קורונה: שיא מכירות בנדל"ן

אילוסטרציה: הרחבת בנייה
אילוסטרציה: הרחבת בנייה

על פי הלמ"ס, בשנה שחלפה נמכרו 38 אלף דירות, לעומת 33 אלף דירות חדשות שנמכרו ב-2019. מדובר בשיא של עשור לפחות. השיא שלפני כן נרשם בשנת 2015 בה נמכרו 31 אלף דירות חדשות.

חיים קראדי מנכל פרשקובסקי מניבים מסביר כי ענף המגורים לא נפגע ממשבר הקורונה וכי נרשמה דווקא עלייה במכירות ברבעון השלישי והרביעי של השנה. הדבר בא לידי ביטוי גם בשוק היד הראשונה וגם בשוק יד שנייה, כאשר הקהל שרוכש דירות ירד מהגדר והצביע ברגליים במשרדי המכירות. שכן הישראלי הממוצע רוצה דירה בכל מחיר.

כמו כן, מלאי הדירות בשוק הלך והצטמצם כשהשנה התאפיינה בירידה של 50% בהתחלות הבנייה. נראה שגם 2021 תתאפיין בכמות מועטה של התחלות בנייה. גם מלאי הדירות של הקבלנים הצטמצם כתוצאה מצב זה ולכן המשמעות היא הקטנת מלאי הדירות בשוק בעשרים שנה הבאות. ולהערכתי זה יביא לעליית מחירים מתונה לאורך השנה בשיעור 5%.

יקי בריגה מנכ"ל ובעלי בריגה נדל"ן: לצד משבר הקורונה, ואחוזי האבטלה הגבוהים במדינתנו. יש כיום עוד משבר הרבה יותר גדול, לדעתי והוא חוסר בהתחלות בנייה שנמשך כבר למעלה מ- 3 שנים. אם נסתכל קצת אחורה, רמ"י שיחררו קרקעות רק באפשרות של תוכנית מחיר למשתכן ולכן עצרו את ענף הבנייה. גם המשקיעים קיבלו 'אור אדום' משר האוצר לשעבר, כחלון שהעלה להם את אחוזי המס. כתוצאה מכל אלו יש הרבה פחות היצע והביקוש רק עולה! (הקורונה לא עצרה את הילודה וגרמה להרבה תושבי חוץ לעלות לארץ). המצב שנוצר הוא שהקבלנים לא מספיקים לבנות בקצב של הביקוש כי גם תהליך הבנייה היום בישראל לוקח בין 5-6 שנים שזה הזמן הכי ארוך בעולם!

גם אנחנו בבריגה מרגישים את העלייה במכירות כך למשל: בפרוייקט בריגה טאוורס – לא נשארו לנו דירות. וגם בפרוייקט שלנו בכפר יונה הכולל , 340 יח"ד, 8 בניינים – נותרו לנו רק 40 יח"ד. זאת עוד לפני סיום הבנייה – הדירות אזלו. אני מעריך שבעקבות המצב המחירים יעלו בעד 10% בשנה הקרובה.

רוני בריק, יזם, יו"ר ארגון קבלני השרון והשומרון והנשיא היוצא של התאחדות בוני הארץ: "הזינוק במכירת דירות חדשות בסיכום שנת 2020 לעומת 2019 מגיע באחת השנים הקשות ביותר שחווה ענף הנדל"ן הישראלי והמשק כולו ברקע משבר הקורונה. ואולם, שני מהלכים של המדינה אפשרו בכל זאת את הפעילות הערה במשרדי המכירות – הפחתת מס הרכישה מ-8% ל-5% בחודש יולי 2020, והסרת מגבלת רכיב הפריים במשכנתאות חדשות מדצמבר של השנה החולפת. שני המהלכים האלה, לצד שינוי בהעדפות הרוכשים מיחידות המגורים שלהם בשל משבר הקורונה, והחשש מעליית מחירים כוללת, דחפו את המשקיעים ומשפרי הדיור לשוק הנדל"ן וזה מתבטא במספרים".

לדברי דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלי חברת דרא שיווק נדל"ן: "אצלנו 2020 היתה שנת שיא ביחס לפעילות ב-5 השנים האחרונות. המכירות היו בערים וביישובים בכל רחבי הארץ, לרבות פרויקטים לשוק החופשי, פרויקטים מעורבים עם מחיר למשתכן ופרויקטים של התחדשות עירונית. המכירות כללו דירות ובתים פרטיים בכל רמות התקציב – החל ממיליון ועד 8 מיליון שקל לדירה. הרוכשים היו מכל גווני הקשת. משפחות שקנו למגורים, משקיעים שחזרו לשוק, זוגות צעירים שקונים למגורים ומשקיעים צעירים שקונים דירה ראשונה למטרת השקעה, וגם תושבי חוץ, בעיקר אמריקאים. הפרויקט שמכרנו בו הכי הרבה יח"ד הוא גבעות עדן בעמק האלה עם 170 בתים".

איילת רוסק מנכ"לית ומבעלי חברת מכלול מימון וליווי בניה למגורים ציינה כי נתוני הלמ"ס שפורסמו היום מוכיחים כי ענף הבנייה הוא אחד הענפים היציבים במשק הישראלים. למרות הקורונה היקף העסקאות לרכישת דירות חדשות ממשיך ועולה תוך שהמחירים שומרים על יציבות עם נטייה לעלייה. הסיבה לכך היא הביקושים הקשיחים לדיור הנובעים מקצב גידול האוכלוסייה הגבוה בישראל, הריבית הנמוכה וכן מחשש של השוק שאנחנו עומדים בפני עליות נוספות במחירים . כחברה שמלווה היום כ- 150 פרויקטים למגורים הכוללים גם פרויקטי התחדשות עירונית, גם פרויקטים רגילים וגם מחיר למשתכן אנו עדים לכך שקצב המכירות גובר על התחזיות ובמרבית הפרויקטים למרות הסגרים ולמרות המשבר הכלכלי, קצב המכירות גבוה. לצד העלייה בביקושים גם היזמים מנסים להרחיב את הפעילות שלהם בעיקר בהתחדשות עירונית ויש עלייה בביקוש למימון חוץ בנקאי בכל הפרויקטים כאשר הדרישה היא למימון מהיר על מנת שהפרויקטים יוכלו לצאת לדרך בהקדם האפשרי ולהנות מהעלייה בביקושים.

השארת תגובה