחלט", טוען עוה"ד פייל.
בימים אלה הגישו ארבעת ילדיו של המנוח, באמצעות עוה"ד פייל, תביעה בגין רשלנות רפואית נגד ביה"ח האחד ומשרד הבריאות המפעיל את ביה"ח השני. בתביעה מתבקש בית המשפט לפצות את משפחת המנוח בסכום המקסימלי שבסמכות בית המשפט (2.5 מיליון שקלים). התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב יפו.
משרד עו"ד דוד פייל ושותhttp://www.df-law.co.il מתמחה ברשלנות רפואיתנזקי גוף ובתביעות מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים
השארת תגובה