טחורים: מפסיקים לסבול מבעיה רפואית מושתקת

חדר ניתוח
חדר ניתוח

אחת הבעיות הרפואיות השכיחות והפחות מדוברות היא טחורים. מחקרים מראים כי כ-10% מהאוכלוסייה יסבלו מטחורים במהלך החיים, ואלה יגרמו לכאב וסבל רב.

״טחורים הם ורידים בעלי נטייה להתרחב. הרחבתם, כתוצאה מנטייה גנטית, משקל עודף, ישיבה מרובה או עבודה פיזית, מביאה לצניחתם ולדלקת, קרע או כאבים באזור, אשר מפריעים מאוד ביציאות ובמקרים חמורים מפריעים אף בישיבה רגילה".

מסביר ד"ר אחיהוד בנדט, רדיולוג פולשני בכיר באנגיו סנטר. ד״ר בנדט ממשיך: "הטחורים החיצוניים כואבים ויכולים לדמם, ולעומתם, הטחורים הפנימיים כואבים פחות אך נוטים לדמם יותר והתסמין הנפוץ הוא דימומים ביציאות. הטיפול הראשוני הוא טיפול שמרני, הכולל בעיקר שינויים בתזונה ושימוש בתכשירים מקומיים. עם זאת, קיימים מצבים בהם טיפולים שמרניים אינם יעילים דיים, ואז יש צורך לפנות לטיפולים ניתוחיים. עד היום תקופת ההחלמה בהליך ניתוחי כזה הייתה ממושכת, וכרוכה בסבל רב למטופל במשך שבועות רבים לאחר הניתוח״.
שיטת טיפול חדשנית הופכת את הטיפול בטחורים לפשוט, נטול כאבים ועם תקופת החלמה קצרה ביותר.

לדברי ד״ר בנדט ״מדובר בהליך של צינתור לסגירת העורקים המובילים לטחורים אשר מורידה את זרימת הדם אליהם. ההליך הקצר והפשוט, נמשך לרוב כ 40 דקות ומבוצע בהרדמה מקומית בלבד. במהלך הצינתור, מוחדרת צינורית דקיקה, בעובי של פחות ממילימטר, לעורקים המזינים את איזור הטחורים וסוגרת אותם באמצעות סלילים מיוחדים, דבר המוריד בצורה ניכרת את זרימת הדם לטחורים וגורמת לריקונם ולהקטנתם. המטופל משוחרר לביתו לרוב שעתיים לאחר הפעולה, ללא כאבים ויכול לחזור לשגרת חייו כבר למחרת״.

לטיפול זה 60-80 אחוזי הצלחה בהתאם לאופי הבעיה ומיקומה ועל כן יש לעבור בירור רפואי מקיף עם כירורג פרוקטולוג, ורדיולוג פולשני להבנת התמונה הקלינית המלאה.

הפעולה מבוצעת על ידי רדיולוג פולשני, שהינו רופא מומחה שהוכשר הן בשיטות הדמייה שונות והן בביצוע צינתורים ופעולות פולשניות שונות בהנחיית הדמייה. ההליך מתבצע בקליניקות פרטיות ובבתי חולים ציבוריים.

יש לחשוד בבעית טחורים במידה וחשים אי נוחות באזור החלחולת, דימום בעיקר סביב יציאות, גרד או כאב. לעיתים אף הטחורים אינם הסיבה לכאב, לכן חשוב לפנות לרופא המשפחה והוא יחליט אם להפנות לבירור נוסף הכולל לרוב בדיקת כירורג על מנת לשלול בעיות אחרות או תהליך גידולי חלילה.

תגובה אחת
  1. טחורים חיצוניים

השארת תגובה