המאבק לפתיחת הצהרונים

הרב מיכאל קקון, חבר מועצת העיר, מנהל ת"ת תורת ישעיהו וחבר באיגוד הבעלויות עומד בחזית מאבק הצהרונים: "ביום אחד פיטרו אלפי סייעות ומשארים אותן ללא משכורת"

מיכאל קקון
מיכאל קקון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

המאבק על הצהרונים נמשך גם בימים אלו. גם לאחר שהנושא הגיע לדיון בוועדה לפניות הציבור ולאחמ"כ לשני דיונים בוועדת הכספים, הנושא טרם בא על פתרונו. הרב מיכאל קקון, חבר מועצת העיר ומנהל ת"ת תורת ישעיהו וחבר באיגוד הבעלויות, נמצא בחזית המאבק ובראיון ל"קול העיר" הוא מבהיר כי אם בשבוע הקרוב לא יימצא הפתרון, תוגש עתירה לבית המשפט.

נתחיל מהשאלה שמפריעה לאלפי הורים: למה אין צהרונים בכל הת"תים והגנים בבעלויות הפרטיים?

"מספר ימים לאחר פתיחת שנת הלימודים הודיע משרד החינוך לכל מפעילי הצהרונים לפטר את כל סייעות הצהרונים במיידית. כמובן שבמצב כזה לא ניתן לפתוח צהרונים ללא סייעות ולכן עד היום לא נפתחו הצהרונים".

מה הסיבה להוראה כזו שהגיעה רק אחרי פתיחת שנת הלימודים?

"היות וכל משרד ממשלתי צריך לקצץ בתקציב בתקופה זו, ישבו בחשבות של משרד החינוך ומצאו סעיף ישן שנכתב עוד לפני שתוקצבו הצהרונים ובו נכתב כי על כל סייעת להישאר עד השעה 15:30 בגן וממילא אנחנו מתקצבים כפול ולכן יש לפטר את הסייעות במיידי".

לכאורה הם צודקים…

"ממש לא ואני אפרט. תקציב סייעות הבוקר ושעות עבודתם קיים עוד לפני שמדינת ישראל חשבה לממן את הצהרונים וממילא תפקידי הסייעות בוקר מופיע בהסכם של משרד החינוך בצורה מפורטת, כי על הסייעת בשעות הנוספות לדאוג לניקיון הגן וקניות ועוד דברים הקשורים לעבודתה כסייעת בוקר. בנוסף, כידוע שכר הגננות והסייעות במוסדות הפטור לא מקבלים לפי השכר המגיע להם, אז לפני שבאים בבקשות חדשות שישלמו את השכר שמגיע להם כמו בציבור הכללי".

אם כך, אז למה פתחתם בתחילת שנה את הצהרונים?

"זו עוד החלטה שערורייתית של משרד החינוך והאוצר, לאחר שהתקבלו אלפי סייעות ועשרות אלפי ילדים התחילו את הצהרונים, פתאום כמה ימים אחרי פתיחת שנה, נזכרו שיש בעיה שלדעתנו היא לא בעיה. אבל גם לשיטתם אני לא מבין למה א"א להמתין לסוף השנה. ביום אחד פיטרו אלפי סייעות ומשארים אותן ללא משכורת. ביום אחד מחליטים שעשרות אלפי ילדים יישארו בבית. זו שערורייה שצועקת לשמים".

מה אתם מתכוונים לעשות?

"אני וחברי לאיגוד הבעלויות ביחד עם איגוד הת"תים של בני ברק, במהלך כל התקופה האחרונה נפגשים עם כל חברי הכנסת של המפלגות החרדיות על מנת לצעוק את צעקת ההורים והתלמידים. כבר התקיים דיון בוועדה לפניות הציבור של הכנסת ולאחר מכן התקיימו שני דיונים בוועדת הכספים כשבישיבה האחרונה התבקשו על ידי יו"ר הוועדה ח"כ הרב משה גפני להגיע לפשרה של שנת מעבר ובעצם להמשיך את השנה כמו שהיה ולקראת שנה הבאה ידונו איך ובאיזה תנאים ייפתחו הצהרונים".

למה ברשויות המקומיות כמו ירושלים ובני ברק יש צהרונים?

"העיריות היו בטוחות כי תוך כמה ימים יתוקן הדבר ולכן העדיפו לפתוח ולממן מעצמם ובעיקר שהגזרה הזאת נפלה על ערים חלשות שבהן מימון הצהרונים מלא כדוגמת הערים הנ"ל ולכן גזבר עיריית ירושלים הודיע בוועדת הכספים כי אם לא יגיעו להבנות להמשיך את עבודת הסייעות הם ישביתו את הצהרונים. דברים דומים שמעתי גם מעיריית בני ברק, אבל אנחנו הת"תים שבקושי מצליחים להחזיק את תלמודי התורה והגנים ובפרט שאנחנו לא מקבלים שכר מלא, לא יוכלנו להרשות לעצמנו ולו לרגע לפתוח את הצהרונים כי בסופו של דבר התשלום הזה ייפול על ההורים".

מה תעשו במידה ומשרדי החינוך והאוצר יתעקשו לא לשלם את שכר הסייעות?

"במקביל לפעילות הפוליטית, שכרנו את שירותיו של עו"ד אליעזר שופט, שכתב חוות דעת מנומקת ומפורטת הטוענת שבהסכמי משרד החינוך עם סייעות הבוקר לא מופיע סעיף של עבודה בשעות הצהרים עם ילדים אלא רק ניקיון והכנת הגן, כך שמבחינה משפטית אי אפשר לחייב אותן לעבוד בצהרונים, ולכן איגוד הבעלויות ממתין השבוע להחלטת משרדי החינוך והאוצר ובמידה ולא תהיה התקדמות, נגיש עתירה דחופה לבית המשפט".

השארת תגובה