הביטוח הלאומי יתבע: צוות רפואי שלא התחסן

עורך דין מומחה לרשלנות רפואית: צוות רפואי שלא מתחסן צפוי לתביעות נזיקין מצד חולים, עובדים ומצד המוסד לביטוח לאומי

עו''ד דוד פייל צלם רן כליף.
עו''ד דוד פייל צלם רן כליף.

לאחר ידיעות בתקשורת אשר דיווחו כי למעלה מ-20% מהצוותים הרפואיים בישראל טרם חוסנו בפני הקורונה, עולה השאלה, האם מותר לחייב רופאים, אחיות ושאר אנשי צוות רפואי לעבור חיסון בטרם יותר להם לטפל בחולים? עו"ד דוד פייל, מומחה לרשלנות רפואית, וראש משרד עורכי הדין פייל ושות' עונה על השאלה המסקרנת.

האם יש לחייב אנשי צוות רפואי להתחסן?

לרופא כמו לכל אדם אחר קיימת החובה לנהוג בסבירות. מי שלא נוהג בסבירות הוא רשלן. מי שרשלן וגורם נזק, צריך לפצות כל מי שנפגע מרשלנותו. במקרה של התחסנות צוות רפואי, הבסיס הזה נהיה מורכב יותר. אם הרופא, או כל איש צוות רפואי אחר, יגרום נזק וידביק מטופלים בקורונה, פתוחה הזכות בפני אותם מטופלים לתבוע את בית החולים על הנזקים שנגרמו להם. (חקירה אפידמיולוגית פשוטה יכולה להצביע שמקור ההדבקה הוא בצוות הרפואי).

במקרה שכזה, חברת הביטוח המבטחת את הרופא באחריות מקצועית, או זו המכסה את הסיכונים הביטוחיים של בית החולים, תסרב, ובצדק, לכסות את הנזקים. טענתן תהיה: מדוע לא פעלתם מספיק על מנת לחסן את הצוות שלכם?

ולכן, בהחלטת איש צוות רפואי שלא להתחסן, הוא יוצא למעשה מגדר הביטוח – ועלול לשלם מכיסו לכל מי שיתבע בעתיד את בית החולים על נזקים מרשלנותו זו. המעסיק גם יכול לטעון, שאם עובד אחר יידבק, ויגיש תביעה להכרה בנכות מהמוסד לביטוח לאומי (המל"ל) – הדבר יכול לפתוח פתח בפני המל"ל לתבוע את אותו עובד, בגובה הגמלה שתשולם לעובד שנפגע (שיבוב).

לכן, בית החולים בהחלט יכול להזהיר אנשי צוותים רפואיים, על כך שבכל נזק שייגרם לבית החולים, לעובדיו ולמטופליו, בגלל סירוב ההתחסנות – נזקים אלה יוטלו על סרבני ההתחסנות עצמם.

ולכן בית החולים גם יכול לחייב אנשי הצוות כאלה לחתום על התחייבות לפיה הם יישאו בכל הנזקים הללו. לחלופין ניתן להוציא לחופשה כל עובד שמסרב להתחסן, או לאפשר לאותם עובדים לא מחוסנים לעסוק רק במחקר ולמלא דוחות, ולא לבוא במגע עם מטופלים או עובדי בית החולים.

משרד עו"ד דוד פייל ושות' http://www.df-law.co.il מתמחה ברשלנות רפואית, נזקי גוף ובתביעות מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים.

השארת תגובה