ללא הצדקה: שוטר שלף נשק וירה

השבוע נפתח בעימותים בירושלים, אשדוד ובני ברק בין חרדים לכוחות משטרה: נעצרו 4 חשודים שהפרו את הסדר הציבורי בת"ת של הפלג באשדוד • עימותים בבית כנסת סאטמר בבית ישראל

שוטר יורה בבני ברק
שוטר יורה בבני ברק
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

משטרת מחוז תל אביב ממשיכה לחפש אחר מספר חשודים שהיו מעורבים בתקיפת השוטרים בליל שישי בבני ברק.

במוצאי שבת נכנסו עשרות שוטרי יס”מ לבניין ברחוב אהרונוביץ’, בניסיון לעצור את אחד מתוקפי הבלשים – אך הצעיר לא נמצא בביתו.

ארבעה מהחשודים שהשתתפו בתקיפה הסגירו את עצמם בצהרים לידי המשטרה. לכתב חדשות 12 הם אמרו: “אין לנו מה לדבר עם התקשורת, אנחנו אנשי חוק”.

הבוקר של השבוע החדש נפתח בעימותים בירושלים ובאשדוד בין חרדים לכוחות משטרה שהגיעו לאכוף את ההנחיות במוסדות הלימוד הפתוחים.

כוחות המשטרה פועלים החל משעות הבוקר המוקדמות סמוך לתלמוד תורה ‘גרודנא’ באשדוד של ‘הפלג הירושלמי’, ומונעים את קיום הלימודים במקום, בניגוד להנחיות.

כמה עשרות מאנשי ‘הפלג’ שהגיעו למקום, ניסו להיכנס בכוח לתוך המתחם, התעמתו עם השוטרים, גרמו נזק לגדר המקיפה את המתחם ולפציעתם של 4 שוטרים.

מפרי הסדר חסמו ציר תנועה והתעמתו עם השוטרים – שעצרו 4 חשודים שהפרו את הסדר הציבורי.

בהמשך דיווחה המשטרה כי מפרי הסדר שעזבו את מתחם המוסד, חסמו צירים ושיבשו את התנועה במקום.

במקביל המשטרה פעלה הבוקר לסגירת בית כנסת של חסידות סאטמר שנפתח בניגוד להנחיות בשכונת בית ישראל. במקום נמצאו עשרות חסידים, ובעקבות פעילות המשטרה, התקהלו במקום מאות קיצונים שהחלו להשליך חפצים לעבר הכוחות.

המשטרה הגיבה, בין היתר, באמצעות שימוש במכת”זית. כניסת המתפללים נמנעה. חשוד אחד נעצר במקום.

מהמשטרה נמסר כי הפעילות נמשכת לצד מוכנות לשימוש באמצעים.

בהמשך פעלו כוחות משטרה בכיכר השבת, לאחר שמאות מוחים התקהלו במקום והחלו להפר את הסדר תוך שהבעירו מספר פחים בכביש ובמספר מקרים אף הושלכו אבנים לעבר כוחות המשטרה שגרמו לפציעתה של שוטרת בידה.

במודיעין עילית, לעומת זאת, נמצאו כמה מוסדות פתוחים, אולם לא נרשמו עימותים.

בבוקר שאחרי קריאת האדמו”ר מויז’ניץ לפתוח את תלמודי התורה לא התקיימו לימודים בתלמוד התורה המרכזי של החסידות בבני ברק. לפי דיווח בחדשות 12, שערי המוסד כוסו בבד יוטה, וכיתות הלימוד נותרו ריקות.

בתלמוד התורה ‘מאה שערים’, ברחוב רבי עקיבא בעיר, מטעם חסידות ברסלב, נראו עשרות תלמידים במקום במהלך הבוקר. המורה שעמד בשער הכניסה טען: “הילדים באו להתפלל בקבוצות של חמישה ותכף חוזרים הביתה”.

‘הפלג הירושלמי’ יצא בצהרים להפגין בבני ברק בגלל סגירת תלמודי התורה – בעקבות סגירת הת”ת של גרודנא באשדוד.

אחד ממנהיגי ‘הפלג הירושלמי’, הרב אשר דויטש, הסביר כי החינוך הוא סלע קיומו של העם. “בעקבות החלטת השלטונות להצר את צעדיהם של הציבור החרדי בכל דרך, תוך שימוש בשיטות אלימות ואפלות השמורות למשטרים שחשבנו שנעלמו מהעולם, ובעקבות ההתנכלות המכוונת והמבישה לבתי הכנסת, תלמודי התורה והישיבות, שהם סלע קיומו של עם ישראל, נקיים מחאה על מהלכים נפשעים אלו, ולהודיע בשער בת רבים, כי לא ניתן להשתיק את קול התורה והתפילה מעם ישראל”, הסביר.

בדבריו התייחס למיקום המחאה בבני ברק. “המחאה תתחיל בצומת הרחובות רבי עקיבא – הרב שך, סמוך לבית הכנסת איצקוביץ’, ותמשיך ותתפרס ככל הניתן למקומות נוספים”.

בצהרים, בעקבות התפרעות של אנשי ‘הפלג הירושלמי’ ברחוב הרב שך בבני ברק, יודו אבנים וחפצים לעבר כוחות המשטרה.

במהלך העימותים, שוטר ביצע ירי באוויר.

לטענת המשטרה, “במהלך פעילות מבצעית לאכיפת תקנות קורונה בעיר בני ברק, החלה התקהלות המונית של תושבי המקום סביב השוטרים, תוך ידוי אבנים לעברם. השוטרים חשו סכנה לחייהם ולפיכך אחד השוטרים ביצע ירי באוויר. האירוע נמשך ללא נפגעים”.

בניגוד לטענת המשטרה, בסרטון מתיעוד האירוע נראה השוטר כשהוא יורה באוויר, לאחר שילדים ובני נוער צעירים צועדים אחריו ודוחפים אותו – אולם אין זריקת אבנים.

השארת תגובה