ישראל זעירא: ״יהודי ארה״ב יגדילו את הביקוש למגורים ב-2021. הממשלה לא נערכת לברכה הזאת״

מחירי הנדל״ן בישראל האמירו רבות בעשור האחרון. לפי יזם הנדל״ן ישראל זעירא, המגמה הזאת ממש לא הולכת להיעצר

ישראל זעירא, מנכ״ל חברת באמונה
ישראל זעירא, מנכ״ל חברת באמונה

מהלך דרמטי בשוק המשכנתאות בישראל, כאשר בנק ישראל הסיר את ״מגבלת השליש״ על משכנתא בצמוד לריבית הפריים, ומעתה ניתן ללוות עד שני שליש מסך המשכנתא בצמוד לפריים. השינוי הזה מצטרף למספר תהליכים נוספים שהיו לאחרונה, שאני סבור שידחפו את מחירי הנדל״ן מעלה: ביטול מחיר למשתכן, הורדת מס רכישה ממשקיעים, המשך סביבת הריבית הנמוכה, היצע נמוך בשיווק קרקעות, חוסר יציבות פוליטית, וכן עלייה אורגנית אמיתית בביקושים לנדל״ן בישראל״.

מה יביא לעלייה אורגנית בביקושים?

״לפני מספר שבועות הייתי בסמינר של שלושה ימים של עמותת ״גשר מפעלים חינוכיים״, המקיימת דיאלוג בין חלקי היהדות השונים בארץ ובעולם״, אומר זעירא. ״היו שם נציגים רלוונטיים לשיח היהודי העולמי: יו״ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג, דני דיין, סמנכ״ל ארגון תגלית, מנכ״ל שדולת איפא״ק מארה״ב וכדומה. הסוכנות היהודית אשר עוסקת בעידוד עליית יהודים לארץ ישראל, הציגה שם נתונים רבים, מהם רואים בבירור עלייה משמעותית מאד בשנים האחרונות, בהתעניינות בנושא עלייה לארץ ישראל״.

״ההתעניינות הגדולה ביותר מגיעה מיהודי צרפת ויהדות ארה״ב״, אומר זעירא. ״בצרפת, הסיבה לכך היא בעיקר עלייה באנטישמיות שנובעת מן המספר הגדל של מוסלמים במדינה. בארה״ב, המניעים להתעניינות הם אנטישמיות גואה, שנובעת מכהונתו של הנשיא טראמפ. טראמפ הוא אמנם ידיד גדול של ישראל, והעם היהודי בהחלט צריך להוקיר לו תודה, אולם לצערי קשה שלא לראות שכהונתו נתנה ביטחון לגורמים אנטישמיים בארה״ב, והם הרימו את ראשם בשנים האחרונות. ראינו מספר אירועי אלימות מצד כנופיות של עליונות לבנה, ואף היה פיגוע בבית כנסת קונסרבטיבי בפיטסבורג. כל אלו גרמו ליהודי ארצות הברית לעשות חושבים עם עצמם: אולי אני צריך לשקול עלייה לארץ ישראל״.

כלומר, אתה צופה שיהודים יציפו את הארץ בעלייה?

ישראל זעירא: ״אנחנו מאוד מעריכים את אלו שעושים עלייה לארץ ישראל. עלייה היא דבר מבורך שעושה טוב ליהודים, אבל היא דורשת המון מסירות נפש, שהרי היא כרוכה בלא מעט קשיים כמו קשיי שפה, ניתוק מהקהילה, קשיי פרנסה וכדומה. המציאות מלמדת שלא כל המתעניינים בסוף עולים, בין השאר בגלל כל הקשיים האובייקטיביים הללו. עם זאת, גם אלו שלא עושים בסופו של דבר ״עלייה מלאה״, עדיין קונים לא פעם נכסים בישראל: שוחחנו למשל עם נציג בכיר של איפא״ק בסמינר. הוא אומר שהפעילות שלו באיפא״ק, היא לא רק משום שהוא יהודי שרוצה לעזור ליהודים, אלא גם מתוך עניין אישי: הוא עצמו יהודי מאד מצליח, עשיר ומקושר בארה״ב. אולם הוא גם יודע שבסופו של דבר, עבור יהודים, ישראל היא המקום הכי בטוח בעולם. משום כך, הוא רוצה שמדינת ישראל תישאר בטוחה ויציבה ככל האפשר, כך שאם יום אחד הוא ירצה, הוא יוכל לעלות לארץ בבטחה״.

״אותם יהודים שגרים בארה״ב, בצרפת או במדינות נוספות, רוצים שתהיה להם את האופציה לעלות לישראל אם הם יבחרו לעשות כן יום אחד״, אומר זעירא. ״לכן לא מעט מהם רוצים לקנות דירה ״שיהיה״. אנחנו בחברת באמונה מקבלים המון פניות בתקופה האחרונה מיהודים שרוצים לקנות נכסים, גם אם הם לא בטוחים שהם יעשו את העלייה בשלב זה. זה מזכיר, להבדיל אלפי הבדלות, את הישראלים שרוצים שיהיה להם דרכון זר באמתחתם, שיהיה״.

איפה הביקושים הכי גדולים?

״הקהילות אשר מתעניינות הכי הרבה לעלות לארץ, הן של יהודים אורתודוקסים, משהו שמקביל לדתי-לאומי או חרדי לאומי אצלנו בישראל״, אומר ישראל זעירא, מנכ״ל באמונה. ״אנחנו בחברה מתמחים בבנייה למגזר הדתי, ולכן אנחנו מקבלים לרוב את הפניות מהקהילות הללו, והביקושים הם למגורים שמתאימים למגזר הדתי. קיבלנו גם פניות מקהילות שלמות של יהודים שמתעניינות באפשרות לעלות לארץ כקהילה שלמה. זה אמנם לא ישים כרגע מכל מיני סיבות, אבל את העלייה בהתעניינות אנחנו מרגישים אצלנו בפניות לחברה.

אגב, המדינה חייבת לתת פתרונות לקהילות הללו, וזה מחדל שאין גוף ממשלתי שיודע להגיע או ליזום עלייה של קהילות שלמות״.

כלומר, לדעתך מוטב לקנות נדל״ן דווקא עכשיו? לא להמתין לירידות?

״למרות שהנושא של מחירי הנדל״ן נמצא תמיד על סדר היום הציבורי, ממשלות ישראל בעשורים האחרונים לא הביאו להפסקת מגמת העלייה של המחירים״, אומר זעירא. ״האמת, אפילו בקושי הביאו להאטה של העלייה. הממשלה פשוט לא מצליחה להדביק את הביקושים לנדל״ן. אולם צריך לדבר על סיבה נוספת להשקעה בנדל״ן, והיא הטווח הארוך: בכל העולם המערבי, אנחנו רואים ירידה ביחס הילודה לכל משפחה. מי ששוקל לקנות דירה בשוודיה, ברוסיה, יפן, איטליה ומדינות רבות נוספות, אומר לעצמו שאולי עכשיו יש ביקוש לנדל״ן, אבל עוד עשר שנים, בגלל דמוגרפיה שלילית יהיו פחות אנשים, ויהיה צורך בפחות דירות״.

״בישראל ברוך השם, הילודה לא נעצרת אלא אף עולה״, אומר ישראל זעירא. ״עם ישראל רואה שהחיים טובים, והחיים בישראל הם דבר שמח, ולכן ישראל היא חריגה עולמית למגמה הזאת של ירידה בילודה. אנחנו רואים את זה גם במגזר החילוני, ששם ארבעה ילדים למשפחה נהיה דבר מאד מקובל ונורמטיבי. אולם עם כל העלייה של המגזר החילוני, עדיין במגזר הדתי והחרדי המספרים הם כפולים. מי שעיניו בראשו, מבין שהאוכלוסיה תמשיך לגדול. משום כך, הביקושים הללו צפויים להתעצם. מרתק לראות איך הברכה האלוקית לעם ישראל, הולכת ומתגשמת מול עינינו.

מעבר לכך, גם הסכמי השלום האחרונים עליהם חתמה מדינת ישראל, הצמיחה הכלכלית וכל הדברים הטובים שקורים כאן, הכל משתלב עם חזון הנביאים, לפיו מדינות העולם ירצו בקרבתה של ישראל כמו בימי שלמה המלך. בקיצור, אדם ניטראלי שמתלבט איפה יעלה הנדל״ן בעתיד בישראל אל מול כמעט כל מדינה אחרת בעולם, מבין שעדיף לשים את הכסף שלו על ישראל״.

מה אפשר לעשות כדי בכל זאת להשפיע על מחירי הנדל״ן?

ישראל זעירא: ״ממשלת ישראל לעניות דעתי יכולה לעשות שני דברים מאד פשוטים. הראשון הוא לאפשר בנייה שתרחיב את העיר אריאל, והשני הוא להפשיר קרקעות במעלה אדומים. מדובר אמנם בבנייה מעבר לקו הירוק, אבל במקומות שהם בקונצנזוס כמעט מלא בחברה הישראלית, מקומות שאמורים בכל מקרה להיות לעד בשליטה ישראלית. יש המון אדמות מדינה שאפשר להפשיר בעלויות אפסיות במעלה אדומים, מה שיוריד את מחירי הבתים בירושלים בעשרה אחוזים. מנגד, באריאל צריך לאפשר בנייה איכותית לגובה, שבזמן לא רב תוריד את מחירי הנדל״ן באיזור נתניה, כפר סבא וכדומה, ועם הזמן ביתר איזור המרכז. לו הממשלה הייתה משווקת במסגרת התוכניות המוזלות כעשרת אלפים יחידות דיור בכל אחת מן הערים הללו, היה פתרון גם לזוגות צעירים וגם בכללי להורדת מחירי הדיור״.

מנכ"ל החברה, ישראל זעירא, המייסד של חברת ״באמונה – בונים לכם קהילה״, אשר מובילה בשיווק פרויקטים לציבור הדתי והחרדי בישראל בקבוצות רכישה וייזום בנייה. החברה בונה כעת ברחבי הארץ, בכרמי גת, בית שמש, חריש, ועוד.

השארת תגובה