"אחרי שנה שלמה, אזכה לפגוש את הנכדים?"

בעיצומו של 'מבצע החיסונים הלאומי' הצטרפתי למפגש מפעים עם ראש מחוז המרכז החדש של מכבי – מר דניאל ברמן ומנהלי המרחבים בני ברק ואלעד

מכבי בבני ברק
מכבי בבני ברק
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ההתרגשות אחזה בכל הנוכחים. באחיות המחסנות, המתנדבים שהתגייסו למערך, הסדרנים שמוודאים שההנחיות נשמרות וגם בשאר המתחסנים ששהו באותה עת במתחם של 'מכבי שירותי בריאות' בבני ברק.

"תגידו, אם אני מתחסן עכשיו, זה אומר שבקרוב בעזרת השם אזכה שוב לפגוש את הנכדים שלי?" – תהה הקשיש, ופרץ בבכי נרגש. הוא הגיע אל המתחם המרכזי לחיסוני הקורונה של מכבי וכחבר הנמצא בקבוצת התיעדוף הראשונה, קיבל תור כבר בימים הראשונים למבצע החיסונים בישראל.

הקשיש בן ה-82 תיאר בהתרגשות כי מאז הסגר הראשון, לפני כמעט שנה, לא זכה לפגוש את הנכדים היקרים והאהובים שלו. בקול רועד, יותר מהתרגשות מאשר מזקנה, תיאר את הקושי שבבדידות אשר נכפתה עליו נוכח מגפת הקורונה ששטפה את העולם כולו וטיפסה לממדים מבהילים.

"יש לי כמה שכנים ומכרים שנפטרו רח"ל מן הנגיף הקטלני", סיפר בעצב, "אז הבנתי עד כמה המצב מסוכן עבורי ועבור בני גילי. מתוך רצון עז להישאר בחיים, גזרתי על עצמי בידוד מרצון – כך שבמשך כל החודשים הארוכים הללו, שהיתי לבד – מבלי לפגוש את הנכדים שלי.

"הילדים שהינם כבר מבוגרים אמנם הגיעו ונותרו מרחוק, תוך הקפדה על ההנחיות, אך הנפש כמהה למפגש הרגיל, הישיר והמחבק עם 7 נכדיי האהובים. והנה, עכשיו, הרגע הזה הגיע" – סיים את המונולוג הנרגש".

לא הייתה עין שנותרה יבשה.

החלוץ והחולצה

וזו לא הפעם היחידה, כפי שמתאר ראש מחוז המרכז מר דניאל ברמן, שנכנס לתפקידו לפני כחודשיים. "בתחילת מבצע החיסונים, הגיע חבר נוסף, כבן 75, כדי לקבל את החיסון הראשון כנגד קורונה. כשנכנס למתחם החיסונים,  הבחין בחולצה שחורה וממותגת, עליה מופיע הכיתוב הבולט: 'גם אני התחסנתי'. מדובר בחולצה ממותגת שהכנו אצלנו ב'מכבי' עבור כלל העובדים המתחסנים ברחבי הארץ.

החולצה החדשה הייתה מונחת על אחד הכיסאות והחבר הנרגש התלהב ממנה. "אשמח מאוד ללבוש את החולצה הזו, ולצלם לנכדים" – הסביר. "אבל כתוב עליה "לעובדי מכבי" – הסבירו לו תחילה, אך הוא בשלו. "לא איכפת לי, העיקר שכתוב עליה 'גם אני התחסנתי'…

"בסיום החיסון", מתאר ראש המחוז, "ביקש האיש להחזיר את החולצה – אך אנשי הצוות הבהירו לו בשמחה, כי הוא יכול לשמור אותה אצלו למזכרת.

"זהו אחד המקרים המעידים על הכלל", הוא מבהיר. "הכלל אותו אנו מיישמים במכבי, לפיו האנושיות והשירות האישי, מוטמעת ובאה לידי ביטוי במקביל לכל השירות הרפואי והבריאותי, מבלי להתפשר על אף אחד משני הרבדים הללו".

משימה ראשונה במעלה

מר דניאל ברמן, שכאמור נכנס לאחרונה לתפקידו כראש מחוז המרכז, צמח מתוך מכבי תוך שהוא מכהן במגוון תפקידים בכירים. לאחר היותו עו"ד בשוק הפרטי במשרדים בולטים, הצטרף למערך המשפטי של מכבי. מאוחר יותר התמנה למנהל רכש התרופות במכבי, אותו הוא מגדיר "תחום מרתק ומאתגר להפליא.  כעבור מספר שנים כיהן כמנכ"ל "פארמה-ישראל" – איגוד חברות התרופות הרב-לאומיות ובשלב מסוים הוחזר למכבי על-ידי המנכ"ל רן סער, שביקש ממנו לכהן בתפקיד עוזר בכיר למנכ"ל . "במשך ארבע וחצי שנים, עבדתי צמוד למנכ"ל מכבי, תקופה שהעניקה לי תפיסת עומק לתהליכים הרוחביים בארגון המדהים הזה", לאחריה נקרא לנהל את חברת הבת "מכבי יזמות" העוסקת ביזמות עיסקית  וכעת התמנה לראש מחוז המרכז במכבי.

"לשמחתי, אני מגיע לתפקיד הנוכחי לאחר צבירת ניסיון רב בשדרת הניהול של מכבי, תוך מבט רחב על תהליכי הליבה והשירות במקביל להיבטים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר. ניסיון זה מעניק לי את הפלטפורמה הראויה להביא את המירב והמיטב לתפקידי החדש עבור כלל לקוחות מכבי".

התפקיד מגיע בעיתוי מאתגר אך יחד עם זאת מלא בסיפוק רב, עם התחלת מבצע החיסונים נגד מגפת הקורונה. "זוהי המשימה הראשונה במעלה, לעבור ממצב של ניהול אתגרים מורכבים במקביל להתפרצות המגיפה, למצב מורכב אך חיובי ובעל הרגשה של ריפוי והבראה מתוך שליחות ציבורית אמיתית".

ואכן, מספיק להגיע לכל מתחם של 'מכבי' ברחבי הארץ, כדי להתרשם מן ההתרגשות האוחזת הן במחוסנים והן במחסנים. די להבחין במחוסנים המגיעים בסדר מופתי, ולבכות יחד עמם מהתרגשות נוכח המציאות המאפשרת בחסדי שמים לחזור לשגרה שהתהפכה עלינו, והפכה את עולמנו. "כעת רואים את האור בקצה המנהרה, והוא מחמם את הלב".

בני ברק – כדוגמה ומופת

כאשר מדברים כאן על "כל אורך התקופה", אין ספק כי השנה החולפת הייתה מאתגרת במיוחד. "מאתגרת" – מסכים מנהל מרחב מכבי בבני ברק, ר' ברוך שטרן, "אך כזו שגם בה לא פסקנו אף לא ליום אחד מלהעניק שירות אישי ואיכותי לקהל חברינו בעיר".

והוא בהחלט יודע על מה הוא מדבר. בני ברק הייתה לאחד האתגרים הרציניים ביותר במהלך מגפת הקורונה, אך ב'מכבי' – בה חברים כמחצית מתושבי בני ברק (למעלה מ 100 אלף נפש), נטלו את האתגר והפכו אותו להזדמנות.

"שיפרנו ושדרגנו את זמינות השירות בכל המרכזים הרפואיים ", מסביר ראש המחוז החדש.
"כדי לאפשר לכלל החברים להגיע גם בעת הסגרים השונים שניחתו על העיר, הרחבנו שעות פעילות במרכזים הרפואיים, נתנו מענה למכלול הטיפולים והשירותים הרפואיים גם דרך תור טלפוני, ופתחנו מתחמי בדיקות קורונה מחוץ לסניפים כדי לשמור על בטיחות החברים,  לאור הצלחת המתווה, אנו בהחלט מתכוונים לשמר אותו ואף להרחיבו" – הוא מצהיר בסיפוק.

גם המאבק בקורונה, שהיה ועדיין מורכב מאוד בעיר צפופה ומרובת-אוכלוסין כמו בני ברק, קיבל את היחס האישי והפרטני, כדי להוביל מהלכים לטובת בריאות הציבור. כדוגמה מביא ראש המחוז את ההודעות הקוליות שהגיעו לכל חבר וחבר, בהן נשמע רופא המשפחה או רופא הילדים שלו,  כשהוא מפציר בהם לשמור על ההנחיות ולשמור על בריאותם. "ברגע שאדם מקבל את עצת הרופא שלו, עליו הוא סומך, ביחד עם ברכת רבו – עמו הוא מתייעץ, הרי שההתנהלות וההתנהגות ממוקדת בהתאם".

אלעד – בפעילות מדהימה

מנהל מרחב מכבי באלעד, ר'  מרדכי שחורי, מצטרף אף הוא לדברים, ומציין כי דווקא בתקופת הקורונה, נוכח הציבור באלעד, עד כמה השירות ש'מכבי' מעניקה לחברים הינו האיכותי ביותר, המהיר ביותר והאישי ביותר, עד כי מאות רבות של חברים הצטרפו לשורותיו.

"כמו בבני ברק, גם כאן הרחבנו את השירותים בפריסה על פני כל המרכזים הרפואיים שלנו ברחבי העיר, כאשר אפילו שירות כמו 'מכבי טבעי', הפך כאן באלעד מפיילוט לשירות מוצלח ומבוקש במיוחד. זה בעצם שירות משלים לשירותי הרפואה הרגילים והמסורתיים שאנו מעניקים כאן במכבי, ומהווה נדבך חשוב במעטפת שאנו מעניקים כאן בעיר".

המשפחתיות והיחס האישי אותו מקבלים חברי מכבי, בא לידי ביטוי ביתר-שאת במהלך המאבק בנגיף הקורונה, כפי שמתאר ראש המחוז מר ברמן. "בסגר הראשון, כאשר אנשים היו בפאניקה מן הנגיף המסתורי והמאיים, נותרו אלפי אנשים שלא הספיקו להוציא את התרופות החיוניות עבורם מבית המרקחת". ב'מכבי' לא המתינו לחברים שייצרו קשר ויבקשו את התרופות. לא ולא, כאן השירות והאנושיות גוברים על הבירוקרטיה. הם יצרו שיתוף פעולה מדהים וייחודי עם 'עזר מציון', כדי להביא את התרופות לבתיהם של הזקוקים להן.

"מדי יום הפקנו רשימה של כל אותם חברים שהנפיקו מרשם לתרופות, אך לא נטלו אותן בפועל מבתי המרקחת. הצוות המורחב שהופקד על המשימה, עבר מדי יום על הטבלאות העמוסות בכל הערים והמרכזיים הרפואיים  ויצר קשר אישי עם החבר. ברגע שהבין כי התרופות נדרשות, יצא שליח מתנדב מבית 'עזר מציון' כדי להביא את התרופות עד לביתו של החבר הזקוק להן".

וזו רק דוגמה אחת מני רבות. "הקשישים והאנשים המצויים בקבוצות סיכון, קיבלו ערכות של מכשירים לבדיקת מדדים, כגון: סטורציה, לחץ-דם ועוד. כל חבר שהמדדים שלו לא  היו תקינים יצר קשר עם מוקד ייעודי שהקמנו עם פרוץ המגיפה, דיווח על הנתונים לאחות או רופא וקיבל הנחיות פרטניות להמשך טיפול, בהתאם למצב והרקע הרפואי של כל חבר וחבר.

במקרים בהם לא הכל היה תקין, נשלח רופא לביתו של החבר ובמקרים חריגים אף נאלצו לבצע פינוי לבית החולים. "אך הכי חשוב היה המעקב הרציף והאכפתי, שהביא להצלת חיים פשוטו כמשמעו ולהצלת איכות החיים, במקביל".

הקשיש הרעב: דוגמה אחת מיני רבות

אחד המקרים הזכורים ב'מכבי', מבין אלפי המקרים שטופלו מדי שבוע היה באדם ישיש, שהתריע במוקד על ירידה מואצת במשקל. הנורה נדלקה, ודיאטנית מנוסה, התקשרה כדי לברר מה קורה.

התשובה לה זכתה, הייתה מדהימה: "יש לי בעיה בשיניים", הסביר הקשיש בדאגה. "בגלל הסגר, סגרו את מרפאות השיניים שלא-נחשבות חיוניות. התורים מתארכים ונקבעים לזמן ארוך קדימה ואין באפשרותי לבצע טיפול. בגלל שהשיניים כואבות, אני לא מסוגל לאכול אוכל מוצק. לכן אני רעב, וגם יורד במשקל"…

אתם מבינים מה הולך כאן?! קשיש אומלל, היושב לבדו בביתו. מסביבו סגר ונגיף מאיים, מרפאת השיניים סגורה, השיניים אינן מסוגלות למלא את ייעודן, ולכן הוא אינו אוכל. הוא יורד במשקל, לא בגלל שהוא רוצה, אלא בגלל שאינו מסוגל לאכול! איזה מצב נורא!!

"מיד באותו רגע", מספרים בהנהלת המרחב, "יצרנו קשר עם אחת העמותות שהסכימה להירתם למקרה המיוחד, וכעבור זמן קצר הגיע למעונו של הישיש, חבילה ארוזה להפליא, של מזון מרוסק ורך, אותו יכול היה לאכול".

"ב'מכבי' הפקנו חוברות פעילות והעשרה העוסקות בקידום בריאות למבוגרים וילדים, לשעות הפנאי, חוברות שחולקו ברבבות עותקים כדי להביא שמחה, אושר ותעסוקה לילדים ובני הנוער בתקופת הסגרים בפרט, ולאורך תקופת הקורונה בכלל".

שת"פ משולש

אחד משיתופי הפעולה הייחודיים שחברו יחדיו בתקופת הקורונה, היה במשולש שבין שירותי בריאות מכבי, הרשות העירונית ופיקוד העורף. "זהו שיתוף פעולה שבדרך כלל אינו מגיע לכלל ממשק", מסביר ראש המחוז. "לשירות רפואי אין ממשק עם הרשות העירונית ולשניהם אין קשר לפיקוד העורף,  אבל הקורונה גרמה לכך ששיתופי פעולה ייחודיים כגון אלה, נוצרו בכורח המציאות, צמחו ואף הפתיעו בהתנהלות הדוקה, משולבת ויעילה. מדובר על שיתוף פעולה הדוק עם הרב אברהם רובינשטיין ראש עיריית בני ברק וצוותו ועם ראש עיריית אלעד הרב ישראל פרוש וצוותו .

"כראש מחוז המרכז במכבי, אני גאה בפעילות של כלל עובדי ומנהלי מכבי אשר פעלו בשנה האחרונה במשבר הקורונה, כמו גם כעת בתקופת החיסונים, במסירות ובמחויבות עד אין קץ, לפי רוח מכבי למתן  שרות רפואי מיטבי לכלל החברים".

אני מאמין שבזכות המקצועיות, השירותיות ואיכות הרפואה של מכבי ובזכות רוח הנתינה והאמונה של עובדי מכבי – חברי מכבי בבני ברק ובאלעד ובכלל במגזר החרדי מבינים עד כמה מכבי מצטיינת, מובילה ואיכותית.

זאת הזדמנות להודות מקרב לב ובאופן אישי לכל המתנדבים, לראשי הערים, לפיקוד העורף, לכל הסגל הרפואי שלנו, למנהלי המרחבים והמרכזים הרפואיים, לסגנים , לרופאים ולאחיות, לאנשי המנהל והשרות, ממש לכל אחד ואחד מאלפי העובדים המסורים ב'מכבי', שהוכיחו כי האכפתיות  שלהם ושל מכבי הינה מעל לכל."

השארת תגובה