כך יראה הסגר השלישי

חתונה, בירת ולהבדיל הלוויה – מותרים בהתכנסות של עשרה במקום סגור ועשרים במרחב הפתוח • גדולי ישראל: שהמחנכים יתמידו בקשר קבוע עם התלמידים

שוטרים בימי קורונה
שוטרים בימי קורונה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

סגר הדוק יוטל על ישראל החל בחצות הלילה הקרוב, למשך 14 ימים עד ה-21 בינואר 2021.

גדולי ישראל פירסמו מכתב על הדרך בו ינהגו בימים בהם יהיו מוסדות החינוך סגורים: "בעקבות המצב נקראים ההורים לעקוב על התלמידים בעת שנאלצים להישאר בבתים".

הממשלה אישרה במשאל טלפוני את תקנות משרד הבריאות, וזאת בנוסף לתקנות שכבר קיימות כיום, במטרה להוריד את היקפי ההידבקות בנגיף הקורונה.

צמצום החריגים לאיסור על יציאה ממקום מגורים:

1. צמצום ההתקהלויות לעד 5 אנשים בשטח סגור ועד 10 אנשים בשטח פתוח (חריגים: חתונה, ברית והלוויה, ישארו  – 10 בשטח סגור ו-20 בשטח פתוח).

2. צמצום ההיתר לצאת מחוץ למדינה למי שרכש כרטיס טיסה החל מכניסת התקנות לתוקף, למעט למטרות המפורטות בתקנות או באישור מנכ"ל משרד התחבורה.

3. צמצום פעילות ספורט מקצועי: לא ניתן יהיה להפעיל מקום אימון לצורך קיום משחקים של הליגות העליונות בענפי הכדור, אלא לצורך אימון בלבד.

4. ביטול ההיתר ליציאה לצורך פעילות להפגת עם אזרחים ותיקים (חריגים: טיפול סוציאלי חיוני).

חינוך:

1. איסור על פתיחת מוסד חינוך ללומדים ולעובדים בו, למעט חינוך מיוחד והחריגים שנקבעו בחוק.

2. תתאפשר פעילות פנימיה במסלול שיהיה סגור ל 30 יום לפחות, וללא אפשרות לקליטה חזרה לתלמיד שיצא ממנה.

תעסוקה:

1. לא תותר כניסת עובדים למקום העבודה, למעט מקומות שהוחרגו ובכלל זה מקומות עבודה המספקים שירותים חיוניים, מפעלים למתן שירותים קיומיים, ומקומות עבודה שעוסקים בעבודות בינוי או תשתית.

2. כל מעסיק רשאי לאפשר שהייה של עובד במקום עבודה אם שהייתו נדרשת לשם תחזוקת המקום או לצורך המשך הפעילות התפקודית של מקום העבודה, ובכלל זה תיקון ליקויים, שמירה, משלוחים, תשלומי שכר ועוד. בנוסף נקבעו הוראות ספציפיות לעניין מפעלים בעלי היתר מיוחד להעסקת עובד בשעות המנוחה, תעשייה ביטחונית ומפעלים תומכי ביטחון, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מועצות דתיות ומוסדות להשכלה גבוהה.

3. לרשימת מקומות העבודה החיוניים הקיימת בתקנות, נוספו עורכי הדין, במקרים שעליהם לייצג לקוחות בפני בתי משפט או מוסדות אחרים, להכין לייצוג כאמור, או לתת שירות חיוני ללקוח שאינו סובל דיחוי ולא ניתן לבצעו באמצעי דיגיטלי חלופי, וכן עובדים שנדרשים לסייע לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת או לוועדת בחירות אזורית לכנסת, לצורך קיום הבחירות הקרובות.

4. מעסיקים העומדים בתנאים השונים וימשיכו לפעול, נדרשים להמשיך לעמוד בתנאי התו הסגול.

תחבורה:

צמצום התפוסה בתחבורה הציבורית ל- 50%.

בחירות מקדימות:

1. נקבע חריג לאיסור יציאה ממקום המגורים, על מנת לאפשר יציאת אדם לצורך הצבעה בבחירות מקדימות, וכן יציאה של מועמד או יציאה של עובד או נותן שירות, מטעם מפלגה או מועמד, לצורך היערכות לבחירות לכנסת, לרבות לבחירות מקדימות.

2. תותר הפעלת מקום קלפי לצורך קיום בחירות מקדימות.

3. אדם הנכנס למקום קלפי לא יישאל בנוגע לקיומן של תסמינים שאינם מחייבים בידוד, כדי שלא תימנע זכותו להצביע בגין תסמינים אלה. וכן התאמה להוראות הקיימות בצו בידוד ביתי, לאפשרות של הצגת בדיקה שלילית לגבי אדם עם חום. בנוסף חובת התשאול לא תחול בנוגע לקלפי ייעודית לאדם החייב בידוד, ככל שתיקבע קלפי כזו.

אלו ההגבלות שכבר קיימות היום, וימשיכו להתקיים גם ב-14 הימים הקרובים:

1. יציאה ממקום המגורים מעבר ל 1,000 מטר, למעט חריגים כמו: יציאה להתחסן, טיפול רפואי או סוציאלי, הפגנה, הליך משפטי, יציאה לצורך פעילות ספורט (לא באמצעות רכב), העברת קטין בין הוריו הפרודים, יציאה למקום עבודה או למסגרת חינוכית שפעילותה מותרת, יציאה לצורך השתתפות בהלוויה, בחתונה או בברית.

קנס על הפרה: 500 ₪.

2. איסור יציאה ממקום המגורים לצורך שהייה במקום מגורים של אדם אחר.

3. סגירה של מקומות ציבוריים ועסקיים למעט חנויות חיוניות: מזון, היגיינה, אופטיקה, בית מרקחת, מוצרי חשמל ומוצרים הדרושים לתיקונים חיוניים בבית.

4. סגירה של יחידות אירוח וצימרים, גן חיות, ספארי שמורת טבע, גנים לאומיים, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה; מקום למתן טיפול שאינו רפואי, לרבות מספרה ומקום למתן טיפולי יופי וקוסמטיקה; מקום למתן טיפול רפואה משלימה; קניון או שוק קמעונאי ומוזיאון, ואיסור פתיחת בית אוכל בדרך של איסוף עצמי.

5. ביטול האפשרות לקיים שיעורי נהיגה מעשיים ואיסור על ארגון או השתתפות בטיול מאורגן.

6. איסור על טייק-אווי – מותר שירות משלוחים.

המשטרה נערכת להידוק הסגר

ראש מחלקת מבצעים במשטרת ישראל, ניצב משנה ישי שלם, אמר כי כ-5,000 שוטרים יתווספו לכוחות השגרה כדי לאכוף את הסגר המהודק, וכי מחסומים רבים יותר ייפרשו בלילות.

“באזור המרכז יהיו פחות מחסומים בשעות היום מאשר בצפון ובדרום”, אמר שלם. “מצד שני מ-19:00 עד 23:00 יהיו יותר מחסומים. בסגר הזה נהיה עם יד כבדה בהרבה ונאכוף ביתר שאת. נפרוס כוחות בתוך הערים במכפלות גדולות. תכלית הפעולה לטפל בהתקהלויות לא סבירות. נעשה כל מאמץ לא להגיע לעימותים פיזיים אבל בריונות תיענה”.

הוא הוסיף: “צריך לצפות לפקקים. יהיו פקקים, לא יעזור. המסר צריך להיות – מי שלא עובד בעבודה חיונית או יוצא להפגין או בדרך לסופר, יושב בבית עם המשפחה ואני מקווה שזה יקל על התנועה”.

שלם התייחס לקושי באכיפת ההגבלות: “ככל שהגבלות התנועה מצומצמות ויש יותר היתרים והקלות ברור שהנוכחות שלנו ברחובות פחות משמעותית. כל אדם יש לו אלף ואחת סיבות אז בסוף אין אכיפה”.

גורם במשטרה התייחס היום גם לכוונה במגזר החרדי להפעיל תלמודי תורה, ואמר כי נעשות פעולות מאחורי הקלעים. עם זאת הוא הדגיש: “לא תראו שוטרים נכנסים ומפזרים ילדים מבתי ספר, וגם לא מבתי כנסת כנראה”.

משטר המחסומים הצפוי בכבישים הבין עירוניים:

בין 23:00 ל-07:00 – 12 מחסומים בצירים הבין עירונים.

מ-07:00 עד 19:00 – 15 מחסומים, בעיקר בצפון ובדרום.

מ-19:00 עד 23:00 – 25 מחסומים, כולל במרכז הארץ.

השארת תגובה