סיכום: ימים קשים בבני ברק

השר יעקב ליצמן: "צריך לבדוק מי נתן את ההוראה להשתמש בנשק חם בבני ברק. מי שנתן את ההוראה הזו לא יכול להמשיך בתפקידו במשטרת ישראל"

כינוס החירום של ח''כי שס ויהדות התרה
כינוס החירום של ח''כי שס ויהדות התרה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ביום ראשון בערב, לאור התדרדרות המצב בשטח, כינס ראש העיר ב"ב הרב אברהם רובינשטיין לכנס חירום את חברי הכנסת של יהדות התורה וש"ס.

בדברים שנשא יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני בפתח כינוס החירום שהתקיים בעיריית בני ברק, אמר: "אני רוצה לראות אם המשטרה הייתה מעיזה להעניש קולקטיבית את כל תושבי רמת אביב בגלל שהייתה הפרה בשכונה. אני מכיר את תושבי בני ברק, למעלה מ-210,000 תושבים, שומרי חוק וסדר, אין להם שום קשר למה שנעשה על ידי כמה בחורים צעירים שכבר הסגירו את עצמם למשטרה. שוחחתי עם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ועם מפקד המחוז דוד ביתן, אנחנו יכולים להיות צודקים אבל יש לנו יותר יכולת להיות חכמים, צריך להוריד את גובה הלהבות".

עוד אמר ח"כ גפני: "נכנסתי למרן הגר"ח קנייבסקי שביקש לומר שצריך לעצור את ההפגנות ושהמשטרה תפסיק עם האלימות. בכירי המשטרה אמרו לי שהם רוצים להוריד את גובה הלהבות, אני רוצה לראות שהיו מתנהגים כך ברמת אביב".

שר השיכון יעקב ליצמן אמר בכינוס: "אנחנו צריכים לבדוק מי נתן את ההוראה להשתמש בנשק חם פה בבני ברק. מי שנתן את ההוראה הזו לא יכול להמשיך בתפקידו במשטרת ישראל. צריך גוף שיבדוק את האלימות המשטרתית שהייתה בבני ברק, ולא מח"ש, אלא גוף בלתי תלוי, אולי מבקר המדינה".

יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר אמר בכינוס: "רוב מוחלט של תושבי בני ברק מגנים את ההפגנות וההתפרעויות שבשם הדאגה כביכול לעולם התורה הפכו את העיר לשדה קרב וגרמו לחילול השם גדול. על המשטרה לנקוט במשנה זהירות ולא להיגרר למסע נקמה בריוני ומשולח רסן נגד אזרחים וילדים שלא חטאו ולא פשעו, זה עוול בלתי נסלח שאסור לעבור עליו לסדר היום. כעת המשימה היא להחזיר את החיים בעיר לשפיות ולהשיב אותם למסלולם. כולם חייבים להירתם לשם כך. על המשטרה לכבד את התושבים השומרים על כללי הבריאות כהוראת גדולי ישראל ומעוניינים בשגרת חיים שקטה. כמו כן, יש לקוות שמערכות היחסים והאמון ההדדי בין העירייה למשטרה שנבנו בעמל רב לאורך שנים רבות, ישובו לתקנם לטובת כלל תושבי בני ברק".

ראש העיר בני ברק אברהם רובינשטיין אמר במהלך כינוס החירום: "אנו קוראים למשטרת ישראל ולשר הממונה להתעשת, להסיג את הכוחות ולהותיר להנהלת העיר את ניהולה. המשטרה נושאת באשמה לקטסטרופה המתחוללת בעירנו זה כמה ימים".

סגן השר מאיר פרוש אמר: "אין מצב שיזרקו רימונים בשטח בנוי עם אוכלוסייה, במגזר הערבי זה לא קורה. אם זו הדרך אנחנו נדע גם להסיק את המסקנות".

סגן השר אורי מקלב אמר בכינוס: "מה שראינו בימים האחרונים בבני ברק זו אלימות חסרת רסן, שימוש באש חיה מול תושבים אנחנו קוראים לשר הבט"פ ולרה"מ למצות את הדין ולשנות השיטה הזו, ממתי המשטרה מתנקמת באזרחים?"

ח"כ יעקב טסלר בעיריית ב"ב: המשטרה חצתה כל קו אדום ומשתמשת בחוק שלא כחוק. באיזה טיעון הופכים את כל תושבי ב"ב לפושעים ועבריינים. כבר חצי שנה שאנחנו צועקים נגד אכיפה סלקטיבית ודיברנו לקיר. הודענו הערב עד כאן. אני קורא למפכל החדש להתעשת ולמנוע יציאה משליטה כוללת.

חה"כ אוריאל בוסו שנשא דברים בכינוס אמר: "בהוראת יו"ר ש"ס השר אריה דרעי הוקמה בוועדת הפנים דיון מהיר שעסק סביב האירועים האלימים של המשטרה, ישבו בכירי המשטרה באולם חשוך וצפו בסרטונים המזוויעים גם הם היו בהלם, הבטיחו לטפל בבעיה ואז נכנסו לבני ברק למסע נקמה, אני עדיין סבור שהפתרון היעיל הוא, הקמת מנהלת לחברה החרדית עם דרג מקצועי שיטפל בתופעה. בכירי המשטרה צריכים לדעת, כללי המשחק השתנו, והם יתרגלו לראות אותנו מולם בכל אירוע חריג שהתקיים גם אם זה לא יצטלם טוב, יהיו לכך השלכות".

"המשטרה הורסת את האמון שבנינו בחודשים האחרונים"

בדברים שנשא בישיבת הממשלה התייחס יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי לאירועי הימים האחרונים בבני ברק: "מהיום הראשון אני עושה כל מאמץ שבעולם כדי שישמרו על ההנחיות, אני מגנה בכל הזדמנות כל הפרה של חתונות והתפרעות, יחד עם זאת אני חייב לומר שמיד אחרי האירוע בב"ב התקשרתי לשר אוחנה ואמרתי לו שאני הראשון שגינתי את האלימות כלפי השוטרים ואחרי הצטרפו חברי הכנסת של ש"ס. אין מקום לאלימות כלפי שוטרי משטרת ישראל. יחד עם זאת חידדתי לו שאסור לעשות פעולות נקם, זה יזיק לכולנו".

לדברי השר דרעי: "אולם הדברים שלי נפלו על הקרח. הם הגיעו לב"ב עם מאות שוטרים ורימוני הלם ותקפו אזרחים חפים מפשע, אני מוחה על מה שנעשה בבני ברק. זה בושה וכלימה. הם הורסים את כל האמון שבנינו בחודשים האחרונים".

השר דרעי הוסיף: "ראינו את בני ברק כמו בסרט עלילה הליקופטרים באוויר ורימונים על תושבים. מה הציבור הזה אשם? מה הציבור יגיד מחר? מענישים אותנו סתם כקולקטיב. הדברים הללו מקשים עלי את המלאכה בעניין".

"אלו הם נערי שוליים שהובילו את המהומות בבני ברק"

בנאום סוער שנשא במליאת הכנסת תקף יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני את מסע ההסתה והשנאה כלפי הציבור החרדי בימים האחרונים. "מסע הדה לגיטימציה נגד הציבור החרדי על התפרעויות ושריפת אוטובוסים, כעת מתברר שאלו הצילומים, נמצאים פה חבורה של צעירים שבספק אם הם בכלל תושבי בני ברק עם סימון X על הקפוצ'ונים, וכותב הכתב איתי בלומנטל מ'ווינט' שהוא לא דתי, אלו הם נערי השוליים שהובילו אתמול את המהומות בבני ברק במהלכן שתי אוטובוסים נרגמו ואחד מהם אף הועלה באש, לבשו חולצות זהות ושרפו פחי אשפה, ירו זיקוקים לכל עבר, ואני אשם? הילדים שלי אשמים? אנחנו לא יכולים לצאת לרחוב?!

"יש פה משטרה שעושה חקירות אפידמיולוגיות ולא יודעים להביא את חבורת הפושעים הללו למאסר? למה אנחנו מקבלים את התדמית הזו? מהפוגרומים הללו השבוע סבלו הציבור החרדי ומי שהיה אמור לטפל בהם זה המשטרה של אמיר אוחנה. בושה שזורקים את זה על הציבור החרדי שהוא ציבור שקט ולא אלים. זה לא דבר חדש כולנו יודעים זאת.

בהמשך דבריו התייחס ח"כ גפני להעלאת הקנסות: "החוק הזה של העלאת הקנסות פסול מיסודו, אם מדובר במצב של פיקוח נפש – לא יפתחו את מוסדות החינוך. אם לא מדובר במצב כזה נראה לכם שהקנס הזה זה מה שישנה? *יש מי שרוצה לעשות על זה הון פוליטי, כולם מדברים על החרדים עכשיו, זה הנושא. עברנו שלוש תקופות במהלך הקורונה, בהתחלה היינו בתחלואה גבוהה, אח"כ הגיעה תקופה שהחרדים היו הכי נמוך, לא שמענו מילה אחת בתקשורת על המשפחה החרדית שיש לה שמונה ילדים ו-2 ילדים נמצאים בבידוד במטבח, ופתאום עכשיו שהתחלואה שוב גבוהה חזרו לתקוף אותנו. לא אנחנו אשמים, אתם שהכנסתם אותנו לגור בצפיפות כזאת, אתם אשמים. ואח"כ מעיזים לתקוף אותנו על דברים שאינם נכונים. עורבא פרח".

תגובה אחת
  1. מאות נערי שוליים שליצמן וגפני נותנים להם גיבוי לעשות לינץ בשוטרים . וילדים והוריהם שמכנים שנים שוטרים וחיילים בכינוי נאצים .
    זה החינוך שליצמן וגפני מעודדים .
    מה שמפליא שהם צאצאים למשפחות וקהילות שהובלו למשרפות בארופה .
    סבים וסבתות ודודים ממשפחתם עלו השמימה במשרפות הנאצים .

השארת תגובה