מערכת חדישה להפחתת התסמינים בחולי פרקינסון

לראשונה בישראל: במרכז הרפואי שיבא הושתלה בחולה פרקינסון מערכת חדישה להפחתת התסמינים, הנשלטת באמצעות אפליקציה ייעודית בנייד

ד"ר ציון זיבלי
ד"ר ציון זיבלי

לראשונה בישראל הושתלה במרכז הרפואי שיבא בחולה פרקינסון מערכת לגירוי מוחי עמוק והפחתת תסמיני פרקינסון, הנשלטת באמצעות אפליקציה בנייד.

ד"ר ציון זיבלי, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה תפקודית ועל-קולי מוחי ממוקד בשיבא, שהשתיל את המערכת, מסביר כי "המערכת הושקה לאחרונה בארץ ושיבא הוא המרכז הרפואי הראשון שמשתיל אותה במטופל. זוהי הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום, המאפשרת לנו להשיג את התוצאות הטובות ביותר עבור המטופלים".

מערכת Infinity של חברת אבוט נתמכת על ידי מערכת ההפעלה iOS של אפל וכוללת אלקטרודה רב כיוונית, קוצב ושלט הפעלה למטופל. המטופל מוריד אפליקציה לטלפון הנייד שלו, שבאמצעותה מתאפשר לו ולרופאיו לשלוט בתסמיני המחלה.

לדברי ד"ר זיבלי, עד כה נדרש המטופל להתחבר למחשבי המערכת בבית החולים או במרפאה שבה הוא מטופל. כעת, השליטה במערכת תיעשה בקלות בעזרת האפליקציה, ובעתיד הקרוב – גם ללא צורך בהגעה פיזית, אלא מביתו של המטופל בסיוע מרחוק של הרופאים.

גירוי מוחי עמוק הוא טיפול שמשגר אותות חשמליים למוח כדי למנוע או להקל תסמיני מחלות שפוגעות במנגנון התנועה בגוף כמו פרקינסון. במסגרת ההליך שבוצע במטופל, הושתלה בשלב ראשון אלקטרודה באזור הנדרש במוח. לאחר מכן הושתל קוצב מתחת לעור בקדמת בית החזה, שתפקידו לשגר לאלקטרודה אותות חשמליים באמצעות כבל תת-עורי שמחבר ביניהם. כיוון עוצמת האותות נעשה על ידי הרופא באמצעות שלט, בהתאם לתוכנית הטיפול.

השתלת המערכת בוצעה בהרדמה מלאה. המרדימים, ד"ר אאורליה גלאובר וד"ר תומר ניר מהמרכז הרפואי שיבא, ביצעו את ההרדמה באופן שמאפשר פעילות מוחית מלאה למרות שהמטופל לא הרגיש דבר. לדברי ד"ר זיבלי, המטופל התאושש מהניתוח וכבר חל שיפור בתסמינים.

השארת תגובה