וְאֵלּוּ הֶן: תוצאות הבחירות 2021

גם בתוך הליכוד גוברים הקולות בין אלו שרוצים להקים ממשלה גם במחיר 'סיוע' מצד מפלגת 'רעם' הערבית – אבל גם גוש 'רק לא ביבי' מנסים את מזלם

נתניהו עם חברי הליכוד. צילום: הליכוד
נתניהו עם חברי הליכוד. צילום: הליכוד

תוצאות האמת בבחירות לכנסת ה-24 הולכות ומתבהרות עם התקדמות ספירת הקולות ואיסוף הנתונים בוועדת הבחירות המרכזית.

שיעור ההצבעה בסבב הבחירות עמד על 67.2% – ירידה של 4.3% לעומת הבחירות הקודמות במרץ 2020. מדובר באחוז הצבעה הנמוך ביותר בארבע מערכות הבחירות האחרונות.

אל ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24 החלו לזרום תוצאות הבחירות,

האתגר של ספירת הקולות צפוי להיות קשה מהרגיל, עם כמות מעטפות כפולות גבוהה במיוחד, שצפויה לעמוד על כ-600 אלף עם קולות החיילים, השוטרים, האסירים והסוהרים, הנציגים הדיפלומטים בחו”ל וחולי הקורונה והמבודדים.

כ-6,500 עובדי ועדת הבחירות נמצאים למעשה במרוץ נגד השעון – כדי להספיק לספור הכל  לפני כניסת השבת וחג הפסח.

לכניסה אל תוצאות האמת – לחצו כאן

חלוקת המנדטים לאחר ספירה של 87.5% מקולות המצביעים: 

גוש נתניהו עם בנט מונה 59 מנדטים.

וזו החלוקה:

הליכוד עם 30 מנדטים, יש עתיד 18, ש”ס 9, יהדות התורה 7, כחול לבן 8, העבודה 7, ימינה 7, ישראל ביתנו 6, הציונות הדתית 6, הרשימה המשותפת 6, תקווה חדשה 6 ומרצ 5. רע”מ עם חמישה מנדטים.

הפרשן עמית סגל: משמעות התוצאות – לגוש תומכי נתניהו, כולל ימינה – 59 מנדטים. לגוש מתנגדי נתניהו, כולל רע”מ – 57 מנדטים. לפי התוצאות האלה אנחנו דוהרים לבחירות חמישיות.

מתכתשים ב'הליכוד'

יו”ר הקואליציה וסיעת הליכוד ח”כ מיקי זוהר אמר, בעקבות התוצאות המסתמנות של מערכת הבחירות לכנסת ה-24 – כי יש לעשות הכל כדי להקים ממשלה.

“מחובתנו לעשות הכול, אבל הכול, כדי למנוע בחירות חמישיות”, צייץ. “יש למצות את כל האופציות הפוליטיות הקיימות על מנת להקים ממשלה שתעבוד בשביל כל אזרחי ישראל כי זה מה שחשוב כרגע למדינה שלנו”.

השר צחי הנגבי אמר ב’חדשות הבוקר’ בקשת 12 כי “במצב הנוכחי אנחנו רואים במנסור עבאס אפשרות פוטנציאלית”.

ח”כ שלמה קרעי מהליכוד, צייץ בתגובה, תוך כדי שידור: “בשום פנים ואופן לא!”.

המראיין ניב רסקין הציג לשר, תוך כדי השידור, את הדברים  ואמר: “ראית שקרעי צייץ על מה שאמרת בנוגע בעבאס מבחוץ ‘לא יקרה’?”.

הנגבי הגיב בהשפלה בשידור חי: “מי זה שלמה קרעי? כשאצא מהאולפן אעשה גוגל לראות מי זה” .

קרעי הגיב: “לדעתי עדיף לחפש בגוגל מישהו שלא מכירים מאשר לחפש בגוגל ולהתבייש. הנגבי גם לא הכיר את עוטף עזה, מי יודע אם צחי הוא לא החפרפרת של גדעון שנשאר בליכוד?”.

גם סגן שר הבריאות יואב קיש התנגד לרעיון, ואמר בראיון לגל”צ: “אני חושב שאסור ללכת עם מנסור עבאס, אם לגוש הימין יהיו 61 מנדטים אני בטוח שיהיו מצטרפים”.

הימין ייעזר בערבים?

מפלגת רע”מ, שהייתה על סף אחוז החסימה, הצליחה לעבור אותו וזכתה ל-4.03% מהקולות.

ליו”ר רע”מ, מנסור עבאס, הייתה תחושה שמפלגתו תעבור את אחוז החסימה. בראיון לתוכניתם של בן כספית, ינון מגל וטל שלו ב-103FM אמר עבאס: “התחלנו עם מדגמים שממש לא החמיאו לנו, אבל ידענו שהתוצאות יהיו אחרות”.

במענה לשאלה האם מישהו מהצד של נתניהו או לפיד פנה אליו – השיב יו”ר רע”מ: “אף אחד לא התקשר ואין כרגע מגעים. היו שיחות לפני יום הבחירות אבל לא מעבר לזה”.

על הסיכויים שיכנס לקואליציה עם נתניהו אמר: “אמרנו כעמדה שאנחנו לא נמצאים בכיס של אף אחד, אנחנו מוכנים לבוא במגע עם שני הצדדים, עם כל מי שמעוניין להרכיב ממשלה ורואה בעצמו ראש ממשלה עתידי. אם תבוא הצעה נשב ונדבר.

“עבדתי עם הפקידים הבכירים של נתניהו במשרד, קידמנו נושאים אבל לא מעבר לזה, לא ברמה הפוליטית ולא במשהו אחר ולכן בסוגיה הזאת כמה חודשים ניסו לתקוף אותנו – אין דבר כזה. אנחנו נבחרנו על ידי ציבור משמעותי בחברה הערבית כדי לייצג וכדי להשיג דברים לחברה”.

במענה לשאלה האם הוא רוצה להיות חלק מהקואליציה – אמר עבאס: “בכל משטר דמוקרטי יש שני מודלים עיקריים, קואליציה ואופוזיציה. אני מתחיל לחשוב על מודל שלישי בין קואליציה ואופוזיציה, זה יכול להתאים יותר למעמדה של רע”מ ולייחודיות של רע”מ. אבל בינתיים אנחנו צריכים להקשיב, לשמוע האם תהיה פניה מצד זה או אחר. זו מן רשת ביטחון ותמורתה יובטח לנו החלטות ומדיניות חדשה בנושאים שנעלה”.

בהמשך מנה את הנושאים החשובים שיש לטפל בהם: “פשיעה ואלימות, טיפול רציני, מצוקת דיור, יישובים לא מוכרים בנגב, פיתוח כלכלי, רשויות מקומיות, נושאים שהם קרדינליים, שיש בהם משבר חמור בחברה הערבית וצריך לטפל בזה”.

באשר לתרחיש לפיו יחל מבצע בעזה אמר יו”ר רע”מ: “נגיע לרגע הזה בו נדון בנושאים מדינים ואז נוכל להציג דברים ולטפל. מי שרוצה למנוע מערכת בחירות חמישית צריך לבוא במגע עם רע”מ. ניסינו למנוע את המערכת הרביעית, לא הצלחנו. אנחנו לא בעד ללכת לבחירות חמישיות אבל זה לא בחינם, אנחנו צריכים לקבל דברים לטובת החברה הערבית בתמורה, כדי לספק יציבות פוליטית שתאפשר הקמת ממשלה ותפקוד ראוי שלה”.

אז מי יקים ממשלה?

השר לשעבר חיים רמון בתוכניתם של בן כספית, ינון מגל וטל שלו ב-103FM, ואמר: “האיש היחיד כרגע שאולי יכול להיות ראש ממשלה וגם ביבי הבין את זה, זה בנט, אבל גם זה כמעט בלתי אפשרי”.

רמון אמר: “נתניהו מצטער מאוד שהוא לא הלך על ההסכם עם גנץ ולא ביצע את הרוטציה, בוא נראה מספרים. היו לנתניהו 36 מנדטים, יש לו היום 30, במקרה הטוב 32. היה לו בתום הבחירות הקודמות גוש של 58, היום גוש של 52. היום הוא תלוי, אני מדבר על תוצאות אמת של  90%. היום הוא נמצא במצב שכדי להקים קואליציה יש לו שתי בעיות, מפלגה מאוד קיצונית שאף פעם הוא לא רצה להיות חלק ממנה – בן גביר וח”כ מנעם והוא תלוי במנסור עבאס.

“אלה דברים שהם מסוייטים מבחינתו, אני משוכנע שהיום הוא אומר איך לא שמעתי והתעקשתי על עוד חצי שנה ברוטציה והלכתי לבחירות האלה”.

הוא הוסיף: “גדעון סער וכולם צריכים להבין שאחרי ארבע מערכות בחירות בהן ניסו להעביר את נתניהו ולשלוח אותו הביתה, צריך להתחיל לכבד את מה שהציבור אומר. מה גדעון סער צריך לעשות? להערכתי להתחבר לבנט, להקים מפלגה אחת. אין ביניהם שום הבדלים. לדעתי חברי הכנסת של גדעון סער הם רובם, יש מפלגה של 13 מנדטים. 13 המנדטים האלה זה משמעותי. מפלגת ימין באה לנתניהו ומנסה לראות איך מנהלים את המדינה. כל דבר אחר, הוא כאוס”.

לדבריו, אם לא יחברו לנתניהו, “התסריט של בחירות חמישיות הוא כמעט בלתי נמנע והתוצאות כנראה יהיו אותו דבר גם בעתיד. בואו נשנה באופן חד פעמי את השיטה ונבחר ראש ממשלה באופן ישיר. בואו נעמיד להכרעת העם את מי הוא רוצים כראש ממשלה ורק על זה יתקיימו הבחירות. המנדטים האלה יישארו, אחרת שום דבר לא יקרה, רק הכאוס יישאר”.

על הסיכוי שנפתלי בנט ישב עם אבתיסאם מראענה – אמר רמון: “אין אף תסריט הגיוני ולכן כל דבר יכול לקרות. אין ממשלה לביבי עם סמוטריץ’ ובן גביר מצד אחד ומנסור עבאס מצד שני. אולי יבינו שזה לא רציני וזה לא רציני, תעשו משהו אחד לטובת הציבור – לשים סוף לטרלול, בואו תשנו את השיטה ב-61 מנדטים.

“יאיר לפיד אני קורא לך, ביבי אני קורא לך. נבחר ראש ממשלה והוא יוכל להקים קואליציה רחבה מאוד כולל עם כאלה שפסלו אותו כי הכרעת העם תגיד”.

על הקמפיין של לפיד אמר: “יאיר לפיד הבין גם בלי להגיד את זה שהוא איננו יכול במצב הפוליטי הקיים להיות ראש ממשלה, כי לא בנט ולא גדעון סער יתנו לו להיות ראש ממשלה. ואם הוא היה נכנס לעימות שביבי רצה – ומה שהיה טוב לביבי כנראה היה רע ללפיד, והתוצאה מבחינת לפיד היא מקסימלית, גם יש לו 18 מנדטים וגם העבודה עם 7 וגם גנץ, כולם עברו.

“פרט לשבוע האחרון שהוא עשה כמה שטויות התוצאות הן האופטימליות מבחינת לפיד. הוא לא יכול להשיג יותר ולא יכול להיות ראש ממשלה ולכן הוא צריך אולי לעשות את המעשה הבלתי אפשרי – לתת לבנט להיות ראש ממשלה. האיש היחיד כרגע שאולי יכול להיות ראש ממשלה וגם ביבי הבין את זה, זה בנט, אבל גם זה כמעט בלתי אפשרי”.

השארת תגובה