זנחה את הטרור והשלימה עם ישראל

הנשיא האמריקני: "לפחות חמש מדינות נוספות רוצות להצטרף להסכמי הנורמליזציה עם ישראל" • נתניהו הודיע: אנחנו מרחיבים את מעגל השלום. איזו התרגשות, כן יירבו"

נתניהו במסיבת עיתונאים
נתניהו במסיבת עיתונאים

נשיא ארה”ב דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת סודן עבדאללה חמדוק הודיעו בסוף השבוע כי הגיעו להסכם נורמליזיציה בין ישראל וסודן.

הנשיא טראמפ כינס עיתונאים בתוך השיחה המשולשת והצהיר: “מדובר בעוד צעד לקידום השלום במזרח התיכון”.

לדבריו, “לפחות חמש מדינות נוספות רוצות להצטרף להסכמי הנורמליזציה עם ישראל ואנחנו נפעל כדי לכונן את ההסכמים האלה כמה שיותר מהר”.

טראמפ הגיב על המהלך: “ניצחון ענק לארצות הברית ולשלום בעולם. סודאן הסכימה לשלום ולנורמליזציה עם ישראל. עם איחוד האמירויות ובחריין, זו המדינה השלישית שעשתה כך בתוך כמה שבועות בלבד. אחרות יבואו!”.

ההסכם עם סודאן הוא הסכם הנורמליזציה השלישי עליו ישראל סיכמה, לאחר הסכמים דומים אליהם הגיעה עם איחוד האמירויות ובחרין.

בהצהרה משותפת לשלוש המדינות נכתב: “המנהיגים הסכימו לנורמליזציה של היחסים בין סודן לישראל ולסיום מצב הלחימה ביניהן. ממשלת המעבר של סודן הוכיחה את אומץ לבה ומחויבותה למאבק בטרור, לבנות את מוסדותיה הדמוקרטיים ולשפר את יחסיה עם שכנותיה. ארצות הברית וישראל הסכימו לשתף פעולה עם סודן כדי לשלבה בקהילת העמים מחדש”.

לפי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, טקס החתימה יתקיים על מדשאות הבית הלבן בתוך שבועות, גם אם הנשיא טראמפ לא ייבחר מחדש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגדיר את הצטרפותה של סודן לאיחוד האמירויות ובחריין כ”מהפך אדיר”.

נתניהו הצהיר: “בח׳רטום, בירת סודאן, אומצו ב-1967 שלושת הלאווים של הליגה הערבית: לא לשלום עם ישראל, לא להכרה בישראל ולא למשא ומתן עם ישראל. היום ח׳רטום אומרת – כן לשלום עם ישראל, כן להכרה בישראל וכן לנורמליזציה עם ישראל. זהו עידן חדש. עידן של שלום אמיתי. שלום שהולך ומתרחב עם מדינות ערביות נוספות – שלוש מהן בשבועות האחרונים.

“בקרוב ייפגשו משלחות של סודאן וישראל כדי לדון על שיתופי פעולה בתחומים רבים, ביניהם חקלאות, מסחר ועוד תחומים חשובים לאזרחינו. שמי סודאן פתוחים היום לישראל. זה מאפשר טיסות ישירות וקצרות יותר בין ישראל לאפריקה ולדרום אמריקה.

“אני מודה ליושב ראש מועצת הריבונות של סודאן, עבד אלפתאח אל בורהאן, ולראש ממשלת סודאן עבדאללה חמדוק.

“אני מבקש להודות שוב לנשיא טראמפ ולצוותו על חלקם במהלך ההיסטורי החשוב הזה. אנחנו מרחיבים את מעגל השלום. איזו התרגשות, כן יירבו”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס מסיבת עיתונאים בקרית הממשלה בתל אביב, והצהיר לתקשורת על הסכם נרמול היחסים בין ישראל לסודאן, ואמר כי מדובר ב”צעד היסטורי נוסף”.

נתניהו פתח: “חשוב להזכיר שסודאן הייתה מדינה אויב, חלקכם אינם יודעים כי איראן השתמשה בסודאן כשטח הברחה. איראן הבריחה נשק מסוכן מאוד לחמאס דרך סודאן, וזה אילץ אותי להורות על צעדים שיניעו את העניינים, וזה השתנה. כל היחסים עם סודאן התחילו להשתנות. משלחת תצא לסודאן בימים הקרובים כדי להשלים את ההסכמים”.

נתניהו הוסיף: “הבאנו שלושה הסכמי שלום, שלום מתוך שלום ומתוך עוצמה, ואלה יהיו גם טובים לכיס שלנו. אנו משנים את מפת המזרח התיכון.

“ישראל הייתה מבודדת לגמרי: אמרו לנו שאנחנו הולכים לצונאמי מדיני, וההפך הגמור קרה. אמרנו שיהיו עוד מדינות, והנה אני אומר כבר עכשיו – תהייה עוד מדינות שיחתמו על הסכמים מול ישראל”.

כשנשאל על טענתו של שר הביטחון בני גנץ כי הוא ידע על משא ומתן חשאי למכירת מטוסי F-35 מארצות הברית לאיחוד האמירויות, טען נתניהו כי מדובר באמירה חסרת יסוד: “״אין יסוד לשום אמירה כזאת שהיה איזה מו”מ חשאי, או שהסתרנו משהו. לא היה מו”מ כזה. לא הייתה גם שום התניה מצד האמירויות להסכמה ישראלית למכירת F35 או כל מערכת נשק אחרת, כהתניה להסכם שלום. לא הייתה התניה כזאת, ולכן הסכמה כזאת לא ניתנה. לאחר חתימת ההסכם, רק לאחר חתימת ההסכם, האמריקאים פנו אלינו ואמרו לנו שהאמירויות, שמבקשים כל הזמן לקבל את ה- F35, ביקשו מאיתנו לשקול את הדבר הזה בצורה מעשית. אנחנו שלחנו, אנחנו זה אני ושר הביטחון בני גנץ, שלחנו משלחת מקצועית של משרד הביטחון לוושינגטון, שדנה עם הפנטגון בשלושת השבועות האחרונים, באופן רצוף ואינטנסיבי, על כל הנושאים הללו.

“רק אתמול ניתנה ההסכמה שלנו. בעקבות סיום עבודת המשלחת, בעקבות הבטחת היתרון האיכותי הצבאי של ישראל, והבטחת העליונות הצבאית של ישראל במרחב – רק אתמול נתנו את הסכמתנו לעסקה הזאת. ולכן, כל האמירה הזאת היא פשוט חסרת בסיס. זה פשוט לא מבוסס על שום אמת.

“האמת היא פשוטה: לא הייתה הסכמה כזאת, לא הייתה התניה בהסכמה כזאת. היא ניתנה רק אתמול לאחר מו”מ ממושך של גורמי המקצוע במשרד הביטחון, שעשו דרך אגב, עבודה מצוינת. אני חושב ששר הביטחון חזר מוושינגטון, עם הישגים חשובים מאוד. על חלק מהם אנחנו נדון בוועדת השרים להצטיידות, בתחילת השבוע״.

נתניהו דיבר גם על הבחירות הקרבות לנשיאות ארצות הברית, ואמר כי גם אם הוא לא הסכים בנושאים שונים עם נשיאי ארצות הברית הקודמים, התמיכה הדו-מפלגתית בישראל חשובה מאוד.

“ב-25 שנים לא היה לנו הסכם, ותחת שלטון טראמפ השגנו שלושה הסכמים בשישה שבועות. זו הכרעה שחוצה מפלגות בישראל, ומקווה שהמדיניות הזו תימשך כי היא נכונה. המאמצים שלנו הוכיחו את עצמם, ואני שמח שארצות הברית הצטרפה למאמצים האלה”, אמר.

ראש הממשלה התייחס גם למגפת הקורונה ואמר כי הסגר שהוטל על ישראל במהלך חגי תשרי הביאו לרמת תחלואה נמוכה יותר מאשר במדינות רבות באירופה. “אני מקווה שהן יצליחו לצאת מזה כפי שאנו הצלחנו. אם התחלואה תרד, גם ההגבלות ירדו – וההפך. אני יודע שיש קשיים לעצמאיים ולעסקים, אבל זה לא צריך לבוא על חשבון החיים”.

נתניהו הוסיף כי הוא אינו מוכן לקבל ש”חלק מהציבור מקיים את הכללים וחלק לא, ההצלחה שלנו תלויה בכולם. צריך להניח את הפוליטיקה בצד ולשים את מדינת ישראל בראש, יהיה לנו מספיק זמן לפוליטיקה”.

הוא גם ביקש מהציבור לשמור על הכללים ועל ערבות הדדית, “כי רק ביחד ננצח את המגפה הזו”.

ראש הממשלה נשאל בנוגע למערכת החינוך ועסקים בעידן הנוכחי, ואמר כי קבינט הקורונה יתכנס מחר, בתקווה שתתקבל החלטה בנוגע לפתיחת מערכת החינוך: “ייתכן שנפתח אותה בהדרגה, וכך גם את העסקים. יכול להיות שנעשה תמהיל קצת שונה, אבל אני מבקש להקפיד על הכללים. אסור לנו להגיע למצב כמו במדינות אירופה, אחרת נאבד את ההקרבה של מדינת ישראל. נעשה את זה בשלבים, גם בלימודים וגם בעסקים”.

השר גנץ הגיב על דברי ראש הממשלה: “כשר הביטחון, אני קובע שמערכת הביטחון לא ידעה ולא נחשפה למשא ומתן לאספקת מערכות נשק איכותיות לאיחוד האמירויות דרך ראש הממשלה. לאחר ההסכם שנחתם עם האמירויות, הנחיתי את מערכת הביטחון לנהל את השיח הביטחוני שיבטיח את יתרונה האיכותי של ישראל, תוך מעורבות אישית שלי מול הממשל האמריקני. לו היה למערכת הביטחון את המידע – היה הדבר מאפשר ניהול נכון ואחראי של התהליך. אני גאה על פעולתנו המהירה והיסודית שהובילה להסכם שחתמתי ביום חמישי עם שר ההגנה האמריקני, שיבטיח את יתרונה האיכותי של מערכת הביטחון ושל צה”ל לעשרות השנים הבאות”.

השארת תגובה