זוכי פרס נובל לרפואה: החוקרים שגילו את נגיף ההפטיטיס C

מידי שנה גובה הנגיף מחיר של מאות אלפי קרבנות, אך בזכות המחקר המתקדם קיימים כיום מגוון טיפולים וחיסונים שעתידים לחסל את הנגיף בתוך כעשור • ומה תמונת המצב בישראל?

תמונה
תמונה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

1

פרס נובל לרפואה לשנת 2020 יוענק בעוד כחודשיים לחוקרים הארווי ג'יי אלטר, מיקל האפטון וצרלס רייס. 3 החוקרים המוזכרים הם אלו שגילו את נגיף ההפטיטיס C מה שאפשר בהמשך מחקר ומציאת חיסון, מניעה וטיפולים הולמים – כל הדרך למיגורו המיוחל של הנגיף (ראו בהמשך).

ע"פ ההערכות, בעולם חיים למעלה מ-70 מיליון נשאים של הנגיף, כאשר היקפי התמותה ממנו עומדים על קרוב לחצי מיליון איש בשנה. באוגוסט מצוין מידי שנה בישראל ובעולם חודש המודעות להפטיטיס C.

רקע: הפטיטיס C היא מחלת כבד א-סיפטומטית ברוב המקרים והזמן, אך כשזו מתפרצת היא עלולה לגבות מחירים כבדים בבריאות וגם בנפש.

על-פי הערכת משרד הבריאות כ-2% מאוכלוסיית ישראל הם נשאי הנגיף. במספרים מדובר על קרוב למאתים אלף איש. הבעיה היא שרובם אינם מודעים למחלה. "בהרבה מקרים אין סימפטומים. הרוב לא יודעים שהם נשאים, אבל הנגיף פעיל באופן קבוע ולאחר שנים  עלול לגרום למחלות קשות וקטלניות כמו שחמת הכבד וסרטן הכבד", אומר פרופ' אייל שטייהר מנהל היחידה למחלות כבד ולבלב בבית החולים שערי צדק.

לדבריו, "יש טיפול מאוד יעיל בעל שיעור הצלחה של 98 אחוז מיגור של הנגיף. הטיפול הזה זמין במסגרת סל התרופות אך כאמור לא כולם מודעים אליו".

חוליו בורמן, מנכ"ל ומייסד עמותת חץ – ארגון ישראלי לבריאות הכבד, אומר כי  "ממשלת ישראל הצטרפה ליוזמה עולמית להדברת הנגיף עד 2030 אך צעדים רבים אינם מתבצעים כרגע בגלל הקורונה…זה מצב בעייתי היות וקיימת בעיית מודעות גם בקרב החולים וגם בקרב הרופאים. לכן ההמלצה שלי לקבוצות הסיכון היא להיבדק עצמאית".

"היינו נוכחים בישיבה בועדת הבריאות שעסקה בנושא. מדובר בבדיקת דם זולה ופשוטה, ומה שנדרש זה ללכת להיבדק".

יצוין כי קבוצת הסיכון העיקרית היא יוצאי בריה"מ שקיבלו מנות דם לפני 92, כאשר ההזרקות היו אז לא סטריליות. "אנחנו יצאנו עם קמפיינים ברשתות החברתיות על מנת להגביר את המודעות. צריך שהיוזמה תבוא מהאנשים. עד שהמדינה תקח יוזמה יקח זמן".

כאמור, החוקרים שזכו בפרס הם אלו שגילו את הנגיף וההמאפיינים שלו, דבר שאפשר לעולם הרפואה למפות את אזורי פוטנציאל ההדבקה שלו ובכך לנקוט צעדי מניעה, ולפתח טיפולים מצילי חיים שיעילותם עומדת על קרוב למאה אחוזים.

השארת תגובה