סמוטריץ לנתניהו: תן להתחתן

בצלאל סמוטריץ
בצלאל סמוטריץ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

על רקע היציאה ההדרגתית מהסגר השלישי ובעקבות ההתעלמות מסוגיית החתונות שנוגעת לאלפי זוגות חרדים ודתיים, שיגר ח"כ בצלאל סמוטריץ מכתב בהול לראש הממשלה ושר הבריאות, בו הוא מתקומם על ההתעלמות מהנושא ומזהיר מפני ההשלכות של אי גיבוש מתווה שיאפשר קיום אירועים באופן בלתי מסוכן.

"שמחתי לשמוע על אישור המתווה ליציאה הדרגתית מהסגר שנכפה עלינו כתוצאה מנתוני התחלואה הקשים, אך התאכזבתי לגלות כי המתווה אינו כולל התייחסות לסוגיה כואבת ומאתגרת במיוחד", פותח סמוטריץ את המכתב.

סמוטריץ מזכיר: "זה קרוב לשנה שאולמות האירועים סגורים, דבר שמוביל בפועל לקיומן של חתונות באופן פיראטי – ללא פיקוח ובקרה".

לדבריו, "מאז פרצה לחיינו הקורונה פנו אלי וללשכתי מאות משפחות אשר ביקשו סיוע לקראת חתונה מתוכננת ונחשפתי מקרוב לקושי הבלתי אפשרי בו הם שרויים: מחד, דחיית חתונה לטווח שאינו ידוע היא גזירה שציבור מסורתי דתי וחרדי עצום אינו יכול לעמוד בה. מאידך, המתווים כפי שאושרו על ידי משרד הבריאות לא התאימו לאורחות החיים ובכך מנעו מרבים את האפשרות לקיים חתונות אירוע ע"פ ההנחיות.

כך, עשרות אלפי משפחות נורמטיביות מוצאות את עצמן ב"אזור הדמדומים", כשהם נתונים במתח בלי נסבל בין הרצון לקיום החתונה מחד ולשמירת ההנחיות מאידך"

"משפחות רבות קיוו כי מתווה לחתונות יוגש עם היציאה מהסגר והחלתו של הדרכון הירוק, אלא שההחלטות שהתקבלו לאחרונה הותירו רבים מול שוקת שבורה"

המשמעות לדברי סמוטריץ ברורה. "בשבועות הקרובים", כך במכתב, "צפויות להתקיים באופן פיראטי מאות ואלפי חתונות, ללא פיקוח ובקרה, באופן שעלול להזניק שוב את היקפי התחלואה, וזאת כיוון שהמערכת נמנעת מלקדם מתווה לחתונות מפוקחות על בסיס אישור השתתפות למתחסנים ומחלימים בלבד.

נוסף על מניעת "חתונות הדבקה", מתווה שכזה יתמרץ אנשים רבים שלא התחסנו עד כה ללכת ולהתחסן. כמו כן הוא ימנע עוגמת נפש עצומה מחתנים, כלות ומשפחות, שנאלצים להעביר את התקופה המאושרת של ההכנות לחתונה בחרדה ובמתח על כל הכרוך בכך.

כפי שבוודאי ידוע לכם היטב בימי ספירת העומר נמנעים ישראל מנישואין ועל כן החודש הקרוב טומן בחובו פוטנציאל אדיר לנזק חלילה או לברכה גדולה".

בהמשך המכתב מציג סמוטריץ את המתוה שלו לפתרון המצב:
1. אירוע בקפסולות מוגדרות.
2. השתתפות למחוסנים בעלי דרכון ירוק ומחלימים בלבד.
3. פיקוח של גוף חיצוני שימומן על ידי המשפחה.

בסיום המכתב כותב סמוטריץ: "לצערי, ישנה לי ולרבים כמוני תחושה שמערכת הבריאות מבינה צרכים מסוימים של חלקים בחברה הישראלית ויודעת לתת להם מענה יעיל תוך ניהול סיכונים ובאופן זה מאושרים מתווים להפעלת התרבות והמסחר (וטוב שכך) אך מאידך הבנת צרכיו של ציבור מסורתי דתי וחרדי גדול אינם עומדים לנגד עיניה של המערכת באופן מספק.

קדושת המשפחה היא ערך מרומם ונישא שכולנו שותפים לו. הבה נפעל להסדרת החתונות באופן שישמור על הבריאות מחד ועל המשכיות הדורות מאידך".

השארת תגובה