בָּאתִי לְגַנִּי • 70 שנות שליחות

חוקר חסידות חב"ד ד"ר יחיאל הררי: "במאמר הראשון הרבי שירטט את המשימות האדירות של עולם השליחות ולא השאיר אף אחד מהיושבים על זרי דפנה ושלח את כולם לכל רחבי תבל לשדה הקרב במלחמה נגד ההתבוללות והשואה הרוחנית"

האדמו"ר מליובאוויטש
האדמו"ר מליובאוויטש
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אלפי אירועים נערכו בימים האחרונים בכל רחבי העולם, לציון שבעים שנה ליום עלותו של הרבי מליובאוויטש לכס הנשיאות ביום י' שבט תשי"א ואמירת 'מאמר' חסידות 'באתי לגני' בו קבע את היעדים של דור השביעי ואת הבסיס הרעיוני העמוק סביב פרויקט 'שלוחי חב"ד' העצום שהקים לאחר מכן בכל רחבי תבל.

בישראל התכנסו וירטואלית 70 אלף תלמידי רשת החינוך של חב"ד – רשת אהלי יוסף יצחק באירוע עם שחקנים מקצועיים ומקהלות בתי הספר שהופיעו בצורה מרגשת עם מצגות על חייו ופועלו של הרבי. במרכז חב"ד העולמי ובפרט בציונו הקדוש של הרבי מליובאוויטש הגיעו מכל רחבי העולם למרות מיגבלות הקורונה עשרות אלפי אורחים לפקוד את הציון ולהתוועד יחדיו.

החוקר ד"ר יחיאל הררי מי שכתב את רב המכר 'סודו של הרבי' בהוצאת ידיעות אחרונות, מסביר מדוע היום י' שבט כל כך משמעותי: "כל מה שאנחנו מכירים היום בחב"ד, הכל התחיל מאותו לילה של י' שבט תשי"א, הרבי מליובאוויטש באותו לילה שבו התקיימה ההתוועדות בה קיבל על עצמו את עול ההנהגה, אמר 'מאמר חסידות' שרק אדמו"רי חב"ד נוהגים לומר ובמאמר 'באתי לגני' הראשון שאמר קיפל בתוך הרעיונות העמוקים והקבליים שלו את כל התכנית האדירה שלאחר מכן קרמה עור וגידים בכוחו ובהכוונתו".

"החסידים שישבו ושמעו את המאמר היו פליטים שיצאו זה עתה מאימי השואה וחסידים שעברו את ידו הקשה של הקג"ב והיבסיקציה, הם בסך הכול רצו להתחיל סוף סוף חיים רגועים באמריקה, אבל במאמר הראשון הרבי שירטט את המשימות האדירות של עולם השליחות ולא השאיר אף אחד מהיושבים על זרי דפנה ושלח את כולם לכל רחבי תבל לשדה הקרב במלחמה נגד ההתבוללות והשואה הרוחנית".

בסוף השבוע האחרון דיברו באמצעות ה'זום' בפני מקורבי חב"ד בעולם, הרבנים הראשיים לישראל ורבה של ירושלים הגרש"מ עמאר על הקשר המיוחד של משפחתם עם הרבי ושלוחיו.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר בערגה על מפגשיו עם הרבי והמסרים שהוא נושא אותם יום יום כחסיד ממש.

הרה"ר לשעבר הגאון רבי ישראל מאיר לאו אמר כי בביקורו האחרון בקורדובה שבארגנטינה הכתה בו ההכרה כי בעולם היהודי לא היתה מעולם דמות כזו כמו הרבי מליובאוויטש, שלקח על עצמו אחריות אישית על כל יהודי ויהודיה ושלח את טובי בניו-תלמידיו למשימות עד קצה העולם, לי אין ספק שהרבי הוא התרופה של הקב"ה לעם ישראל לאחר מה שעבר על עמינו בשואה האיומה" סיים הגרי"מ לאו.

לצד אלפי שלוחי הרבי ברחבי העולם בולטת השנה מעצמת השלוחים שצומחת בישראל, מדובר באימפריה אדירה, השנה בעיתוי מפתיע תצא משפחת השלוחים האלף! רק בישראל. באופן די מפתיע, לא איי סיישל ולא המזרח הרחוק נחשבים כיעד נחשק לשליחות, כיום ישראל נמצאת על מפת השליחות יותר מאי פעם ונחשבת ליעד אטרקטיבי במיוחד, והשלוחים בישראל רושמים כיום הצלחות כבירות עם מאות מוסדות חינוך וחסד.

השבוע הודיע צעירי אגודת חב"ד בישראל, הארגון המאגד תחתיו את עולם השליחות הישראלי כי כל שליח שיצא בשנה הקרובה יקבל מענק מיוחד מקרן מרומים בסך עשרות אלפי שקלים שישמש בסיס להתחלת הפעילות.

שבעים שנה עברו מאותו יום יו"ד שבט תשי"א ותנועת חב"ד רושמת במשך שבעים השנה הללו פרק מפואר בהיסטוריה היהודית. ההתפתחות של תנועת חב"ד ופעילותה בעולם הינה חסרת פרופורציות, והיא הולכת וגדילה על פי דרכו והדרכתו גם 26 שנה לאחר הסתלקותו, בכל קנה מידה, על התעצמות השפעתו של הרבי ניתן ללמוד ממפעל תורתו.

תורתו של הרבי מליובאוויטש פרוסה כיום על כ-250 כרכים והיא כוללת את כל חלקי ורובדי התורה, דבר בלתי נתפס שאין דומה לו אצל אף דמות תורנית אי פעם בעולם ביהודי, המדהים הוא שכ-100 כרכים של רשימותיו והתוועדויותיו שלא ראו אור מעולם יצאו לאחר הסתלקותו ונכתבו על ידי צוות של ת"ח מובחרים מתוך סלילי הקלטה ורשימות.

בדיוק כמו במפעל תורתו כך גם במפעל השליחות שהקים, שהוא המפעל היחיד שמצליח לתת בלימה אמיתית לתופעת ההתבוללות הפושה בעולם היהודי, לפי הנתונים שהתפרסמו בשנה שעברה בעבודת מחקר שפורסמה בהכוונתו של ד"ר באשוביץ מאוניברסיטת הווארד, חב"ד בשנים האחרונות הצליחה לעלות במספר מרכזיה בארה"ב על התנועה הרפורמית, וכי הצעירים היהודיים מוצאים את עצמם יותר ויותר במרכזי 'חב"ד בקמפוס' הפזורים בכל האוניברסיטאות בארה"ב ומדירים את רגלם מהטמפלים הרפורמים.

כך גם בכל המדינות הערביות עימם נחתמו הסכמי שלום התברר כי מזה שנים נערכת פעילות של שלוחי חב"ד במקום מתחת לרדאר ופעילותם נעשית בידיעת השלטונות.

אחת התופעות הכי מרתקות היא דווקא השליחות בישראל שהפכה להיות היום המקום הכי אטרקטיבי לזוגות חבדיים אידיאליסטים, היום הבון טון הוא כבר לא חו"ל, היום הסיפור האמיתי הוא דווקא בישראל, וכאמור נכון יש כמעט אלף משפחות שלוחים רק בארץ ישראל.

בכיר בחב"ד אומר אלף בתי חב"ד זה אומר אלף מערכות טילים חכמים שמגיעים עד ליהודי האחרון, ממש קיום הפסוק "כי לא ידח ממנו נידח". אלף אימפריות מקומיות, עם מוסדות חינוך של עשרות אלפי תלמידים ואלפי מוסדות חסד ובתי תמחוי שלא שוקטים על השמרים לרגע.

מי שמסתכל על מפת השליחות בישראל מבין שחב"ד המציאה את עצמה מחדש, אין פשוט הגדרה אחרת, הם לא ויתרו על מבצע התפילין או על החנוכיה והסופגניה בחנוכה לכל יהודי, אבל הכל ארוז מחדש בצורה מקצועית ומותאמת לקהל היעד, הכל ממותג במיתוג המפורסם של חב"ד בצבעים הכתום בורדו עם מוצרים שממוקדי אוכלוסיית יעד.

השלוחים בישראל מאוד איכותיים ובעלי ניסיון רב, לא פלא שעשרות רבות מהם נבחרו ברוב סוחף לכהן כרבנים ראשיים בעריהם או רבני המועצות המקומיות והישובים בהם הם פועלים.

השלוחים מגיבים בצורה מאוד חכמה להלכי הרוח בישראל, אם רק ניקח לדוגמה את 'סערת ההדתה' הממומנת על ידי גורמים רפורמים ואנטי דתיים, הנלחמת להרחיק מהמרחב הציבורי הישראלי כל סממן יהודי. ארגונים רבים מנסים להיאבק בתופעה. אבל השלוחים של חב"ד בישראל הפכו את הלימון ללימונדה, בפעולה חכמה ונחושה הצליחו יחד עם רשת החינוך של חב"ד ובתי חב"ד בשטח למנף את הקמפיין הזה ולהצמיח ממנו רשת מדהימה של בתי ספר בשם "שלהבות חב"ד".

זוהי רשת בתי ספר בסגנון מודרני והייטקי, הפונה למגזר החילוני שרוצה חינוך ברמה גבוהה עם המסורת היהודית שנגזלת מילדיהם בבתי הספר הממלכתיים ועם הרוח הייחודית של חב"ד.

התמונות מ'שלהבות חב"ד' מזכירות במידה רבה את אלו שאנו רגילים לראות בבתי חב"ד בחו"ל. קהל צעיר, אינטליגנטי ומתקדם חסר כל רקע בסיסי ביהדות שמרגיש כל כך טבעי ונוח בחיבור עם חב"ד למרות כל הסטיגמות. זה ציבור שמעוניין בחינוך מתקדם ברמה גבוהה ועם מנה גדושה של יהדות. בלי הבטחות להסעות ובלי מנות חמות, פשוט חינוך יהודי טוב ואיכותי.

בחב"ד אומרים כי ברגע שסערת ההדתה יצרה וואקום של חוסר בחינוך יהודי, יצרו השלוחים תשובה להורים בדמות אלטרנטיבה ראויה ואיכותית של רשת חינוך, ברגע שעושים זאת בצורה נכונה, הדרך סלולה להצלחה.

בכיר בחב"ד אומר לנו "רואים בעיניים שהכל בכוחו של הרבי, בסופו של דבר מדובר על אברכי כולל שהפכו להיות בין רגע אנשי כספים, מנהלי מוסדות ומעסיקים, וגם נואמים מהוללים וכותבי טורים, ללא כל הכשרה מבחינה פיננסית, ללא לימודי רטוריקה או כתיבה, הם עומדים מול קשיים עצומים ללא עזרה כלכלית מהארגונים הראשיים ועושים זאת בהצלחה מעוררת השתאות, זה חלום אוטופי בלתי נתפס"

בראש המעצמה של מפעל השליחות הישראלי שללא ספק נחשבת למודל של הצלחה וגאווה לכל אירגוני חב"ד בעולם, ניצב הרב יוסף יצחק אהרונוב שזכה לקבל הדרכות אישיות ושליחויות אישיות מכ"ק האדמו"ר מליובאוויטש, וזכה לקבל ממשלת ישראל אותות הערכה ופרסים על תרומתו הייחודית.

השארת תגובה