תיעוד: יהודי ישראל דואגים ליהודי אירופה

הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל
הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

נחשף מכתב אודות המצב הנורא של רבני ארצות המערב: אשכנז, צ׳כיה, אוסטריה ועוד ועל נחיצות מפעל דחוף וקבוע לעזרתם. המכתב המרגש חתום בחתימה בכתב ידו של הראשון לציון, הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל, ועם חתימה בדיו של הרבנות הראשית למחוז יפו תל-אביב והוא משנת תש"ט- 1949. מרגש

במכתב מספר הרב על אודות ישיבה מצומצמת שהתקיימה במשרד הרבנות שהשתתפו בה הרבנים הראשיים מהמדינות השונות: הרב ד״ר גרינברג, ד״ר שוקן וד״ר שפטלוביץ.

בישיבה דובר על המצב הנורא של רבני ארצות המערב: אשכנז, צ׳כיה, אוסטריה ועוד, ועל נחיצות מפעל דחוף וקבוע לעזרתם.

בנוסף, הוחלט ליצור ועד כדי טיפול במפעל הזה ולבחור בתור חברי הועד הנ״ל את הרבנים החשובים- ד״ר אהרון ברט, עו״ד ד״ר שוקן, הרב גרינברג, ד״ר שפטלוביץ, ד״ר רחמילביץ, יעקב גזונדהייט, סמי גרונימן ומר ברוידא.

הרבנים מבקשים מד״ר אהרון ברט לקבל עליו את מינויו ולהגיע לישיבה הראשונה ביום ב׳, י״א באייר, במשרד הרבנות. עוד מצוין כי במידה ולא תתקבל תשובה תחשב השתיקה כהודאה.

מסמך זה שפונה אל מר אהרון ברט, נושא את חותמת ההנהלה המרכזית של בנק אנגלו פלשתינה, שמאשרת את קבלת המסמך.

הרב בן-ציון מאיר חי עוּזיאל היה הראשון לציון והרב הראשי הספרדי הראשון של מדינת ישראל.

אחד הרבנים הבולטים במחצית הראשונה של המאה העשרים. הרב עוזיאל הוכתר לחכם באשי של יפו, בגיל שלושים ואחת.

הרב עזר רבות להתיישבות היהודית, וקשריו הטובים עם השלטונות העות'מאנים, שכיבדו את החכם היהודי המוכשר, עזרו ליהודים להתגבר על מכשולים רבים בדרך לגדילה והתפתחות

בכסלו ה'תרצ"ז, סוף 1936, נבחר הרב עוזיאל לממלא מקומו של הראשון לציון הרב יעקב מאיר, שהציע אותו לכס הרבנות. ובשנת ה'תרצ"ט עם מותו של הרב מאיר נתמנה הרב עוזיאל לראשון לציון.

בכל כהונותיו פעל לשיפור מעמד וחינוך הספרדים. הוא פעל בזמן כהונתו לאיחוד נוסחי התפילה של יהודי אשכנז ויהודי ספרד לנוסח אחד ולהקמת שחיטה אחידה. כבר בילדותו נחשף הרב עוזיאל לתרבויות ולשפות רבות ומגוונות כגון: ערבית, טורקית, רוסית, צרפתית ועברית. חשיפה זו סייעה לו בתקשורת עם מנהיגים רבים ברחבי העולם.

המכתב המרגש שנחשף כעת, עומד כעת למכירה פומבית בבית המכירות CollecTodo.

השארת תגובה