טראמפ, חבר אתה חסר

בשנים האחרונות ישנו זעם רב על ראש הממשלה בנימין נתניהו, בכך שהפך את המילה 'שמאלני' למילה מאוסה, אבל כשרואים את יחימוביץ וחבריה מהתקשורת, כשרואים איך הם צוהלים על לכתו של טראמפ, אפשר לומר שמקבלים זאת בהבנה, ואפילו בהצדקה

פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בבית הלבן. צילום - קובי גדעון / לע"מ
פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בבית הלבן. צילום - קובי גדעון / לע"מ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

כשנשיא ארצות הברית לשעבר – ביל קלינטון – ביקש להיפרד מראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, הוא טבע צמד מילים אותן הגה בעברית: 'שלום חבר'. מאז שנאמרו במסע הלוויתו של רבין ועד עתה, כעשרים וחמש שנה לאחר מכן, עדיין משמש צמד מילים זה כביטוי מושאל לחברים וידידי אמת שכמותם קשה למצוא. אז קלינטון בוודאי לא התכוון לכך, אבל כשרואים את כלי התקשורת מכריזים על נצחונו של ג'ו ביידן במרוץ לנשיאות ארצות הברית, המילים היחידות שנותר לומר לטראמפ הם: "שלום חבר".

לא בטוח שהייתי פותח את הטור הזה בענייני ישראל – ארצות הברית, ככלל אני מעדיף להתעסק בענייני ארץ הקודש מאשר בענייני מדינות אחרות יהיו אשר יהיו, אבל אחרי שבוע בדיוק של מנגינה צורמת כל כך, הגיע הזמן לומר די.

הדברים אמורים כמובן במנגינה העליזה הנשמעת בכלי התקשורת בישראל, מאז היוודע התוצאות. הצבע חזר ללחיים אחרי שכבר הפכו לחיוורים אי שם בשעות לפנות בוקר של רביעי שעבר, כשההערכות היו שטראמפ ינצח בכל זאת את מערכת הבחירות, והצהלה ניכרה היטב כל פניהם, כאילו אובמה הוא זה שאמור להיפרד כעת מהבית הלבן. למען האמת, כשאובמה יצא מהבית הלבן בתום שמונה שנות כהונה, הפנים היו נפולות וזר כי יקרב, היה תוהה להיכן נעלם הברק שאמור להיות על פני המגישים בעת הסתלקותו של חוסיין.

"ברוך שפטרנו מעונשו של זה" כתבה חברת הכנסת לשעבר שלי יחימוביץ, מאחרוני מעריצות הקומוניזם בישראל. "נפטרנו מאידיוט מופרע ושקרן, שבז לכל מה שצודק ונכון וחיבק כל מה שרע ונתעב. נרקיסיסט ומגלומן, שאיים לדרדר את כל הישגי השוויון והקידמה לעידן האבן. צל כבד הוסר מעל העולם. הללויה".

מלבד שהיא השתמשה בשם הללויה ללא רשות, היה מעניין במיוחד לגלות את תגובתה לאירוע נוסף שהתרחש השבוע, מותו של סאיב עריקאת, מבכירי הרשות הפלסטינית שמימנה לא מעט מחבלים ובאופן פיזי תמך במחבלים שנתפסו לאחר מעשי טרור. דווקא עליו המילים היו כה עדינות, מלאות בגעגוע עם זעם רב על כל מי שיעז לחשוב אחרת: "סאיב עריקאת שנפטר כעת בישראל" כותבת מי שהתיימרה פעם להנהיג את השמאל בישראל ודרדרה אותו מן הפח אל הפחת "עלול להיות מאחרוני המתונים הפלסטינים הדוגלים בהידברות ובמסלול המדיני. נפגשתי אתו, היה איש מתון, משעשע ואינטליגנטי. אמר לי פעם: אם את, ציפי לבני וזהבה גלאון הייתן מנהיגות את ישראל, כבר היה שלום. אם צדק או לא, מצטערת על מותו ומשתתפת בצער משפחתו".

כן, כזו צנועה היא גברת יחימוביץ' אבל מלבד השבחים העצמיים לצד ההספד הנוגה והנוגע ללב, הנה הזעם שביטאה אחרי שהיו מי ששמח במותו של עריקאת: "ההתנפלות הוולגרית על הבעות הצער על מותו של עריקאת כאילו היה מחבל עם דם על הידיים, ולא אדם שעמל כל חייו על פתרון שתי המדינות, מייאשת ומנותקת מהמציאות. השת״פ ההדוק שלנו עם הרשות, בזכות מתונים כמו עריקאת, מציל חיי אדם ומונע מאות פיגועים". נו, בטח. צודקת בכל מילה, הוא כל כך עמל על השלום עד שהשיג הסכמי שלום עם מדינות רבות מה שאיש לא השיג. איחוד האמירויות, סודן, בחריין והיד עוד נטויה. הא, סליחה. חשבתי שהיא מדברת על טראמפ שעשה כל כך הרבה למען המדינה, כמעט ללא תמורה. מה לא סיפרו עליו לפני ואחרי שנבחר אבל הוא הוכיח שהוא ידיד אמת.

בשנים האחרונות ישנו זעם רב על ראש הממשלה בנימין נתניהו, בכך שהפך את המילה 'שמאלני' למילה מאוסה, אבל כשרואים את יחימוביץ וחבריה מהתקשורת, כשרואים איך הם צוהלים על לכתו של טראמפ, אפשר לומר שמקבלים זאת בהבנה, ואפילו בהצדקה.

בינתיים, אינני יודע חשבונות שמים, ועל אף שבן נביא אני עדיין אני בעצמי אינני כזה ומכיוון שלא אדע מה ילד יום והאם יש סיכוי לעתידו של טראמפ בבית הלבן בקדנציה נוספת, זה הזמן לומר לו: שלום חבר, או אם תרצו: חבר אתה חסר, כבר מעכשיו.

תמרור אזהרה

ומכאן לשם, במערכות הבחירות האחרונות מצבו הפוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו לא היה מן המשופרים, התקשורת בעטה בו בעוצמה וסברו כי רק בעיטה אחישנה לגאולה מנתניהו, אבל האחרון שלמד שיעור או שניים ואפילו הוציא תעודת בגרות בניגוד לאחרים, עקף את התקשורת ופנה ל"אזרחי ישראל" מעל ראש התקשורת. התוצאה כפי שאתם יודעים היא הרכבת ממשלת ממש לא אחדות, עם כחול לבן בראשות בני גנץ.

אם נתניהו חשב לעשות זאת גם בפעם הבאה, דומה שהבחירות לנשיאות ארצות הברית יצרו סדר עולמי חדש, הם הוכיחו כי לכלי התקשורת הממסדיים אין תחליף גם לא באמצעות רשתות חברתיות, שמסננות ציוצים כאוות נפשם. בינתיים לנתניהו בניגוד לטראמפ יש עוד זמן, הוא יכול לתת לאחרים לצייץ כמה שירצו, אבל אם הוא לא ילמד את המסר, בפעם הבאה הרשתות החברתיות עלולות לחסום אותו, לא פחות מכפי שהן חוסמות את ציוציו של האזרח מספר אחת בעולם, דונאלד טראמפ. נתניהו שכאמור למד שיעור או שניים, מבין היטב את משמעות הדברים, וזו הסיבה לממלכתיות שבה ינסה להשתמש בתקופה הקרובה, עד לפירוקן של כחול לבן וימינה גם יחד, גם אם צריך לשם כך לקרוץ לחברי הרשימה המשותפת ולשתף איתם פעולה. מישהו שמע כאן רע"מ?

גלים עכורים

אפרופו ימינה, בשבוע שעבר ניסיתי לצנן באמצעות שורות אלו את ההתלהבות של חברי ימינה מהכרזתו של מי שנתפס כיושב ראש יהדות התורה, הלא הוא החכפ"ש במעמד שר, יעקב ליצמן, שסיפר בהתלהבות של ילד בר-מצווה ברכישת כובעו הראשון, על השיחה שערך עם נפתלי בנט ששהה בבית החולים, והבהיר כי הוא אופציה ראויה להחלפתו של נתניהו. השבוע, הם הבינו את זה על בשרם, כשהמודיע תקף את בנט במאה שמונים קמ"ש, הרבה מעבר למהירות המותרת.

ליצמן חטף רבות בבית פנימה ובמפלגה חוצה, סגן השר פרוש התנער כבר באותו יום מהדברים ובדגל התורה, מפלגת האחות החורגת, התנערו אף הם מעל גבי הביטאון שלהם. לליצמן השיחה עם בנט לא ממש הייתה חשובה, ואם האופציה תהיה להצטרפות לממשלה עם לפיד תוך השארת בנט מחוץ לממשלה, יש מצב שלא ממש יפריע, אבל הסוחר מבלפור הבין שאין זו העת לפגוע בפגועים. "צפויה להיערך שיחה בין ראש הממשלה לראשי יהדות התורה" תדרכו המתדרכים בניסיון להרגיע את הזירה, ואכן התמורה נמצאה.

בתחילת השבוע נערכה לה פגישה בין ראשי יהדות התורה החברים בסיעת ג"ל (להלן: גפני ליצמן) לנתניהו, כשהמטרה הייתה אחת: להשקיט את הגלים העכורים. לא הייתי זבוב על הקיר – אבל לו הייתי, סביר להניח שלא היה הרבה מה לחדש לכם, מלבד העובדה שההדורים יושרו. נתניהו מחד מבין את החשיבות בשקט הקואליציוני שגם כך רעוע, ומאידך ליצמן שיכול לספק עוד כותרת לביטאון הבית המודיע.

בינתיים, אחרי שליצמן וגפני סיכמו שלא להדליף דבר מהפגישה, לפחות ביטאון גור – המודיע, קיבלו את ההוראה המשמעותית: לתקוף את בנט על יחסו לחרדים, אחרי שכבר הפך לחביב הקהל בלשכת ליצמן. על זה אמרו חז"ל, גדול מהדלפה שמו.

השארת תגובה