כופר מס או כופר כסף

צילום: FREEPIK
צילום: FREEPIK
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אחת הדרכים לסיום תיק חקירה פלילי כנגד מי שחשוד בביצוע עבירות מס או כנגד מי שנתפס מבצע עבירות מס  הוא הליך הכופר. הליך הכופר קיים אך ורק בתחום דיני המס כחלופה אפשרית להליך הפלילי כנגד חשוד או מבצע עבירה. לצורך כך, הוקמה ברשות המסים ועדת כופר הדנה בעבירות מס הכנסה, עבירות מיסוי מקרקעין, עבירות מע"מ, מכס ומס קנייה ובוחנת בקשות של חשודים לסיים את ההליכים בענייני בכופר כסף, במקום להגיש נגדם כתב אישום בעבירות מס פליליות, לבית המשפט. הצלחה בבקשת כופר מהווה סיום ההליך המשפטי הפלילי בכסף ומהווה חלופה אפשרית להליך הפלילי הארוך והקשה, חוסכת לחשודים עוגמת נפש רבה, רישום פלילי – כתם פלילי לשמם וכן עלויות משפטיות גבוהות. לצורך כך, מומלץ לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בתחום המיסים, עורכי דין מיסים בעלי ניסיון, ידע משפטי והצלחות בבקשות כופר.

סעיף 221 לפקודת מס הכנסה

על פי סעיף 221 לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש) אם שילם הנישום את כופר הכסף "ייפסק כל הליך נגדו על אותה עבירה, ואם היה עצור עליה – ישוחרר". זוהי אם כן, הקלה משמעותית מאוד לאותו נישום בהשוואה לנאשם שעבר אותה עבירה, לא זכה לכופר, ואף צפוי להרשעה הכוללת מאסר בפועל, קנס כספי משמעותי וכן פרסום שמו ברבים, בעקבות פסק הדין.

בנוסף, פועלות ועדות הכופר מכח החקיקה הבאה : סעיף 101 לחוק מיסוי מקרקעין, סעיף 121 לחוק מע״מ, סעיף 231 א' לפקודת המכס, סעיף 25 לפקודת מס קניה, סעיף 60 לחוק מס רכוש וקרן פיצויים.

פרסום החלטות ועדת הכופר

דווקא משום קיומה של הקלה זו בחוק, נקבע על ידי מבקר המדינה, כי חובה על רשויות המס המוסמכות להקפיד הקפדה יתרה, על עקרונות של שוויוניות ושקיפות המבטיחים את טוהר ההליך ואת אמון הציבור ברשויות. פומביות ושקיפות מחייבים פרסום ההחלטות על הטלת הכופר. בקשות הכופר שהתקבלו מפורסמות ובמסגרת הפרסום מופיעים שמותיהם של החשודים ומקצועותיהם, סעיף העבירה, סכום העבירה, שנות המס הרלוונטיות לתביעה, החלטת ועדת הכופר ותמצית הנימוקים לקבלת ההחלטה.

מבקר המדינה הוסיף וציין, כי המאבק נגד מעלימי המס פוגע באופן חמור באוצר המדינה ובאזרחיה משלמי המס ומחייב נקיטה ביד קשה, בגישה שתעדיף את עקרונות ההרתעה לאור הפריבילגיות הניתנות למשלמי הכופר לסיים את ההליכים כנגדם בתשלום כספי אשר יחסוך להם מעבר לנזק הכלכלי גם נזקים נוספים, נפשיים, משפחתיים, תעסוקתיים וכו׳.

מהו הליך הכופר וכיצד מתקבלת החלטה

על חקירת העלמת הכנסות מופקדים משרדי השומה לחקירות. בתום חקירה מוגש לסגן מנהל הרשות הממונה על חקירות דוח המסכם את החקירה, ובו אחת ההמלצות האלה: לסגור את תיק החקירה שבמשרד השומה לחקירות ולהעבירו למשרד שומה אזורי לשם עריכת שומה; להיענות לבקשת הנישום ולהטיל עליו כופר כסף; להגיש כתב אישום נגד הנישום. הסמכות להטיל כופר ניתנה למנהל הרשות ולסגנו. בנוהל נקבע שיהיו שתי ועדות לטיפול בכופר:

ועדת כופר רגילה, שבראשה יעמוד סגן המנהל לחקירות, וחבריה יהיו פקיד שומה לחקירות, מנהל מחלקת החקירות, מנהל תחום בכיר מודיעים ומנהל המחלקה הפלילית שבלשכה המשפטית;
ועדת כופר עליונה, שבראשה יעמוד מנהל הרשות, וחבריה יהיו סגן המנהל לחקירות, סגנים אחרים של מנהל הרשות, לפי העניין, היועץ המשפטי של הרשות ומנהל תחום בכיר מודיעים. ועדת הכופר העליונה אמורה לדון בעניינים האלה:

בקשה לכופר או ניהול הליך בבית המשפט

לא פעם עולה השאלה, האם לעדיף ולפנות להליך כופר כחלופה להליך משפטי וזאת,  גם כאשר אותו אדם סמוך ובטוח כי יזוכה, לאחר ניהול הליך משפטי בבית המשפט להוכחת חפותו. תשלום כופר חוסך לאדם הליכים ארוכים וכואבים, זמן, קושי נפשי, מתח אישי ומשפחתי, הטבוע בניהול הליכים פליליים בבית המשפט. כל אלה שיקולים אשר בעטיים מעדיפים רבים תשלום כופר במקום מאבק משפטי, שתוצאותיו אינן ידועות או מובטחות.

עורך דין מיסים בעל הצלחות מוכחות בהגשת בקשת כופר שהתקבלו

לאופן ניסוח הבקשה וכן להמרת כתב האישום ב- כופר כסף, קיימות משמעויות משפטיות נרחבות אשר יש להיחשף אליהן ולקחת אותן בחשבון, טרם קבלת ההחלטה ; על מנת להיות מודע לכל המשמעויות המשפטיות והזכויות המגיעות לכם, מומלץ לפנות בהקדם לייעוץ משפטי של עורך דין מיסים עורך דין המתמחה בהתנהלות מול רשויות המס ומתן ייעוץ משפטי בתחומי המס השונים; עו״ד מיסים מצויד בכלים, ליתן לך את כל המידע הנחוץ על מנת לבחון את מלוא האפשרויות המשפטיות העומדות בפנייך.

האמור במסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי, וכל המסתמך עליו עושה זאת על אחריותו בלבד.

השארת תגובה