"בלי תיקון חוק הגיור לא ניכנס לממשלה"

ש"ס: ש"ס תיזום ותקדם חוק שיבטל החלטה זו ותתמוך בחקיקת פסקת ההתגברות" • גפני וליצמן: "יהדות התורה תדרוש את פסקת התגברות. בלי זה לא ניכנס לשום קואליציה"

גפני דרעי וליצמן. צילום: הכנסת, יעקב כהן
גפני דרעי וליצמן. צילום: הכנסת, יעקב כהן

הפסיקה של בג"צ תפסה את המפלגות החרדיות לא מוכנות. שלושה שבועות לפני הבחירות, סדר היום הציבורי השתנה באחת לסוגיות של דת ומדינה.

ביום ראשון ושני העיסוק המרכזי היה במשבר התחבורתי הגדול ביום שושן פורים בירושלים. הזעם הציבורי, בקרב הציבור החרדי על מקבלי ההחלטות היה בשיאו. נציגי המפלגות החרדיות התחרו ביניהם מי יוציא את ההודעה הנזעמת ביותר כנגד הממשלה, שבה הם יושבים.

ואז הגיעה הפסיקה המהדהדת של בג"צ שחוללה שינוי בסדר היום. הסוגיות הבריאותיות פינו את מקומם לסוגיית דת ומדינה. המאבק על זהותה היהודית של המדינה העלה הילוך ומכל הקשת הפוליטית מיהרו חברי הכנסת להגיב להחלטה.

מטעם סיעת ש"ס נמסר להחלטת בג"צ: "החלטת בג"צ להכיר בגיורים הרפורמים והקונסרבטיבים היא פגיעה אנושה בצביונה היהודי של המדינה והרס מוחלט של הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה שקיים למעלה מ-70 שנה. החלטה מקוממת זו פוגעת באחדות העם ומהווה ביטוי נוסף לניתוק החמור של שופטי העליון מרוב העם בישראל, שמאמין במדינה יהודית ורוצה לשמור על היהדות על פי המסורת הנהוגה מזה אלפי שנים. ש"ס תיזום ותקדם חוק שיבטל החלטה זו ותתמוך בחקיקת פסקת ההתגברות שתמנע מבג"צ להתערב שוב בנושא זה".

דברים דומים נאמרו גם ע"י ראשי 'יהדות התורה' חבר הכנסת משה גפני והשר יעקב ליצמן: "יהדות התורה תדרוש את פסקת התגברות כדי לעמוד בפני האקטיביזם השיפוטי, שפוגע בהמוני יהודים בארץ ובעולם ומאיים לקרוע אותנו מבפנים. בלי זה לא ניכנס לשום קואליציה".

הדברים כוונו בעיקר לאוזניו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אחרי מכתב הנאמנות שראשי המפלגות החרדיות חתמו לנתניהו רק בשבוע האחרון, ולאור הביקורת הציבורית למהלך זה, הייתה זו הזדמנות לראשי המפלגות החרדיות להוכיח לנתניהו שהם לא נמצאים בכיסו.

השארת תגובה