שטח ציבורי במיליארדים ימסר ללא תמורה?

"משמעת קואליציונית פסולה והעברה ללא תמורה של הכיכר לידיים פרטיות: עתירה חדשה מעלה תהיות לגבי המניעים שגרמו לעירייה למסור שטח ציבורי במיליארדים"

הדמיה: תוכנית 'ככר אתרים'
הדמיה: תוכנית 'ככר אתרים'

האם תוכנית הבנייה בכיכר אתרים תבוטל? עתירה שהוגשה על ידי עוה"ד יונתן ברמן ושרון מונטיפיורי, מבקשת לבטל את מסמך המדיניות שקובע את הריסת כיכר אתרים ובניית שני מגדלים במקומה. בין השאר מפרטים ב"כ העותר, עו"ד שרון מונטיפיורי ויונתן ברמן כי ההחלטה על תוכנית המדיניות עצמה פסולה, מכיוון שההחלטה בוועדה נכפתה על ידי משמעת קואלציונית, והמתנגדים הוזהרו כי למעשיהם תהיינה השלכות: "…ראש העיר הורה … לאשר את מסמך המדיניות, ואף הזהיר שיוטלו סנקציות על המתנגדים ושסגני ראש העיר החברים בוועדת המשנה שיתנגדו למסמך המדיניות יענשו ו/או יועברו מתפקידם. החלטה שהתקבלה בנסיבות אלה היא פסולה, שכן הוועדה המקומית היא ישות משפטית נפרדת מן העירייה וחבריה אמורים להפעיל שיקול דעת עצמאי…" זאת ועוד נכתב כי "יו"ר הוועדה (המקומית נ.ה.) והמשנה ליועץ המשפטי … הכשירו משמעת קואליציונית בהחלטות הוועדה המקומית, הציגו את ההצבעה בניגוד למשמעת הקואליציונית כהפרה של ההסכם הקואליציוני, והסבירו כי יכולות להיות "השלכות" להפרת ההסכם…".

עוד כותבים מונטיפיורי וברמן כי העובדה שהשטחה הציבורי הפתוח של הכיכר יהפוך לשטח פרטי יהפוך אותו לבלתי נגיש ולמעשה הכיכר עצמה תיגזל מהציבור "מסמך המדיניות סותר את הוראת תא/5000 … ביטול השצ"פ והפיכתו לשטח פרטי … מנוגדת להוראה זו. שטח כזה אינו זהה באיכויותיו לשטח ציבורי פתוח… השימוש למגורים מנוגדים לעיקרון שחוף הים הוא נחלת הכלל… (שימושים אלה) יפגעו בתפקודי החוף למקום מפגש חברתי ואותו מחזה מרהיב ומסורתי של המונין הצובאים על הכיכר בציפייה למטס יום העצמאות כבר לא יוכל להתקיים…".

עוד נטען בעתירה כי לא נעשו בדיקות למפגעי רוח העלולים להיגרם, בדיקות תחבורתיות, וכי סקר שערכה העירייה הראה על התנגדות של 90% מהנשאלים לתוכנית. העותרים מוסיפים כי "…במסמך המדיניות … מכשירה עיריית תל-אביב-יפו את מסירת כיכר אתרים לידיים פרטיות, ללא תמורה, לטובת הקמת פרויקט שיביא ליזמים רווח של פי 10 ויותר מרווח יזמי סביר וכל זאת על חשבון הציבור, תוך פגיעה בנכס עירוני ולאומי על חופה של העיר, בהולכי הרגל ורוכבי האופניים, באיכות חייהם של תושבי העיר ותוך יצירת מסת בינוי אדירה וחסרת תקדים על חופה של העיר, בניגוד לדין ובהחלטה שאין לציבור שום יכולת להתנגד לה…".

עוד נכתב כי מסמך המדיניות סותר סדרה של החלטות קודמות בהם החלטות הולחו"ף, הוראות תמ"א 1, וכי נפחי הבנייה גבוהים פי שלוש מנפחי הבנייה על פי תוכנית המיתאר, מבלי שניתנה לציבור האפשרות התנגד לכך.

את העתירה הגישו עורכי הדין שרון מונטיפיורי גילן (מונטיפיורי גילן) ויונתן ברמן (הר-זהב, אדלשטיין, ברמן). עתירה זו הוגשה לאחר מספר עתירות בנושא, בהן עתירה לולחו"ף על זכויות הבנייה שאושרו לא כדין ועתירה בה הפסידה עיריית ת"א, בה נדרשה העירייה לבטל את מכירת חניון כיכר אתרים לאותם היזמים ולבצע מכרז למכירת החניון, במקום ועתירות נוספות.

2 תגובות
  1. פשוט לא להאמין שכל ראש עירעושה מה שהוא רוצה בשטחים ציבורים בעיר שלו גם באשדוד יש איזה פארק יפה שרוצים להרוס לטובת בינינים

  2. נו ראש עיר מושחת כמו כולם למעלה

השארת תגובה