האם אפשר לבצע הדברת טרמיטים בלי קידוחים?

צילום: freepic
צילום: freepic

מתוך מיליוני סוגי החרקים שחיים בארץ, הטרמיטים הם המזיקים ביותר. הם אמנם לא מפיצים מחלות וזיהומים, וגם לא עוקצים אותנו כמו פשפשים או פרעושים, אבל התיאבון האינסופי שלהם לתאית, החומר שנמצא ברהיטי העץ שלנו וגם בתשתיות שונות, מוביל לנזקים כספיים משמעותיים מאוד – אלא אם כן מגלים אותם בזמן ומזמינים מיד מדביר מקצועי

איך מזהים שיש טרמיטים בבית?

בניגוד להדברת נמלים או ג'וקים שאותה אפשר לבצע כפעולה מונעת, וכך להקטין למינימום את הסיכוי להגעת חרקים אלה, עם טרמיטים אין דרך להקדים תרופה למכה.

בהתאם חשוב מאוד להיות ערניים, ואם יש סימנים שמעידים על נוכחות הטרמיטים לפעול באופן מידי. את הטרמיט עצמו קשה לראות משום שהאורך שלו הוא בסך הכל כ-3 מ"מ והגוון שלו בהיר ואפילו כמעט שקוף. לעומת זאת העקבות שהוא משאיר כן ברורים.

סימן אחד הוא ערימות חול קטנות במקומות שונים – תוצאה של חפירת המחילות שבהן נעים הטרמיטים (בחצר אגב עלולות לצוץ תעלות בוץ בעקבות תנועת טרמיטים אל עבר הבית). סימן אזהרה שני הוא משקופים חלולים – אפשר לבדוק זאת ע"י נקישה קלה והקשבה לצליל, או נעיצת מברג בחיבור של המשקוף לדלת (אם הוא חודר בקלות, המשקוף חלול – סימן לעבודה של טרמיטים).

בעונת הסתיו חלק מהטרמיטים מצמיחים כנפיים ויוצאים לחפש בני/בנות זוג. תופעה זו, שמוכרת בשם ריקוד הכלולות, משאירה סימן נוסף: כנפיים שקופות במקומות שונים – ואם נתקלתם בהן בזמן שטאטאתם את הבית, אל תחכו אלא התקשרו מיד לחברה עם ניסיון בביצוע הדברת טרמיטים.

למה צריך לקדוח חורים כדי להילחם בטרמיטים?

מאחר שהטרמיטים נעים במחילות שאינן גלויות לעין, בדרך כלל ההדברה שלהם תכלול קידוח חורים – שדרכם יוזרמו חומרי ההדברה אל המקומות שבהם נמצאים החרקים המזיקים. חשוב לציין שמדובר בחורים קטנים, וכמובן שבסיום העבודה הם ייסתמו. החורים ממוקמים ברצפות, סמוך לקירות ובמרווחים של כ-40 ס"מ בין חור לחור. החומר שמוזרק אל החור נועד לפגוע במערכת העיכול של הטרמיטים וכך הוא למעשה ממית אותם.

דרכים נוספות לבצע הדברת טרמיטים

חברות מתקדמות כמו מיכאל ובוריס הדברות יודעות לחסל מושבות טרמיטים בחלק מהמקרים גם בלי קידוחים. חשוב להדגיש שיש מצבים שבהם הקידוח הוא חובה, ועוד כדאי לדעת שמדבירים אמינים משתמשים בחומרים ידידותיים יותר מבעבר לסביבה וגם לבני אדם גם בשיטת הקידוחים.

עבור משקופים נגועים דרך נוספת לחסל את המפגע היא באמצעות הזרקת ג'ל שכולל פיתיונות מורעלים. שיטה נוספת שמשתמשים בה בעיקר במפעלים או בעסקים בענף המזון היא איוד בגז – בשיטה זו אוטמים את הפריטים הנגועים, מוודאים שהאיטום הרמטי ואז מזרימים פנימה גז שמחסל את הטרמיטים. איוד בגז מחייב המתנה של מספר ימים עד להשלמת הטיפול בבעיה.

השארת תגובה