טיפול מוקדם לילדים עם הפרעות קשב

עיריית בני ברק בשיתוף עם התכנית הלאומית 360 בראשות הרב שימי קשש ו"מכון הקשב" מפעילה בשנים האחרונות את תכניות "מצליחים" ו"מצליחות" למתן טיפול מוקדם עבור ילדים וילדות עם הפרעת קשב והוריהם

כיתה
כיתה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ברור לכולנו שקל יותר למנוע נזק מאשר לתקן אותו. הבעיה היא שלא תמיד אנו מצליחים לזהות מבעוד מועד את הקשיים ואת ההשלכות שלהם על העתיד. אחד התחומים שבהם אתגר זה הוא משמעותי ביותר, קשור להפרעת קשב וריכוז. זיהוי מוקדם, לפני שכדור השלג יתפח והילד או הילדה יצברו פערים לימודיים ורגשיים משמעותיים, הוא נחוץ ביותר. לצד המקרים המובהקים והקלים לזיהוי, יש ילדים רבים שהקשיים שלהם "שקופים", קל להחמיץ אותם. פעמים רבות ההורים מרגישים שמשהו לא בסדר, אבל לא תמיד מבינים את ההשלכות לטווח ארוך. הצורך במתן מענה לא מספיק מושך את תשומת הלב, והוא נבלע ברעש החיים, ובעומס השגרה.

בעיה זו מצויה אצל בנים, אך בולטת עוד יותר אצל ילדות עם הפרעת קשב. ילדות רבות נוטות להפנים את הקשיים שהן חוות, לנסות לעמוד בדרישות – גם אם במחיר אישי ורגשי כבד. הפרעת קשב של בנות מטעה לפעמים את העין, כך למשל קל לחשוב שמדובר בילדה ש"עושה רק כשמתחשק לה", מעט עצלנית, ורגשנית יתר על המידה. רבים חושבים שהפרעת קשב היא בעיה שקשורה בעיקר ללמידה או להיפראקטיביות, ואינם מודעים להיבטים נוספים – רגשיים והתנהגותיים שנובעים מהפרעת קשב שאינה מטופלת. במקרים רבים הורים ואנשי חינוך לא מחברים בין הקשיים השונים של הילדים, לבין הפרעת קשב.

הנה תופעה מעניינת. לטיפול בהפרעת קשב מופנים בעיקר ילדים-בנים, ומעט בנות (יחס של 1/3 בערך) ככל שעולה הגיל, אחוז הנשים הבוגרות שפונות לטיפול הולך וגדל. מדוע הפער קיים בילדות ומצטמצם בבגרות? האם הדבר נובע מכך שקל "לפספס" קשיים של ילדות עם הפרעת קשב?

האם יתכן שדווקא ילדות וילדים שההפרעה שלהם אינה קיצונית במיוחד, אינם זוכים לקבל מבעוד מועד את העזרה והסיוע להם הם זקוקים?

הפרעת קשב שאינה מטופלת עלולה לפגוע בתחומי חיים רבים ומגוונים, כמו שמירת מצוות, בריאות פיזית ונפשית, השתלבות במסגרות החינוך או במסגרות תעסוקתיות, איכות חיים ותפקוד יעיל בחיי היומיום כמו התארגנות, משמעת, עקביות, תפקוד חברתי ועוד. כדי להתמודד עם הקשיים, הילדים וההורים זקוקים להיכרות מעמיקה עם ההפרעה, הכוונה כיצד להתמודד איתה ולעיתים גם סיוע רגשי.

טיפול מקדים בהפרעת קשב עשוי לסייע לאדם להתמודד טוב יותר עם הקשיים שלו, ולמנוע מצב של התפתחות קשיים נוספים סביב ההפרעה, את אלו בהחלט ניתן והכרחי לעשות. ככל שהמענה ניתן בשלבים מוקדמים יותר, כך סיכויי ההצלחה גדלים יותר.

למרבה הצער, יש מחסור בטיפול מוקדם מסוג זה. מחסור בהיצע, אך גם בביקוש. לוואקום הזה בדיוק נכנסה עיריית בני ברק בשיתוף עם התכנית הלאומית 360 בראשות הרב שימי קשש ו"מכון הקשב" שמפעיל בשנים האחרונות את תכניות "מצליחים" ו"מצליחות" למתן טיפול מוקדם עבור ילדים וילדות עם הפרעת קשב והוריהם.

אם אתם רואים שהילד או הילדה מתקשים להתרכז ולהיות עקביים במשימות שגרתיות – כאלה שקשורות ללמידה או לתפקודי יום-יום; אם הם מצליחים להתמודד עם המוטל עליהם, אך נראה שההצלחה גובה מהם מחיר יקר; אם הם מתקשים להתאפק, להיות שקטים בהתאם לגילם, להניע את עצמם לפעולה, להתארגן ביעילות, או אם המליצו לכם לעבור אבחון הפרעת קשב ועדיין לא הייתם בטוחים, כדאי שתפנו להתייעצות.

השארת תגובה