כך יראה המטבח הביתי ביום שלאחר הקורונה

בחסות הקורונה קיבל המטבח הביתי מקום מרכזי בעל כורחו: כאשר מסעדות, מלונות, ירידי אוכל ועוד יצאו מחוץ לתחום, ישראלים רבים חזרו לבשל, ניסו מתכונים חדשים ושדרגו יכולות בישול ואפייה ♦ אך כאשר החיסון מבשר את תחילת הסוף עולה השאלה מה מכל אלו יישאר איתנו גם ביום שאחרי? ♦ האם נתנפל על המסעדות או שנמשיך לאכול בבית?

דגש על היגיינה - קולט האדים של Küppersbusch - ממכשיר ענק ומגביל ליחידת יניקה שטוחה המשולבת בכיריים | צילום: Küppersbusch Studio
דגש על היגיינה - קולט האדים של Küppersbusch - ממכשיר ענק ומגביל ליחידת יניקה שטוחה המשולבת בכיריים | צילום: Küppersbusch Studio

היו מי ששמחו לגלות שהם מצליחים להכין בבית טארט טאטן אגסים טעים לא פחות מזה שאכלו במסעדה יוקרתית, והיו מי שעברו לתפריט יומי מבוסס חביתה. אבל בשנה האחרונה, לטוב או לרע, כולנו נכנסנו למטבח.

כעת כאשר החיסון כבר כאן, מדברים מומחים בתחום על המטבח הביתי ביום שלאחר המשבר ומעריכים מה מתוך כל השינויים שחווה המטבח הביתי ישפיע על הרגלי התזונה שלנו גם ביום שאחרי.

פונקציונאלי יותר

זה כבר לא מטבח לקישוט, כזה שחותכים בו סלט אחרי העבודה או שנכנסים אליו רק לפני שבת. המטבח הביתי שלאחר הקורונה הוא מטבח עובד, דבר שמשפיע על אופן העיצוב והחשיבה עליו. "אם ניתן לסמן בקשה אחת שחזרה על עצמה כמעט מכל הלקוחות שעיצבו מטבח בתקופה האחרונה מדובר בהגדלת שטחי האחסון והקצאת מקום למזווה ולמקרר גדולים", מספרת מעצבת הפנים בר אלטוביץ, "הנושא של ניצול מרחב בצורה מקסימלית צובר תאוצה אף הוא עם עיצוב דו שימושי או מתקפל כזה שמתאים את עצמו למצבים השונים של חיי הבית ומאפשר למקסם את החלל הנתון בצורה חכמה. במהלך השנה האחרונה מציגות חברות לעיצוב מטבחים ומותגי החשמל פתרונות להגדלת שטחי האחסון בחלל הקיים כמו הפיכת פאנל הצוקל למגירת אחסון, יצירת אפשרויות חכמות להגדלת שטחי העבודה בעזרת שולחנות עבודה נשלפים, ומיזוג מוצרי חשמל שונים למכשיר אחד מולטי פונקציונאלי – תנור המשלב פונקציית טיגון באוויר וחוסך את הצורך בסיר טיגון לא שמן, תנור עם פונקציית צליה המדמה בשר על הגריל וחוסכת את הצורך במנגל ועוד".

נקי יותר

המודעות לניקיון והיגיינה עלתה אלפי מונים בחסות הקורונה – לא רק בשל החשש להדבק בנגיף, אלא בעצם ההבנה והמודעות לכך שכל משטח, כלי או חפץ שאנחנו נוגעים בו יש חיידקים. "ניקיון המטבח הוא אחד מהנושאים המרכזיים שעומדים על שולחן מחלקות הפיתוח גם טרם עידן הקורונה, אבל מוצרים שהיו בקנה עוברים כעת תהליך מזורז על מנת לצאת לשוק ולתת מענה מידי לביקוש", מספר אסי ארביב מבעלי קבוצת קלינטון סחר המייבאת מספר מותגי חשמל מובילים בתחום המטבח, "ניקוי עצמי של תנור – המוצר הקשה ביותר לניקיון במטבח, הופך מפונקציה בודדת לעולם של אפשרויות. בנוסף לניקוי הפירוליטי המוכר מושקות כעת גם טכנולוגיות הוקלון (ökoClean) והידרוקלין (Hydroclean) – שתי אפשרויות ניקיון אקולוגיות מבוססות אדים וחסכוניות בחשמל. זאת לצד דגש על קלות הניקיון בפיתוח כל מוצרי המטבח- כיריים אינדוקציה לניקיון מהיר, קולטי אדים נשלפים שלא תופסים אבק ומקום בין בישול לבישול, מסכי מגע שחוסכים ניקיון כפתורים ועוד".

ירוק ובריא יותר

"הטרנד שדוגל בהכנסת החוץ פנימה הולך לצבור תאוצה משמעותית בעיצוב המטבח", מרחיבה מעצבת הפנים בר אלטוביץ, "חלון במטבח יהפוך למרכיב משמעותי שאנשים לא מוותרים עליו בקלות יותר, והעניין בחקלאות אורבנית נמצא גם הוא בעליה עם הקצאת מקום לעמדות הנבטה וגידול עשבי תיבול כחלק מן המטבח". גם ארביב מסכים שהדגש על בישול טבעי ובריא פה על מנת להישאר "הקורונה תפקדה כקטליזטור שהעצים את החשיבות של בישול ותזונה בריאים – אנחנו רואים לקוחות רבים שהקורונה היוותה עבורם קריאת השקמה לשנות הרגלי תזונה ולהיכנס לכושר. הקטגוריות שנהנו מעניין בחסות הקורונה הן בישול בוואקום, בישול באדים צליית בשר ללא נזקי הפחמים, או טיגון ללא שמן – אלו טכנולוגיות שנחשבו בעבר לנישה וזוכות כיום לפריחה".

השארת תגובה