ישראל השיקה: תוכנית המאבק בנגיף

בעמותת חץ מברכים: "העובדה שדווקא בעיצומה של מגיפת הקורונה המשתוללת בארץ, משרד הבריאות נרתם לממש את הבטחתו בנושא, היא הישג היסטורי וצעד חשוב בדרך לניצחון על המחלה"

מפגש זום
מפגש זום
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בצל המשך המאבק בנגיף הקורונה – ישראל משיקה באופן רשמי את התכנית הלאומית להעלמת נגיף צהבת נגיפית C. במסגרת התוכנית, שהושקה בשבוע שעבר, יחויבו קופות החולים לאתר באופן יזום את החולים בקבוצות הסיכון באמצעות בדיקות סקר ולטפל בהם.

כיום, ישנם טיפולים חדשים, שיכולים לרפא לחלוטין את הנגיף, והם נמצאים בסל הבריאות ומונגשים עבור כלל החולים עם הפטיטיס C ללא הגבלה וללא קשר לחומרת המחלה.

תקופת הקורונה, שבה המאבק בנגיפים ובמחלות הפך לעניין שבמרכז סדר היום, הביאה את ישראל להצטרף למדינות נוספות כדי להילחם בווירוס אחר- נגיף "הפטיטיס C – צהבת נגיפית מסוג C", אחד הגורמים השכיחים ביותר למחלת כבד כרונית.

מדובר במחלה שאותה נושאים כ-70 אלף ישראלים, לרוב ללא ידיעתם, מכיוון שמדובר על מחלה א- תסמינית, ועשרות מתים ממנה מידי שנה, כתוצאה מסיבוכים נלווים, כמו מחלות כבד קשות , בהן שחמת בכבד או סרטן הכבד.

כעת, ישראל מצטרפת ל-9 מדינות נוספות, שכבר השיקו תכנית דומה, (אוסטרליה, יפן, דרום קוריאה, איטליה, צרפת, איסלנד, בריטניה, שוויץ וספרד), ומשיקה תוכנית חדשה להעלמת הנגיף בישראל.

מי שפעלו במשך שנים לקידום התכנית, לצד משרד הבריאות, הם עמותת חץ, עמותה למען חולי הכבד בישראל, בשיתוף עם החברה הישראלית לחקר הכבד והמועצה הלאומית לתזונה, גסטרו וכבד.

תכנית הסקר הלאומית תבחן 4 קבוצות סיכון של חולים בישראל: אנשים שעלו לארץ מחבר העמים, אנשים שמזריקים סמים, אנשים שקיבלו עירוי דם לפני 1992 ואסירים. אנשים אלו צריכים להיבדק לנשאות לנגיף וקופות החולים צריכות לאתר באופן יזום את אותם האנשים המשתייכים לקבוצות הסיכון הללו.

חוליו בורמן, מנכ"ל עמותת "חץ" בירך על השקת התוכנית ומסר: "עמותת "חץ" מברכת את משרד הבריאות על השקת התכנית לאומית למיגור נגיף הפטיטיס-C. העובדה שדווקא בעיצומה של מגיפת הקורונה המשתוללת בארץ, משרד הבריאות נרתם לממש את הבטחתו בנושא, היא הישג היסטורי וצעד חשוב בדרך לניצחון על המחלה.

העמותה פעלה במשך שנים בשיתוף עם החברה הישראלית לחקר הכבד ועם המועצה הלאומית לתזונה, גסטרו וכבד, כדי לקדם את יישום התכנית, ואנו שמחים וגאים ששיתוף פעולה זה נשא פרי".

לדבריו, "בישראל, ישנם עשרות אלפי אנשים שמסתובבים עם נגיף הפטיטיס סי, מבלי שהם בכלל יודעים, המחלה שלהם מתפתחת לאט לאט ועלולה להיות קטלנית – להחמיר עד כדי סרטן כבד. כעת, עם השקת התכנית והחתימה על חוזר מנכ"ל, יחוייבו קופות החולים לאתר את החולים הללו באופן יזום ולטפל בהם, לפני שיהיה מאוחר מדי.

אין ספק, שזהו יום חג שמביא איתו תקווה למיגור המחלה לכלל החולים בישראל".

השארת תגובה