'סין מסוכנת לארצות הברית'

"סין הרבה יותר מאיימת על ארצות הברית מאשר ברית המועצות בתקופת המלחמה הקרה. הכלכלה הרוסית הייתה חלשה, בסין הסיפור אחר לגמרי"

סין
סין

כך אמר פרופ' בני מילר, מומחה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת חיפה, במהלך וובינר שעסק ספרו החדש Grand Strategy from Truman to Trump"" ויצא רגע לפני הבחירות בארצות הברית. ספרו של בני עוסק בבחינת התנאים החיצוניים והפנימיים שהשפיעו על בחירת האסטרטגיה האמריקאית בין תקופת כהונתו של טרומן ועד לכהונת טראמפ, וזכה לתשבוחות רבות הן בזירה המקומית והן בבינלאומית.

בהמשך, דיבר פרופ' מילר על הדרך שבה דווקא הניסיון לליברליות והרצון לקדם גלובאליזציה הם אלו שסללו את דרכו של טראמפ לבית הלבן. לדבריו: "ההצלחות והכישלונות של המדיניות האמריקאית במזרח התיכון, באסיה ובאירופה הם אלו שהובילו את דונאלד טראמפ לשלטון. ההצלחה בקידום הגלובאליזציה ושילוב סין במוסדות והארגונים הבינלאומיים, ובהמשך גם למשיכת מקומות עבודה, למול הכישלונות של האמריקאים במזרח התיכון ורוסיה, החלישו את האליטות האמריקאיות, שנתפסו על ידי חלקים נרחבים בציבור, בעיקר במידנות המערב התיכון והדרום כמי שעסוקים במה קורה בסין ולא מה שקורה בויסקונסין."

כאשר נשאל פרופ' מילר לגבי הערכתו על הפעולות הצפויות של הממשל החדש אמר פרופ' מילר: "תהיה תחרות ויריבות גיאופוליטית מאוד חזקה בין ארצות הברית לסין. השאלה הגדולה היא מי תהיה המעצמה הגדולה ביותר באסיה פסיפיק, לשם חותרת סין, מה שיוביל לירידה בכוח של ארה"ב. למול אירופה ישנה ביידן את מדיניות טראמפ."

בהמשך, דיבר פרופ' מילר על ההזדמנויות והאיומים שבמעבר מאזן הכוחות מהמערב למזרח ואמר: "הקשרים בין ישראל לסינים התעצמה מאוד בשנים האחרונות וכיום ניתן להגדירם כאסטרטגיים למדינה אך בו בעת, צריכה להיעשות חשיבה פנימית היכן אנחנו בכל הסכסוך שבין המעצמות. יכול להיות מצב שבו ארצות הברית תשאל יום אחד 'אתם איתנו או איתם' ולכך צריכים להיות מוכנים.

לבסוף נגע פרופ' מילר בהשפעה של הממשל החדש על המזרח התיכון אמר: "מעניין יהיה לראות את המדיניות שבה ינקוט ביידן. בתקופה אובמה, הממשל היה עסוק ביצירת שיווי משקל בין הברית הסונית וישראל לבין איראן, דוגמת הסכם הגרעין. בתקופתו של טראמפ העיסוק היה דווקא בחיזוק הברית המשולשת למול איראן. אני מאמין שביידן יעסוק בעצירת הניסיונות של איראן ותורכה להגיע להגמוניה באזור".

השארת תגובה