דרישה מצה"ל: אפשרו חמץ בבסיסים – בפסח

לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בהמשך להחלטתה של נשיאת בית המשפט העליון לדחות את בקשת הרבנות הראשית לדיון נוסף בסוגיית הכנסת חמץ בפסח לבתי החולים, פנתה עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון יחד עם הפורום החילוני במכתב לרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, לפרקליט הצבאי הראשי, אלוף עו"ד שרון אפק, וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לתקן את פקודות הצבא באופן שיבוטל האיסור על הכנסת חמץ למחנות צה"ל בימי הפסח.

במכתב נאמר כי "ברור בעליל כי מניעת הכנסת דברי אוכל למחנות צה"ל ואכילתם, בין אם הם כשרים לפסח או בכלל ובין אם לאו – היא פגיעה בחופש הבחירה" – "עוד ברור כי מדיניות זו מהווה כפיה דתית, החורגת מן העיקרון הקבוע בפקודת מאכל כשר לחיילים, המצומצם להבטחת מזון כשר לחיילים היהודים".

בפורום החילוני טוענים כי עקב איסור הכנסת חמץ לבסיסי צה"לנעריכם מסדרי בידוק בתיקים האישים, בחדרי המגורים, בארוניות ובמקררים פרטיים, שבסופם האוכל שנמצא ברשות החיילים נזרק לפח או מוחרם.

לטנעתם הרי ש"אין בהחזקת חמץ על ידי חייל או אזרח עובד צה"ל במתחמים צבאיים ואף לא באכילתו כדי לפסול את המזון הכשר לפסח המוגש במטבח הצה"לי ואף לא כדי לפגוע במזון הכשר לפסח הנצרך על ידי חיילים וחיילות שומרי כשרות הנמצאים בסמיכות לאוכל החמץ. כמובן שאין בכך כדי לפגוע בשמירת המצוות שלהם עצמם. אין כל איסור הלכתי המצדיק פקודות אלו, כפי שאין איסור דומה שהיה בו כדי למנוע הכנסת חמץ לבתי חולים במהלך הפסח".