המשבר בין החרדים לבני גנץ

במפלגות החרדיות זועמים בעיקר על גנץ ושות', לטענתם, כחול לבן 'מחזיקה אותם בגרון' כדי לאלץ את נתניהו להעביר תקציב דו שנתי – אם יילכו לבחירות, יידחה חוק הגיוס

שר הבטחון בני גנץ במנהלת הקורונה של פיקוד העורף - צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון
שר הבטחון בני גנץ במנהלת הקורונה של פיקוד העורף - צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

יותר מכל משבר קואליציוני או קטטה פנימית בממשלת השיתוק הישראלית, שני אירועים שהתחוללו בשבוע האחרון דווקא מעבר לים, הם אלו שצפויים להשפיע על הקדמת הבחירות בישראל, ובעקבותיהם מוכפל ומשולש הסיכוי לפיזור הכנסת כבר בדצמבר השנה והליכה לקלפי במרץ הקרוב, קרי, בין פורים לפסח.

האירוע הראשון הוא הדחתו המסתמנת של הנשיא טראמפ. במידה ולא יתרחש נס משפטי – טראמפ סיים את דרכו בבית הלבן, אלא שנותרו לו עוד כחודשיים בהם הוא יכול לעשות כאוות נפשו, כמעט. את שלהי כהונת אובמה זוכרים בישראל לרעה עם ההחלטה המבישה שלא להטיל וטו על הגינוי באו"ם, את שלהי כהונת טראמפ עוד עשויים לזכור כאן אחרת לחלוטין. למשל, בהחלת ריבונות מיידית ביהודה ושומרון. אם אכן כך, ובהשראת מתנות פרידה אפשריות – נתניהו ירצה ללכת לבחירות במהרה, כדי למנף את הרוח הגבית שיקבל מהדוד דונלד בטרם ירד מהבמה.

האירוע השני הוא הודעתה של ענקית התרופות העולמית 'פייזר' כי בידיה חיסון למגפת הקורונה. בחברה השמיעו הערכה כי החיסון יופץ ויצליח לסייע לבלימת הקורונה כבר בעוד כמה חודשים, ואף נקבו בחודש מרץ כמועד ריאלי. דיכוי הקורונה שבועות אחדים לפני הבחירות – יהיה מתנה בחינם לנתניהו, שתעזור לו להציג את עצמו בסיכום האירוע כמי שהציל חיי אלפים בקבלת החלטות נבונה, וכמו כן, כאדם היחיד שמסוגל לשקם את המשק הישראלי כפי שעשה בעבר. לסיום, כמובן, ידגיש נתניהו מחדש את חשיבות הסכמי השלום עם מדינות ערב שהביא בשנה האחרונה.

עם כל הטוב הזה, יכול רוה"מ לקוות שהבוחר הישראלי יסלח לו על חצי שנה של קיפאון, על חודשים ארוכים של שיתוק מוחלט בממשלה הפריטטית, על האכיפה הבררנית שהפעילה המשטרה כלפי מגזרים מסוימים ועל הקריטריונים התמוהים שהפילו את הערים החרדיות פעם אחר פעם לסגרים כואבים.

עוד חודש וחצי נותרו עד לנקודת היציאה הראשונה – 23 בדצמבר 2020. אם עד לאותו יום לא יעבור התקציב בשלוש קריאות בכנסת, היא תתפזר באופן אוטומטי. בהנחה שכחול לבן לא תתפשר על דרישתה לתקציב דו-שנתי, נדרש לצורך כך תהליך הכנה של תקציב 2021 הכולל לפחות תריסר ימים של דיונים במליאה ובועדת הכספים, ועוד שבועות אחדים של הכנה מקצועית במשרד האוצר. לאמור, בימים הקרובים ייאלץ נתניהו להכריע סופית לאן פניו מועדות.

להשלמת התמונה כדאי לספר שבקרב בח"כים כמעט ואין איש אופטימי. מהליכוד ועד כחול לבן, מש"ס ועד הרשימה המשותפת, כמעט כולם משוכנעים שהכנסת תסיים את דרכה עוד השנה, בהסכמה או ממילא, ומערכת הבחירות הרביעית כמעט ברצף כבר יוצאת לדרך.

גיוס דחוי

בשלישי שעבר, באווירת המתח שאפפה את ישראל באשר לזהות המנצח בארה"ב, נבלעה כמעט בלי יחס החלטה דרמטית שהתקבלה בהרכב מורחב של בג"ץ. נשיאת העליון ועוד שמונה שופטים סירבו הפעם לאשר למדינה הארכה נוספת של חוק הגיוס האחרון, שבוטל כזכור על ידי הערכאה השלטת במדינת ישראל, והודיעו כי בראשון לפברואר 2021 ייכנס לתוקף ביטול החוק. או בתרגום חופשי: בחורי הישיבות ואברכי הכוללים יהפכו לחייבי גיוס החל מאמצע חודש שבט.

בניגוד לבקשות הקודמות, אותן נימקה המדינה במצב הפוליטי הבלתי אפשרי של בחירות חוזרות ונשנות – מה שלא אפשר תיקון בחקיקה, הפעם היה הנימוק קלוש למדי, המדינה נתלתה בסוגיית הקורונה והשופטים שהרגישו מרומים, דחו את הבקשה לאלתר, בהדגישם "מצופה כי לא תתבקשנה ארכות נוספות".

במפלגות החרדיות זועמים בעיקר על גנץ ושות', לטענתם, כחול לבן 'מחזיקה אותם בגרון' כדי לאלץ את נתניהו להעביר תקציב דו שנתי. למזלן של הסיעות החרדיות, במקרה של אי העברת תקציב ופיזור הכנסת, עשוי בג"ץ להשיב בחיוב לבקשה נוספת לדחיית החקיקה, מאחר וכאמור הוא כבר קיבל בעבר את הנימוק של חוסר יכולת להעביר חקיקה מטעמי בחירות.

הח"כים החרדים העבירו הילוך בשבוע האחרון, עם פרסום החלטת בג"ץ, בעיקר בכל הנוגע ללחצים על כחול לבן. "אנחנו חייבים את תמיכתם בחוק, הן בגלל ספירת האצבעות בכנסת והן בגלל מעמדו של גנץ כשר ביטחון", מסביר לנו אחד מנציגי יהדות התורה. "אבל גנץ משוכנע שאנחנו חייבים לו תמיכה מלאה נגד כל צעד שנתניהו מבצע".

ומה עם הטענות שהושמעו לאחרונה, לפיהן גנץ דורש מהמפלגות החרדיות לקיים את הערבות שהבטיחו לו במו"מ הקואליציוני? "לא היה ולא נברא ואפילו משל לא היה. הדבר היחיד שהובטח לו מתייחס לאמצע הקדנציה, לתאריך היעד בו נתניהו אמור להתחלף אתו. הבטחנו כי בבוא העת לא ניתן יד לכל מיני שטיקים וטריקים שינסו לבטל את הרוטציה. מעבר לזאת לא התחייבנו להפוך ל'מחותנים' ביחסי כחול לבן והליכוד ולגבות בכל פעם את הדרישות מצדו של גנץ, כמו בסוגיית התקציב. מצד שני, חוק הגיוס מודגש ומפורש בהסכם הקואליציוני וגנץ חתום עליו בלי אפשרות להתחכמויות ופלפולים".

המטרה הנוכחית של הח"כים החרדים היא להוציא את סיפור הגיוס ממערכת היחסים הבלתי אפשרית של כחול לבן והליכוד, ולהעביר אותו למערכת היחסים הבוסרית של יהדות התורה וכחול לבן. חודשים ארוכים משקיעים הח"כים החרדים בחימום היחסים עם גנץ ושות', כשגם בליכוד מבינים את חוסר הברירה שמאלץ את הקשר הבלתי צפוי, כעת מקווים ביהדות התורה ובש"ס להצליח לקטוף את הפירות.

עם זאת, מצדה של כחול לבן שומעים זמירות אחרות. בסביבתו של השר במשרד הביטחון, מיכאל ביטון, שגנץ הפקיד בידיו את הטיפול בסוגיה, נטען כי הנציגות החרדית לא ממש פתחה ערוץ או יזמה איזו שיחה. גורם בכיר במפלגה העריך השבוע כי הנציגות החרדית מניחה בסבירות גבוהה שהחקיקה תחכה לממשלה הבאה, ומשכך אינה ממהרת להקריב אתנן לכחול לבן, מפלגה שספק רב אם תהיה בעלת ערך בעוד חודשים אחדים.

חרדים ו…ערבים

מי שמנסה דווקא לחזק את קשריו עם החרדים הוא רוה"מ, שגם באפו עלה ריח הבחירות והוא נחרד לגבש את שרידי הגוש. בשיחה ממושכת שערך בתחילת השבוע עם גפני וליצמן, טען נתניהו שוב ושוב שאין לו שום דבר נגד הציבור החרדי, וכל הטענות נגדו קשורות לעניינים שבמחויבות או אילוצים פוליטיים, אם מכיוון כחול לבן ואם בשל הדרגים המקצועיים במשרד הבריאות. לפחות לעת עתה, הצמד השתכנע בנכונות הדברים והיחסים הקרים החלו להפשיר.

גם העלאת הקנסות המדוברת למוסדות מפרי תקנות הקורונה, שהוקפאה בשבוע שעבר לאחר מאבק חרדי – נדחתה שוב. מן הראוי להביא בהקשר זה טיעון מקורי של סגן השר מקלב, שהציע להעלות גם במקביל את הקנסות הקבועים לבעלי עסקים הפותחים את העסק בשבתות…

אלא שלאור ניסיון העבר, נתניהו מודע לקושי שבצבירת שישים ואחד מנדטים ולפיכך הוא פועל גם בחזית נוספת ומפתיעה: מאז החל סבב חתימות השלום עם מדינות ערב, מתחולל שבר סמוי בחברה הערבית בישראל. רבים מערביי ישראל שקיבלו עד עתה כמובן מאליו את אי השותפות המופגנת בממשלה והחבירה המובנית לגוש השמאל כצעדי מחאה עבור אחיהם הפלסטינים, מזדהים לפתע עם הגישה המקורית של איחוד האמירויות, בחריין וסודן. לרבים נמאסה כבר הסרבנות הפלסטינית והם מעדיפים לדאוג תחילה לחייהם הם.

מי שמסמלת את המגמה בכנסת היא בעיקר סיעת רע"ם בראשות ח"כ מנסור עבאס, המונה ארבעה חברי כנסת. בניגוד לבל"ד הקיצונית ולחד"ש המזוהה עם ערכי קומוניזם ושמאל, החברים מרע"ם דואגים קודם כל לנעשה במגזר פנימה, למיגור הפשיעה, להזרמת תקציבים לחינוך, לבריאות ולתשתיות ועוד כהנה וכהנה.

אל תתפלאו אם לקראת הבחירות הבאות ובמקרה של ריצה ערבית בשני ראשים – יפצח נתניהו בקמפיין מקדים מסוג חדש, כזה שמחלק בין ערבים טובים ורצויים בממשלה ובין ערבים שנוהרים באוטובוסים של השמאל. הרמז יהיה ברור, ככל שכוחה של רע"ם יגדל, היא עשויה לקבל גם נוכחות בממשלה ושותפות חדשה בין ערביי ישראל המתונים ובין גוש הימין.

על סקרים ושקרים

בעוד הישראלים עוקבים בסקרנות אחרי יחסי הכוחות המשתנים בין נתניהו ובנט בסקרים (והשבוע: הפער בהתאמה לראשות הממשלה צומצם מעט עד לכדי ארבעה אחוזים, אך הליכוד נטל מנדט בודד בחזרה מימינה), הרי שמעבר לים כבר נואשו סופית ממכוני הסקרים למיניהם, אחרי הכישלון המהדהד בכל הקשור לבחירות לנשיאות.

כדי לסבר את האוזן, לא מדובר בטעות אקראית או באיזה טרנד של היום האחרון שהסוקרים פספסו, מדובר במגמה שיטתית של פספוס – מכוון או שלא – בפער של כ-5% בין תומכי טראמפ בסקרים ובין התוצאה הסופית. כך בסקרים הארציים וכך בסקרים לפי מדינות, ובפרט במדינות שהוגדרו מתנדנדות, דוגמת פלורידה, ויסקונסין, מישיגן, אוהיו ועוד.

ניקח לדוגמה את פלורידה, בערב הבחירות חזה ממוצע הסקרים ניצחון לביידן ביתרון של כאחוז וחצי, ואם נפחית מהממוצע את שני מכוני הסקרים השמרניים רסמוסן וטרפלגר (שבמפתיע קלעו למטרה כמעט לכל אורך הדרך), היתרון המוקדם של ביידן במדינה עמד על כשלושה אחוזים. בפועל, טראמפ ניצח במדינה בפער של יותר משלושה אחוזים… בכלל, הממוצע בסקרים הכלל ארציים דיבר בערב הבחירות על כ-52% הצבעה לביידן מול 45% בלבד לטראמפ. בפועל, ביידן קיבל אך מעט יותר מ-50% ואילו טראמפ נשק ל-48%.

שוחחתי השבוע עם שלמה פילבר, אנליסט ובעלים משותף ב'דיירקט פולס', ומי שהוכיח במערכות הבחירות האחרונות בישראל שהוא יודע 'לפצח את השיטה' ולסקור קרוב יותר משאר המתחרים את תוצאות האמת. "הסקרים במדינות המפתח שבוע לפני יום הבחירות הציגו פער מבטיח לביידן והכניסו את כל המערכת לשאננות", מסביר פילבר.

"בליל הבחירות, כשהתברר שלא מדובר בטיול ומתנהל קרב צמוד בכל המדינות, אפילו נייט סילבר (מי שנחשב 'נביא הסקרים' האמריקני. א.ג.) שנתן לביידן 89% הסתברות לנצח – מיהר לפרסם עדכון שמדובר ב-50/50. בהמשך, ההצבעות המוקדמות שיפרו מעט את מצבו של ביידן, אבל שלוש יממות של כסיסת ציפורניים פגעו קשה במוניטין של הסוקרים".

לדבריו, "מוקדם להצביע במדויק מה גרם לצמצום הדרמטי, אבל על דבר אחד ניתן להצביע בבירור – יש התאמה גבוהה בין העצרות שארגן טראמפ במדינות המפתח ואליהן הגיעו אלפי אנשים ועוד מאות אלפים צפו בהן בלייב ברשתות החברתיות, ובין הצמצום בסקרים באותן מדינות בימים שאחרי".

הסוקרים האמריקנים נוטים לתרץ את כישלונם ב-2016 בתופעה שנקראת "המצביעים הביישנים של טראמפ". אחרי שנכשלו בשנית, למרות הידע המוקדם על אותם מצביעים, נראה כי הבושה שייכת לסוקרים, לא לנסקרים.

לקח מקומי

ומה באמת הסיכוי שבית המשפט העליון בארה"ב יהפוך את תוצאות הבחירות? למען האמת, לא גבוה במיוחד. למרות הרוב השמרני והתיעוד האינסופי של מעשי זיוף, הצבעות נפטרים (אין ספק שהמוח היהודי במפלגה הדמוקרטית עובד שעות נוספות), ובעיקר מאות אלפי קולות מפוקפקים שהגיעו בדואר, חלקם לא מסומנים ולא ממוענים בזמן.

האירוניה היא שדווקא בית משפט שמרני צפוי להימנע עד כמה שניתן מהשפעה משפטית על קולו של הבוחר, אלא אם ישתכנע שמתחת לאפנו התחוללה הגניבה הגדולה בהיסטוריה של הדמוקרטיה המודרנית. טראמפ ואנשיו עובדים במרץ על גיוס עדויות, הוכחות, קטעי תיעוד ונתונים סטטיסטיים שיוכיחו את התרמית. אם אכן יעלה הדבר בידיהם, יהיה זה ניצחון כפול והיסטורי על הממסד הדמוקרטי.

לקח אחד שכדאי לימין הישראלי ללמוד מהתקדים האמריקני, מאחר וסדנא דארעא חד הוא, גם השמאל הישראלי לא יבחל בשום דרך כדי להסיט את נתניהו מבלפור. אם אכן ייערכו כאן בחירות במרץ, לא רק שיש לטרפד כל יוזמה להצבעת דואר וכדומה שתפתח צוהר למבול של זיופים, אלא גם נדרשת חקיקה ברורה שתשים קץ לתופעת הצבעת החמולות באמצעות הצבת מצלמות בקלפיות. בדמוקרטיה נאותה מנצחים לעין השמש, לא כעטלף במחשכים.

 

השארת תגובה