תחקיר או הסתה? מי הטסים לישראל?

כתבה ששודרה ב'אולפן שישי' עוררה סערה גדולה • לפיד: "זו לא ועדת חריגים – אלא ועדת חרדים" • בכירים ביהדות התורה: "לפתוח את נתב"ג כדי למנוע הסתה נגד החרדים"

שדה התעופה בן גוריון
שדה התעופה בן גוריון

ב’אולפן שישי’ של חדשות 12 שודר 'תחקיר' על מחדלי נתב”ג בימי השמים הסגורים, ולפיו ועדת החריגים שאמורה להחליט מי יכנס לארץ ומי לא – נגועה במאכערים, בקומבינות ובפרוטקציות.

לפי ה'תחקיר', בעוד ישראלים שמבקשים להיכנס לארץ בעקבות מחלה של קרוב משפחתם שעומד למות ומסורבים – מגיעים מטוסים רבים מלאים באנשים שהצליחו להשיג את האישור הדרוש מוועדת החריגים, כשנשמעו לא מעט טענות לפרוטקציות וקומבינות וכי רוב הנוחתים שמגיעים לישראל הם חרדים.

בכתבה נטען: “הרוב המוחלט שמגיעים לארץ הם חרדים. אלפי ישראלים תקועים בחו”ל בלי יכולת לחזור הביתה, מסורבים שוב ושוב על ידי הוועדה, ורק בשביל מגזר אחד, שערי שמיים תמיד פתוחים. ומשהו פה לא נשמע הגיוני”.

עובד חברת תעופה צוטט בכתבה: “זה טרפת מה שרואים שם. הייתי בפארסה של הטיסה בשדה. אין מי שיבדוק טפסי ועדת חריגים אז ביקשו מחברת התעופה, הצוות הפך לפקידים בודקי ניירות, 99% מהנוסעים שעולים על הטיסה – חרדים.

“יודעים פה בשדה על כל מיני רופאים שנותנים מסמכים מזויפים. חילונים שחיים בחו”ל אבל יש להם הורים בארץ, מה לעשות, מבוגרים, לא קיבלו אישור, ומצד שני יוצא מטוס חכור שלם לבר מצווה. זה שובר שיאים ברמות שאי אפשר להסביר”.

שמעון יעיש, כתב ‘ישראל היום’, ערך בדיקה מול גורם בכיר אשר חשוף לנתונים.

מהבדיקה עלה, כי לפרסום אין אחיזה במציאות.

על פי הגורם, שחשוב להדגיש כי אינו ממשלתי, כמחצית בלבד מהשבים ארצה הינם חרדים.

“אף על פי שמדובר בנתון גבוה הוא רחוק מאוד מהנתון שפורסם, וחשוב מכך – לפחות בחלק מהקווים מדובר בנתון כמעט זהה לאחוז החרדים בימי שגרה”, נכתב בישראל היום. “חשוב לציין כי לא ניתן לקבל מספרים מדויקים מאחר שאף נוסע אינו מזוהה במסמכים כ’חרדי’ או ‘חילוני’, אך גורם בכיר בענף התיירות שאף הוא אינו קשור לממשלה, הבהיר: “חד-משמעית – על טיסות החילוץ לישראל יש הרבה מאוד נוסעים חילוניים, כולל משפחות שלמות”.

שי גליק, מנכ”ל ארגון ‘בצלמו’, פנה אל נציב תלונות הציבור ברשות השניה, דוד רגב – בתלונה חריפה כנגד אילן לוקאץ, כתב חדשות 12.

תחת הכותרת “כתבה מסיתה נגד הציבור החרדי שמפרה את נורמות הבסיסיות של עיתונות” – כותב גליק: “אילן לוקאץ ‘חובב החרדים’, שכבר אמר שהחרדים הם ‘חבורת מפגרים חומינסטים’, חבר לעיתונאי אורי משגב שאמר ש’החרדים מסוכנים יותר ממחבלים’ – וביחד הרימו כתבה שקרית על כך שרק החרדים נוסעים בטיסות חילוץ, דבר שמהווה שקר גמור לדברי גורמי המקצוע”.

גליק הוסיף: “אבל מה שהכי חמור בכתבה השקרית והמסיתה והפוגענית הזאת הוא חוסר תגובה. האיש משקר, משמיץ מסלף, ולא מבקש אפילו תגובה אחת – לא מוועדת החריגים, לא שרת התחבורה, לא רשות שדות התעופה. כלום.

“אפילו ח”כ יעקב טסלר שטוענים שהוא עוזר רק לחרדים לא בודקים מולו. אולי הוא מטפל בכל פניית ציבור? אגב מניסיון אישי אני יודע שהוא מטפל בכל פניית ציבור גם חילונים. הוא יו”ר הועדה לפניות ציבור וזה בדיוק תפקידו לעזור לפניות ציבור.

“אי נתינת זכות תגובה למושא כתבה הינה הפקרות ומתחת לכל נורמה עיתונאית. אבל זה כבר מקובל מותר להשמיץ ולפגוע בציבור החרדי בתקשורת הם אסקופה נדרסת!

“אני קורא לך להטיל קנס חריף על חברת החדשות על רמיסת כללי האתיקה הבסיסיים בכתבה שקרית מגמתית ומסיתה זו!”

העתק מהמכתב נשלח ליו”ר הרשות, מנכ”ל הרשות, השרה מירי רגב, סגן השרה אורי מקלב, ח”כ יעקב טסלר ורשות שדות התעופה.

יו”ר יש עתיד, יאיר לפיד, ניצל את התחקיר שהתפרסם בחדשות 12 כדי להסית נגד החרדים: “מה שהתפרסם אתמול לא משאיר מקום לספק. נתניהו עושה שימוש בוועדת החריגים כדי לאפשר חזרה הביתה רק לאנשי שלומו, כדי לוודא שיצביעו עבורו בבחירות. זו לא ועדת חריגים – אלא ועדת חרדים עם רכבת אווירית של מנדטים לממשלת נתניהו, ליצמן ובן גביר”.

לפיד הוסיף כי מפלגתו מתכוונת לעתור לבג”ץ: “נפעל כדי לפתוח את נתב”ג לכל מי שמבקש לחזור ארצה לבחירות, בכפוף לבדיקות קורונה ובידוד שהמדינה תעמיד לרשותו, ותדרוש שקיפות של כל החלטות הוועדה”.

גם יו”ר ישראל ביתנו ליברמן התייחס לתחקיר, בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו – והסית: “לקומבינות של ליצמן ודרעי על חשבון הציבור החילוני חייבים לעשות סוף. עד הבחירות, כל מי שרוצה אישור לטוס מוועדת החריגים שיתקשר לח”כים של ש”ס ויהדות התורה. אחרי הבחירות, ישראל ביתנו חזקה תטיס אותם לאופוזיציה ותתקן את העיוות”

המועמד לכנסת מטעם מפלגת העבודה נחמן שי שסורב כניסה לישראל הגיב: “ישראל מתעללת באזרחיה, היא מתעללת בהם ביום ובלילה, בעוצר ובסגרים. הכל נועד לשרת מטרה אחת – להביא לראש הממשלה ניצחון בבחירות. זה ניסיון כושל.

“אני התנסתי בכך במאמצים הגדולים שלי להיכנס לארץ. יש אלפי ישראלים שמתדפקים על דלתות ישראל ורוצים להשתתף בבחירות, וגם את זה הממשלה לא נותנת להם. אנחנו נסיים את הסיוט הזה, זה לא יימשך כך. יהיה פה סדר, מי שצריך להיכנס יכנס, ובעיקר אזרחי ותושבי ישראל יחזרו לחיות חיים נורמאלים. זה יקרה.״

מפלגת העבודה הגיבה: “שוב, ממשלת הטריקים והשטיקים של נתניהו-גנץ נחשפת כקנוניה פוליטית ולא כהנהגה ראויה. ביבי מקריב את זכויות היסוד שלנו למען הברית הפוליטית, ומאפשר כניסה סלקטיבית ארצה בהתאם לאינטרס האישי שלו. על הממשלה לאשר מיד לכל אזרח את בקשתו תוך הקפדה על בריאות הציבור”.

ח”כ אחמד טיבי, יו”ר סיעת המשותפת אמר בתגובה למדיניות סגירת השמיים בשבועות האחרונים: “מדובר בשערוריה פוליטית עליה מופקד בנימין נתניהו. יש כאן פגיעה קשה בזכות יסוד של כל אזרח לצאת ולהיכנס לגבולות המדינה שלו. הזכות הזו נשללת מקבוצה אחת ומוענקת באמצעות קומבינות לקבוצה אחרת המקורבת לשלטון הימין. תסמין נוסף לפוליטיזציה והשיקולים הזרים בטיפול במשבר הקורונה על ידי ראש הממשלה ואנשיו”.

יו”ר סיעת יהדות התורה בכנסת, ח”כ יצחק פינדרוס, תקף את ההשתלחות של יש עתיד וישראל ביתנו בציבור החרדי.

”כבר שבועות שעל שולחני מצטברים עשרות מקרים מזעזעים שנדחו על ידי ועדת החריגים,, אומר פינדרוס. “בעקבות כך נאבקתי נגד סגירת נתב”ג ומניעת האפשרות מאזרחים ותושבים לשוב לביתם ולמשפחתם.

“פעם אחר פעם פניתי לנציגי יש עתיד וישראל ביתנו שיצטרפו אלי ויפילו את התקנות הלא הגיוניות ולא מוסריות – ושוב ושוב הם התחמקו. אבל הערב, כש’תחקיר’ הזכיר חרדים בהקשר של נתב”ג, הם פתאום נזכרו לפנות ליועץ המשפטי ולזעוק נגד התקנות”.

פינדרוס פנה אל ראשי המפלגות האנטי-חרדיות ואמר: “לצביעות שלכם יש שם – ‘הסתה'”.

בכירים ביהדות התורה הגיבו: “התחקיר המוטה נועד לשלול זכויות אדם בסיסיות של הציבור החרדי. בתחילה שכנעו את ההמון המוסת, כאילו החרדים מפיצי המגיפה, כעת העלילו כאילו ועדת החריגים מפלה חרדים לטובה”.

לדבריהם, “ועדת חריגים היא כישלון אחד גדול, ולא חשוב לאיזה מגזר. סגירת השמים היא עוול ופשע חמור נגד כל האזרחים. מטרתה לכסות על הכישלון המחפיר של הכנסת אלפי מטיילים מאבו דאבי דרך דרום אמריקה ובעיקר ממזרח אירופה, ללא בדיקה כלל. רובם אינם חרדים”.

הם הוסיפו: “ללשכות חברי סיעת יהדות התורה, מגיעות זעקות שבר של משפחות חצויות משני עברי הים. הוועדה, הכוללת פקידים בודדים ועלומים, קורסת ולא מצליחה להגיע לכל המקרים. זו עובדה. תוהו ובוהו. המעט שאנו יכולים לעשות הוא לזעוק למען אותם מסכנים שחייבים לצאת או להיכנס לטיפול רפואי דחוף וכיו”ב. כמובן בכפוף לבדיקות קורונה ובידוד ביתי וללא סיכון בריאותי.

“אנו חוזרים וקוראים שוב, לפתוח את נתב”ג בפיקוח בריאותי, הפעם מסיבה נוספת: למנוע גזענות אנטישמיות והסתה נגד מגזרים חרדים ולסכסך את אזרחי ישראל אלו באלו”.

סיעת ישראל ביתנו דורשת לכנס כינוס מיוחד של הכנסת כדי לדון במידע שנחשף בתחקיר – והחלה באיסוף חתימות.

יו”ר הסיעה, ח”כ עודד פורר: “הקומבינות של נתניהו דרעי וליצמן במתן היתרי כניסה לישראל מהווים עוד תמרור אזהרה לציבור הישראלי, איך ייראו החיים שלנו במדינת ישראל ככל שהחבורה הזו תשאר בשלטון.

לא ייתכן שיהיו אזרחים סוג א ואזרחים סוג ב. מדובר באחת השערוריות הגדולות שהציבור הישראלי ידע.

זו פגיעה חמורה בזכויות אזרח בסיסיות שנובעת מניצול משבר הקורונה לטובת שיקולים פוליטיים.

סיעת ישראל ביתנו תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה ותדרוש לכנס כינוס מיוחד של הכנסת לדיון חירום במידע החמור שנחשף”

השארת תגובה