לפני פסח: בחירות 2021 יוצאות לדרך

יו"ר כחול לבן הודיע כי מפלגתו תתמוך בהצעת החוק לפיזור הכנסת. גם האוזר והנדל מ'דרך ארץ' והשרים עמיר פרץ ואיציק שמולי ממפלגת 'העבודה' יצביעו בעד פיזור הכנסת

נתניהו וגנץ אצל הנשיא, צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו וגנץ אצל הנשיא, צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

מאחורי הקלעים מקיימים ראשי הסיעות דיונים לבחירת תאריך מוסכם לבחירות. ההערכה היא שהרכבת כבר יצאה לדרכה וההצבעות שיתקיימו היום במליאת הכנסת הן אות הפתיחה למערכת הבחירות הקרובה – הרביעית במספר בשנתיים האחרונות. במסדרונות הכנסת דיברו השבוע על תחילת חודש ניסן כתאריך הבחירות המוסכם.

הוויכוחים האינסופיים בין הליכוד לכחול לבן הגדישו את הסאה. גנץ מצמץ ראשון. נתניהו לא רוצה להיתפס כמי שהוביל לבחירות וההחלטה של כחול לבן לתמוך בחוק לפיזור הכנסת רק מחזקת את הקביעה שכחול לבן היא שהובילה את המדינה לבחירות.

ההצבעה שתתקיים היום אחה"צ היא רק בקריאה טרומית. עד שההצעה תעלה לקריאה שניה ושלישית יחלפו כמה ימים ובמושגי הפוליטיקה הישראלית, מדובר בנצח. עד להצבעה הסופית ייתכן ויחולו שינויים. האם עד אז גנץ יירד מהעץ וכל כוונתו היא רק להלחיץ את נתניהו? ימים יגידו. כך או כך, במערכת הפוליטית סבורים שההוראה של גנץ לחברי כחול לבן לתמוך בחוק לפיזור הכנסת, הקיצה את הקץ על הממשלה הנוכחית, שידעה בעיקר משברים והתכתשויות אינסופיות בין שני מרכיבי הממשלה.

גם יתר חברי גוש כחול לבן – השרים עמיר פרץ ואיציק שמולי ממפלגת העבודה, והח"כים הנדל והאוזר מדרך ארץ, יתמכו בחוק לפיזור הכנסת.

באופן לא מפתיע מי שעשויים להתנגד לחוק יחד עם הליכוד והמפלגות החרדיות הם ארבעת חברי סיעת רע"מ בראשותו של ח"כ מנסור עבאס, הכוכב הפוליטי החדש של הרשימה המשותפת שהודיע שהוא כבר לא מונח בכיס של השמאל ואין לו כוונה להצביע תמיד בעד הפלת כל ממשלה שהיא.

לאור הדרמה הפוליטית, ביום שני בצהרים, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה מיוחדת בחדר סיעת 'הליכוד' בכנסת, בה הצהיר: "ביום רביעי האופוזיציה תנסה לגרור את מדינת ישראל לבחירות מיותרות".

"הליכוד יצביע נגד בחירות ובעד אחדות", אמר נתניהו. "אחדות כדי שנביא חיסונים לכל אזרחי ישראל, אחדות כדי שנמשיך עד מתן החיסונים להיאבק בנחישות בקורונה, אחדות כדי שנגיש עוד סיוע כלכלי לעסקים, לעצמאיים, לאזרחים. אחדות, כדי שנמשיך לשמור על הביטחון ואחדות כדי שנחתום על עוד הסכמי שלום".

נתניהו פנה לכחול לבן ולעומד בראשה: "אלו המשימות שלנו ואנחנו צריכים לעשות אותן יחד. אזרחי ישראל זקוקים לממשלה שפועלת לא למען בחירות, לא למען פוליטיקה, אלא למענם – למען כל אזרחי ישראל, בלי יוצא מן הכלל. למען אחדות".

ב'כחול לבן' מיהרו להגיב לקריאתו של נתניהו ואמרו: "הציבור סיים לקנות את השקרים של נתניהו. אם לא היה משפט היה תקציב".

במקביל להצעת החוק לפיזור הכנסת, בכחול לבן מבקשים להעלות היום שורה של חוקים שכל אחד מהם מהווה מוקש פוליטי, בעיקר נוכח ההתנגדות הנחרצת של המפלגות החרדיות לחקיקת חוקי יסוד.

גנץ הורה ליו"ר הסיעה ח"כ גינזבורג לקדם עוד השבוע הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה, זאת בניגוד לעמדת הקואליציה והיהדות החרדית. חוקים אלו נפיצים מאוד ומעוררים התנגדות עזה בקרב המפלגות החרדיות ומפלגות הימין. בש"ס ויהדות התורה מתנגדים לחוקים אלו משום שעשויות להיות להם השפעות רחבות על נושאים הלכתיים ואפילו על סוגיית חוק הגיוס.

גם בימין מעוררים החוקים הללו ביקורת קשה והתנגדות נחרצת. חוק יסוד השוויון וחוק יסוד מגילת העצמאות יעניקו לבג"ץ כוח רב ויכולת הכרעה בסוגיות רבות שיכולות להתגלגל לפתחו אם יאושרו החוקים. גם ימינה צפויה להצטרף להתנגדות הליכוד והחרדים לחוקים הללו. השאלה היא כיצד תנהג הרשימה המשותפת.

יו"ר יהדות התורה השר יעקב ליצמן הגיב במתקפה על יו"ר כחול לבן השר בני גנץ בעקבות כוונתו לקדם חוקים נגד עמדת הקואליציה: "גנץ מנסה לקושש קולות רגע לפני שהולכים לבחירות ונזכר לקדם חוקים שחשובים לו", אמר שר השיכון בראיון ל'וואלה'.

גם בסיעת ש"ס תקפו את כחול לבן: "השר בני גנץ וכחול לבן החליטו לפרק את הממשלה וללכת לבחירות. הניסיון לקדם הצעות חוק שנועדו להגביר מחלוקות ולעורר פילוג, במקביל לפיזור הכנסת, נועדו אך ורק לקושש קולות ומשדרים מצוקה פוליטית קשה".

השארת תגובה