הגנב שלא חושש לגנוב בבני ברק

במשטרה מתוסכלים, תושבי העיר מיואשים: עשרות אופניים חשמליים יקרים נגנבו בשבועות האחרונים ע"י חשוד, נתין זר שזהותו ידועה שעל אף שכבר נעצר מספר פעמים, ביהמ"ש שיחרר אותו שוב ושוב

הגנב בבני ברק
הגנב בבני ברק

גל של תלונות כנגד גנבי האופניים החשמליים ברחבי העיר. כמעט בכל שכונות העיר, בדגש על מערב העיר, שיכון ג' והסביבה, אירעו גל של גניבות אופניים חשמליים, גם כאלו שהיו נעולות עם שרשרת ומנעול בתוך חצרות הבתים. בשבועות האחרונים, מספר התלונות בנושא הולך וגובר.

את הסיפור הבא, מספר לנו אליה צ', תושב שיכון ג', שחווה על בשרו את המציאות העגומה של גניבת האופניים החשמליים:

"לפני שבוע וחצי לערך בשעת בוקר מוקדמת נגנבו לי האופניים מחצר הבית", מספר אליה. "מדובר באופניים יקרים שמחירם נע סביב הששת אלפים ש"ח. הגנב עבר על השגת גבול כשנכנס לתוך גינת הבית הפרטי. כשקמתי בבוקר והבחנתי שהאופניים אינם, ניגשתי לבדוק במצלמות שאישרו את חששי שגנב חדר אל חצר הבית וגנב את האופניים. לגודל תדהמתי, בשעות הצהרים של אותו יום, הבחנתי בגנב נוסע במערב העיר עם האופניים שלי. ניסיתי לרוץ אחריו רגלית אבל לא הצלחתי לתפוס אותו".

אליה ממשיך ומספר: "ניגשתי לתחנת המשטרה כדי להגיש תלונה. בעודי ממלא את הפרטים בטופס התלונה, ניגש אחד השוטרים לחוקר המשטרתי וסיפר על אופניים נוספים שנגנבו לא מכבר בעיר. מהשוטרים הבנתי שזו תופעה מוכרת בעיר.

"יצאתי מתחנת המשטרה כשאני עדיין תמים ונאיבי, מן הסתם ככל אותם עשרות ומאות שבאו והגישו תלונה וחשבו שאולי יטפלו, אולי יימצא רכושם. לאחר מכן פרסמנו בקבוצה השכונתית כי נגנבו לנו האופניים. פרסמנו גם את תמונת הגנב מהסרטון שבמצלמה. ואז זה התחיל צונאמי של הודעות: גם לי הוא גנב! מה אתה לא יודע? הבחור הזה רוקן חצי עיר, במשך שנים. פעם הוא היה גונב בחושך, היום הוא לא מפחד מאף אחד! הוא מסתובב באור יום עם קטר ענק שבכוחו לחתוך גם ברזל עבה ומידי יום גונב מספר זוגות אופניים.

"ככל שמספר הפניות שהגיעו אליי גדל הבנתי, שזו מכה של ממש בכל העיר וכולם חסרי אונים ואומרים שאין מה לעשות. מהעדויות שאספתי מתברר שהגנב מגיע עם קאטר, ולפעמים עם דיסק חשמלי. באחד הלילות הוא גנב עשרה זוגות אופניים כאשר ניסר את שרשרת הנעילה באמצעות הדיסק החשמלי. חלק ניכר מהגניבות מתבצעות לפנות בוקר, חלקן הגדול בשבתות, מתוך ידיעה שתושבי העיר לא יחללו שבת על נזק ממוני.

"למחרת התקשרתי למשטרה לבדוק מה עלה בגורל התלונה שהגשתי. התחננתי בפניהם שהרי הם יודעים מי הגנב כיוון שתמונות פורסמה. במשטרה אמרו לי, תתקשר בערב אז יהיה חוקר. בערב ביקשו שאתקשר שוב בעוד שעתיים (אחרי השעה 1 בלילה). התקשרתי שוב כעבור שעתיים אבל השוטר שענה לי אמר שהחוקר עסוק כעת עם מעצרים ועיכובים ואין לו אפשרות לדבר איתי כעת וכדאי שאתקשר בבוקר. לא אלאה את הקוראים אבל כך התנהלתי מול המשטרה במשך יומיים, מיום רביעי ועד יום שישי".

אליה לא אמר נואש. "כשראיתי ששום דבר לא מתקדם החלטתי לפנות ישירות לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה", הוא מספר. "ייאמר לשבחו של השר, שעל אף שהוא הוא לא מכיר אותי הוא טיפל בנושא באופן מיידי. תוך דקות אחדות, התחלתי לקבל טלפונים מקציני משטרה במרחב דן. קיבלתי גם טלפון מקצין חקירות בכיר, איש נהדר, רהוט ואדיב שהסביר לי את התמונה באריכות. למעשה הוא הסביר לי שבמשטרה עצמה מתוסכלים מהעניין ואין להם הרבה מה לעשות. החוקר הסביר לי שהחשוד מתגורר ברחוב ומכור לחומרים מסוכנים והוא גונב אופניים חשמליים ומוכר אותם בדרום ת"א לפליטים סודנים במחיר זול כדי לממן את רכישת החומרים המסוכנים. הקצין הסביר לי שבכל פעם שהמשטרה עוצרת אותו, ביהמ"ש משחרר אותו, מפני שבעבירות רכוש כל עבירה הינה יחידנית ונידונת לגופה, ובכל מקרה הגנב לא יישלח למאסר בגין גניבת אופניים. לדבריו גם כאשר נאספו כנגד החשוד כ-30 מקרים של עבירות רכוש והוא הובא לביהמ"ש, הוא יצא עם עונש קל בלבד, למגינת ליבה של המשטרה".

"השיחה אכן היתה ארוכה, מכבדת, אבל בסופה יצאתי מתוסכל יותר מתחילתה", משחזר אליה. "האופניים שלי מזמן לא מעניינים, לפי המידע שמסרה לי המשטרה הם כבר מזמן לא קיימים בחזקתו של הגנב. אבל זה לא ייתכן אמרתי לעצמי, לא ייתכן! חייבים להרחיק את הנגע הזה מעירנו. לא מתקבל על הדעת שביתנו ורכושנו יהיו הפקר! לשמוע שהמשטרה עצמה מכירה ויודעת הכל ומיואשת, זה מפחיד יותר מהכל. בשיחותי עם גורמי המשטרה השונים, הם אמרו לי כמה פעמים – "תדבר עם "השומרים", הם מכירים אותו, הם תפסו אותו אין ספור פעמים".
"ואכן", מוסיף אליה, "נפגשתי עם ראשי 'השומרים'. מסתבר שהם כואבים את הסיפור מאד: "אנחנו תופסים אותו פעמים רבות, מוסרים אותו למשטרה, אבל מיד מקבלים קריאה על גניבה נוספת שביצע! איננו מצביעים על איש כאשם, רק כואב לנו על הציבור ממנו אנו מקבלים פניות מבוקר עד ערב בעניין הגנב הזה. האיש הזה גנב כמעט מכל בית שני בבני ברק וידינו קצרות מלהושיע. הנחמה היחידה היא שלפחות היו פעמים שבזכותנו הוחזרו זוגות אופניים יקרים לבעליהם".

יחד עם זאת בעקבות הצפת הנושא התחילו לזרום פניות רבות לארגון השומרים ומסתבר שבימים האחרונים בלבד, החשוד גנב עשרות זוגות אופניים. ארגון השומרים הוציא פליירים של אזהרה לעורר את הציבור וגם גופי תקשורת ממלכתיים החלו להתעניין בנושא.

לסיום, אומר אליה: "לאחרונה התקשר אלי קצין מודיעין בכיר שהחליט להיכנס לעובי הקורה ולקחת את העניין לידיים והצהיר שאם ייתפס שוב יעשה כל שבכוחו להילחם ע"מ לסלק את הנגע והפגע הרע הזה מהעיר. אני מקווה שאכן כך יהיה".

מעיריית בני ברק נמסר: ״עיריית בני ברק מבקשת מתושביה, בכל מקרה של פשיעה כלכלית לפנות למוקד 100 של משטרת ישראל לתיעוד הפנייה והעברתה לטיפול משותף של המרחב יחד עם השיטור העירוני היורד לרמת הפרט.
״לצערנו חלק משמעותי מהפניות אינן מדווחות כלל או מדווחות באיחור רב, מה שמקשה על תהליכי חקירה ומעקב בזמן אמת. השיטור העירוני פועל בנושא ומתעדף אותו באופן ברור יחד עם משטרת המרחב במטרה להביא לאיתור זהות המבצעים ולמיצוי הדין עד למיגור התופעה״.

ממשטרת ישראל נמסר: ככל שעולה חשד לביצוע עבירה פלילית , פועלת המשטרה בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי לאתר את העבריינים ולמצות עימם את הדין . המשטרה תמשיך לחקור במקצועיות ובנחישות על מנת להגיע לחקר האמת

מארגון השומרים נמסר: מזה שנים ארוכות שהחשוד מפיל את חיתתו על תושבי העיר. יש בידינו עשרות תיעודי וידיאו שבהם רואים אותו באופן ברור גונב אופניים חשמליים באמצעות כלי פריצה. אנו מוזעקים כמעט מידי יום על ידי תושבים בעקבות גניבה של אופניים שאותו חשוד ביצע. מדובר בעשרות אופניים חשמליים, ואולי אף מאות, כשכל גניבה כזו מסתכמת בנזק של אלפי שקלים. לצערנו, במקרים מסוימים, שעה אחרי שחרורו ממעצר בעקבות גניבה, הוא נצפה שוב גונב אופניים. מתנדבי הארגון מספרים כי בכל פעם שנתפס על חם, הוא נוהג לצחוק בפניהם עם חיוך שטני ולומר להם: "גם אתם יודעים שהעבודה שלכם לשווא ותוך שעה אני ישוחרר. אנו נשמח אם יש מי מהגורמים הרשמיים במדינה שישים סוף לסאגה המטורפת הזו".

בכל מקרה, כדי שהאופניים שלכם לא יהוו טרף קל לגניבה, בעלי האופניים מתבקשים להעלות בסוף היום את האופניים לבית ולא לסמוך ע"כ שזה נעול בחדר המדרגות או בחצר הבית.

לאור רגישות הנושא הציבור מתבקש לפקוח עין ובמידה ואתם מבחינים בחשוד שמסתובב ברחוב, להתקשר מיד לארגון השומרים 1700-700-963 (רצוי גם למשטרת בני ברק 03-6796444).

מערכת "קול העיר" תמשיך לעקוב עד שיסולק הפגע מהעיר, ומעמידה לרשות התושבים כתובת מייל ומספר פקס ומבקשת מכל מי שאופניו החשמליים נגנבו לפנות אל מערכת העיתון בציון שם, מס' טלפון, כתובת מקום הגניבה והתאריך בו אירעה הגניבה. את הפרטים ניתן לשלוח לפקס: 03-5796645 או למייל studiokav@gmail.com.

השארת תגובה