בית הכנסת הראשון בישראל שהתקין מערכת טיהור אוויר המסייעת למיגור נגיף הקורונה

בית הכנסת הר המוריה בראשון לציון הינו בית הכנסת הראשון בישראל בעל מערכת טיהור אוויר ייחודית של חברת RGF המיוצגת על-ידי קלין אייר ישראל. המערכת פועלת על בסיס טכנולוגיית PHI (Photo Hydro Ionization) והיא מאושרת לשימוש על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) ובכך מסייעת בהתמודדות עם נגיפים שונים (וירוסים) כולל COVID 19 הידוע כווירוס הקורונה וכמו כן עם חיידקים, עובשים, פטריות וריחות רעים .

לאור אתגרי הקורונה בתי הכנסת בישראל מחפשים פתרונות לטיהור האוויר ולמיגור נגיף ה-19COVID, לצורך המשך פעילות תקינה ושמירה על בריאות המתפללים. בית הכנסת הגדול בראשון לציון התקין לאחרונה מערכת לטיהור אוויר של חברת קלין אייר ישראל– הנציגה המקומית של חברת RGF הבין-לאומית, והפך לבית הכנסת הראשון בישראל בעל מערכת טיהור אוויר המקנה למתפללים בו שכבת הגנה נוספת מפני ההידבקות בנגיף ויעילה למניעת של הדבקה ישירה. כל זאת, לצד שמירה על הנחיות משרד הבריאות.

תוצאות בדיקות שנערכו בחלל האוויר שבבית הכנסת מוכיחות כי המערכת הביאה לחיסול של 99.82% מהחיידקים, שמרים ועובשים שבאוויר ועל גבי המשטחים.

מר דודו אזולאי, גזבר בית הכנסת: "בתקופה זו של חוסר ודאות מפני תחלואת מגפת הקורונה המתפשטת ומחייבת אותנו להתייחס לסדר התפילות בבתי הכנסת, ובכפוף להוראות החדשות של משרד הבריאות, אנו נדרשים למצוא פתרונות יעילים לצורך שמירה על בריאות המתפללים, ולאפשר להם ביטחון ככל שניתן בבית הכנסת. אנחנו לא רוצים להגיע חלילה למצב בו קיים חשש מפני הדבקה ממחלות כאלו ואחרות ולכן אנחנו נוקטים פעולות מנע". בתקופת החורף המתפללים שלנו חשופים להדבקות נוספות ולא רק מקורונה והבנו שמערכת הטיהור תעלה את רמת הבטחון של המתפללים אצלנו.

מערכת REME HALO לטיהור אוויר נשענת על ידע קיים להשמדת ווירוסים, חיידקים, ועובשים הקיימים באוויר ועל גבי משטחים. המערכת פועלת על בסיס טכנולוגיית PHI (Photo Hydro Ionizatio) ומייצרת תהליך חיטוי וטיהור אוויר AOP (Advanced Oxidation Plasma) באמצעות מולקולות מימן על חמצני H2O2 . בעזרת נורת UV פנימית וזרזים (קטליזטורים) העשויים ממתכות שונות: טיטניום, כסף, רודיום, אבץ ונחושת ואדי מים שבאוויר, נוצר תהליך כימי בטוח וידידותי לאדם, ובו מולקולות מימן על חמצני מתפזרות באוויר, מתחברות למולקולות הלא רצויות ומחמצנות אותן. מימן על חמצני נמצא כיעיל בחיטוי יותר מחומרים כמו כלור, אלכוהול ואשלגן. התהליך רציף וידידותי לסביבה ומאפשר המשך עבודה במקום במהלך הטיהור, ללא צורך ביציאה מהחדר או באוורור נוסף. בכמה מחקרים הוכיחה חברת RGF שחלקיקים טעונים של מימן על חמצני מסוגלים אפילו לקטול חיידקים ונגיפים

הנפלטים מאדם או גורם מזהם אחר במרחק פחות מ-2 מטרים, לפי כך יעילות המערכת בהפחתת הסכנה להדבקה הישירה.

תהליך כימי זה לחיטוי וטיהור אוויר פותח לראשונה כחלק מתוכניות נאס”א לשימוש נרחב בתחנות מסלול ומעבורות חלל, ובהמשך לצורך שיפור מערכות האוורור במבנים סגורים ועל מנת לסייע במאבק בנגיף הקורונה. מערכות אלו זכו להמלצת המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן – CDC, והן בעלות אישור FDA 510 (K) למגורים, מסחר ורפואה, אישורי USDA,FSIS וכן אישור “אפס פליטת אוזון”.

"הטכנולוגיה במערכת זו הוכחה כיעילה בעולם אינספור פעמים, וביכולתה להפחית את הימצאותם של שפעת העופות, נגיפי דלקת קיבה ומעיים, שפעת החזירים, נגיפים הגורמים לדלקת ריאות, נגיפי משפחת הקורונה ועוד",אומרת ד"ר גליה טמצין קרייז, יועצת מדעית בחברת קלין-אייר ישראל. "הפתרון של יצרן המערכת, חברת RGF מוכח, ולמעלה מ-4 מיליון מערכות מותקנות במתקנים רפואיים, מסחריים, ממשלתיים ומתקני אירוח, ביותר מ-60 מדינות בעולם. בעקבות מגפת הקורונה החברה פועלת לתת מענה ותמיכה בגידול בביקוש למוצריה בכל הארצות, ועכשיו גם בישראל בה מתבצעות התקנות בגופים שונים בחודשיים האחרונים. לפני מספר ימים קבלנו את ההודעה הרשמית מהיצרן , כי לאחר מחקר של מעל לחצי שנה, הוכחה יעילות המערכת גם מול וירוס ה-SARS-COVID 2 הידוע בשמו כווירוס הקורונה.