עדי ראיה: האוטובוס בער במשך שעתיים

אירוע שריפת האוטובוס ביום ראשון בלילה סיכן את חיי תושבי הבניינים הסמוכים שלטענתם כבאי תחנת הכיבוי הסמוכה הגיעו רק לאחר 50 דקות

עורכי הדין יוסף וייצמן ובנימין ארביב
עורכי הדין יוסף וייצמן ובנימין ארביב
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אירוע הצתת האוטובוס, שהתרחש לאחר 12 בלילה, התרחש לאחר שמרבית כוחות המשטרה עזבו את העיר לאחר שעות ארוכות של עימותים עם תושבי העיר.

האוטובוס שהוצת ע"י נוער שוליים, בער במשך כמעט שעה, בזמן שתושבים מתחננים לתחנת הכיבוי שתשלח ניידת כיבוי לכבות האש הבוערת. גם נציג חברת אפיקים, סיפר בראיון לגלי צה"ל שבתחנת הכיבוי השיבו לו כי קיבלו הנחיה שלא לצאת לטפל באירוע השריפה.

בעקבות העובדה שהאוטובוס חנה בסמוך לבניין מגורים ברחוב הרב כהנמן, דיירי הבניינים הסמוכים נאלצו להימלט מבתיהם באישון לילה, עם ילדיהם הקטנים. רק לאחר שעה ארוכה הגיעו כוחות המשטרה וניידות כיבוי אש מתחנת הכיבוי הנמצאת עשרות מטרים מהמקום שבו עמד האוטובוס הבוער.

עו"ד יוסף ויצמן, שמייצג את תושבי הבניינים שנמלטו לרחוב, פנה למפקד תחנת הכיבוי עם השאלות הנוקבות: "בשם מרשיי, דיירי הבניינים ברחוב כהנמן בבני ברק, הריני לפנות אליך כדלקמן", כותב עו"ד ויצמן. "המדובר באירוע שריפה חריג של אוטובוס, בלב אזור מגורים עם ילדים וצפוף, ללא כל מענה מכיבוי האש העירוני של בני ברק. מקור האירוע הוא קבוצת המתפרעים בבני ברק שהחליטה להפגין בבני ברק. ההפגנה והמצב הרגיש בבני ברק היה ידוע כבר בשעה 17.00 כבר מתחילת הדברים יכתב שהיה עליכם להיערך בהתאם, ולתאם את היציאה של הכבאיות עם גורמי משטרה, שחלקם נמצאים בכלל בתוך שטח תחנת כיבוי האש".

במכתבו מציין עו"ד וייצמן: "בתאריך 25.1.21. בשעה 00.58 לערך, עלה באש אוטובוס של חברת אפיקים. האוטובוס נשרף עם מיכל דלק. האש נכנסה לתוך הבתים של דיירי רחוב כהנמן במספרי בניינים 51,53 38,40,42, האש נכנסה ושרפה את התריסים וחלק מתכולת הבית. דיירי הבניינים נאלצו לרדת באמצע הלילה לרחוב, עם הילדים, מבלי שהספיקו להתלבש כראוי, כזכור מדובר באחד מימות החורף הקרים. יודגש כי היו גם דיירים מבוגרים שנאלצו לרדת לרחוב בעזרת השכנים, ורעדו מקור ברחוב זמן ארוך עד לכיבוי של האש.

"מסתבר, שחרף מאות השיחות שנערכו לכיבוי האש בני ברק, הייתה התעלמות מוחלטת, ולא נשלחה ניידת לכיבוי, וזאת חרף העובדה שתחנת כיבוי האש נמצאת מטרים ספורים ממקום האירוע, ואף באותו רחוב.

"לטענת מרשיי, רכב כיבוי האש הגיע למקום השריפה רק בחלוף לפחות 50 דקות. פרק זמן ארוך ולא נתפס, שהיה יכול לגרום לאסון בלתי הפיך לתושבים, שזכותם החוקית היא לקבל שירות עירוני של כיבוי אש.

"תחנת הכיבוי העירוני, שוכנת בשטח גדול במקום מרכזי בעיר, ומקבלת מאות אלפי שקלים בחודש מהתושבים מאגרות והיטלים שונים, חייבת לתת מענה עירוני לכל אירוע של שריפה.

"לא יעלה על הדעת שאירוע כה מסוכן של שריפה של אוטובוס מלא דלק, במקום צפוף, בין בניינים גבוהים, באמצע הלילה לא יקבל מענה מידי מאת כיבוי האש העירוני, שזכות הקיום שלו הוא שירות של כיבוי שריפות בעיר.

"נראה כי מדובר במחדל חמור, מחדל שיכול היה לגבות חי אדם. מרשיי הנחו אותי לבדוק את האירוע, ולתבוע את מלוא הנזק הבריאותי, הכלכלי והנפשי שנגרם להם ממחדל חמור זה.

"כאמור בדעתם של השכנים לתבוע על הנזקים שנגרמו להם, נזקים כלכליים ונפשיים מהאירוע החמור, לרבות תביעה אישית למפקדי התחנה, אלו שקיבלו את ההחלטה להתעלם מאירוע חמור ומסוכן, ולהשאיר מאות תושבים להתמודד עם שריפה של אוטובוס.

"בטרם ינקטו הליכים משפטיים כנגד המעורבים, לרבות תביעות אישיות כנגד מפקדי התחנה, אבקש לקבל תשובה בחוזר, את שם האחראי שקיבל את ההחלטה שלא להזניק ניידת כיבוי לאירוע, והאם מפקד התחנה, או דרג גבוה יותר היה מעורב בקבלת ההחלטות.

"ככל וההחלטה להתעלם מהאירוע יצאה מגוף חוקי אחר, אבקש לדעת מי הוא הגורם ומה הסמכות שלו למנוע הצלת חיים של תושבים", מציין עו"ד ויצמן במכתבו.

מנציבות כבאות והצלה נמסר בתגובה לאירועי הלילה בבני ברק: "סגל הפיקוד הבכיר בכבאות והצלה לישראל רואה בחומרה את הניסיון לפגוע בכוחות החירום ולחבל בפעולות החילוץ וההצלה של לוחמי האש בעיר בני ברק. לוחמי האש פעלו הלילה במספר אירועים מבצעיים תוך שהם נזקקים לליווי משטרתי צמוד למוקדי האש ובמהלכם נרגמו רכבי הכיבוי באבנים על ידי פורעי חוק. בנוסף, חוו הלוחמים התגודדות אלימה של מפגינים מול תחנת הכיבוי בעיר שאף ניסו לפרוץ לתחנה תוך חסימת יציאתן של הכבאיות אל מוקדי האש.

האירועים אמש ובכלל זה שריפת האוטובוס נמצאים כעת בבחינה ובתחקיר לשיפור המענה המבצעי. נציב כבאות והצלה מבקש מהציבור לגלות אחריות ולאפשר לכוחות הביטחון לבצע פעולות חילוץ והצלה מצילות חיים".

אייל ציפורי נהג האוטובוס: "לא יודע למה זה קורה בעם שלנו"

אייל ציפורי, נהג חברת אפיקים וחבר בארגון נהגי האוטובוסים מבית ההסתדרות הלאומית שהותקף ביום ראשון בלילה והאוטובוס שלו נשרף מסר לאור המקרה הקשה: "כרגע אני לא חוזר בכלל לנהוג. אני רוצה לנוח. עברתי טראומה לא קלה ואין לי חשק לשרת את הנוסעים בבני ברק. זה פיגוע לכל דבר. כמו פיגוע לאומני. הייתי בהלם מוחלט. לא יודע למה זה קורה בתוך העם שלנו".

חברי הכנסת משה ארבל וינון אזולאי (ש"ס) הגיעו ביום שני בבוקר למשרדי חברת 'אפיקים' לתמוך בנהגים בתקופה קשה זו בכלל ובנהג שנפגע אמש בעיקר. חברי הכנסת גינו את המקרה וקוראים להפסקת האלימות כלפי נהגי האוטובוסים ואף יפעלו להכרת נהג האוטובוס כעובד ציבור ולהגנה מפני אלימות בתחבורה הציבורית.

בפגישה עם חברי הכנסת השתתפו מנכ"ל אפיקים עודד כהן, יוני קריספין יו"ר וועד אפיקים, דוד נסימי מנהל אשכול אשדוד יבנה מרכז.

מנכ"ל אפיקים עודד כהן שיבח את חברי הכנסת על יוזמתם להגיע ולחבק בשעה קשה זו את הנהגים. יו"ר הוועד הודה אף הוא לחברי הכנסת שמהווים דוגמא לציבור החרדי המכבדים את החוק והסדר.

השארת תגובה