ישראל בסגר: האינפלציה קרובה מתמיד

הסגר הביא לירידה חדה בפעילות הכלכלית – הרכישות בכרטיסי אשראי ירדו בכ- 25% לעומת השבוע שלפני הסגר – הגירעון התקציבי צפוי לזנק בחודשים הקרובים בעקבות הסגר

סניף פרדסים של בנק הפועלים
סניף פרדסים של בנק הפועלים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ישראל

מספר הנדבקים היומי ירד בחדות, והממשלה צפויה לבחון פתיחה הדרגתית של המשק החל מהשבוע הבא. החזרת המשק לפעילות צפויה להיות מאוד הדרגתית, ובתחילה יורשו לפעול רק עסקים שאינם מקבלים קהל. בבנק ישראל מעריכים כי עסקים אלו תורמים כעשרה אחוזים לתוצר. חלק מהעסקים שלא מקבלים קהל כבר עובד מהבית ומידת הציות לסגר הנוכחי היא לא תמיד גבוהה, ולכן יתכן שהפגיעה היא בשיעור נמוך יותר. השלב הקריטי מבחינת הפגיעה הכלכלית הוא פתיחת המסחר וזה צפוי רק בעוד כחודש.

הסגר הביא לירידה חדה בפעילות הכלכלית – הרכישות בכרטיסי אשראי ירדו בכ- 25% לעומת השבוע שלפני הסגר. פתיחת חנויות מסחר לא צפויה כאמור בשבועיים הקרובים, והצריכה הפרטית תישאר לכן ממותנת מאוד. התמשכות ההגבלות צפויה להביא לירידה חדה בתוצר של הרבעון הרביעי, והתוצר השנתי צפוי להתכווץ בכ- 5.5%.

יותר ממאתיים אלף דורשי עבודה חדשים בעקבות הסגר. שיעור האבטלה (בהגדרה המורחבת) צפוי לעלות לכ- 16% כבר במחצית השנייה של ספטמבר. רוב העובדים בחל"ת צפויים לשוב בהדרגה למקום עבודתם, אך ככל שמתארך הזמן חלקם מתייאשים מלמצוא עבודה ועסקים נסגרים. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה צפוי לכן לרדת ביחס למצב בתחילת השנה.

המגבלות על הפעילות הכלכלית מתמשכות ויש לכך השפעות על מדידת האינפלציה בטווח הקצר. סעיפים כמו נסיעות לחו"ל, טיולים בארץ ועריכת מסיבות לא נמדדים כלל. במדד חודש ספטמבר מחירי המלונות ימדדו רק על סמך השבועיים הראשונים של החודש. גם סעיף החינוך יימדד באופן חלקי. אנו מעריכים כי ההשפעה על המדדים לא תהיה כמו בתקופת הסגר הראשונה, אך היא עדיין קיימת, ואנו נוטים לכן להפחית מעט את תחזית האינפלציה לחודשיים הקרובים. מנגד, אנו רואים עלייה חדה במחירי הסחורות החקלאיות בעולם, ואלו ישפיעו על מחירי המזון בעוד מספר חודשים. בהסתכלות של מספר שנים קדימה, אנו חושבים שעליית החוב הממשלתי והדפסות הכסף של הבנק המרכזי מעלים את הסיכון לאינפלציה גבוהה יותר בעוד מספר שנים.

בנק ישראל רכש בחודש ספטמבר אג"ח ממשלתיות בסכום של 3.7 מיליארד שקל, אג"ח קונצרניות ב- 1.2 מיליארד שקל ומט"ח בסך של 280 מיליון דולר. מתחילת המשבר בנק ישראל רכש אג"ח ממשלתיות בסכום של 33.6 מיליארד שקל, מתוך סכום של 50 מיליארד שהקצה עד כה. הגירעון התקציבי צפוי לזנק בחודשים הקרובים בעקבות הסגר, ואנו מעריכים כי בנק ישראל יודיע בקרוב על הרחבת תכנית רכישת אג"ח ממשלתיות.

האוצר הנפיק 1.5 מיליארד אירו במהלך החג בריבית הקרובה לאפס. הנפקות אלו מקטינות את לחצי הגיוס מהשוק המקומי. התשואות הארוכות עלו מעט בחודש ספטמבר, והאיגרת לטווח של עשר שנים נסחרת עתה ברמה של כ- 0.8%, בדומה לאיגרת האמריקנית לטווח הזה. התשואות בישראל זחלו כלפי מעלה דווקא בתקופה בה השקל התחזק והציפיות לאינפלציה פחתו, כלומר זו עליית תשואה שמשקפת יותר סיכונים פוליטיים, או חששות מעלייה לא מבוקרת בגובה הגירעון התקציבי.

גלובלי

עלייה חדה במספר הנדבקים בקורונה ביבשת אירופה הביאה ממשלות רבות להחריף את הגבלות התנועה והמסחר בערים אירופאיות רבות. בצרפת ובבריטניה זינק מספר הנדבקים החדשים לרמה הגבוהה ביותר מאז תחילת ההתפרצות של וירוס הקורונה. ההגבלות בצרפת צפויות להתרחב מעבר לפריז ומרסיי, ובספרד קורא הנשיא לפגישה עם השרים כדי לקבוע מצב חירום בן 15 יום במדריד.

למרות העלייה בתחלואה בעולם, שוקי המניות מוסיפים לעלות, ובייחוד בארה"ב. בסיכום השבועי, מדדי הדאו ג'ונס, S&P500, ונסדק עלו ב- 3.3%, 3.8%, ו- 4.6% בהתאמה. גם מדדי המניות באירופה ובאסיה רשמו עליות שבועיות בין 2% ל- 3%. מחירי הסחורות הוסיפו לעלות בשבוע האחרון, כאשר בחודשים האחרונים בולטת העלייה במחירי הסחורות החקלאיות. בשוק איגרות החוב נמשכה העלייה בתשואות לפדיון על אג"ח ארוכות בארה"ב, והתשואה לעשר שנים עלתה לרמה של 0.78%.

התרחבות בפעילות הגלובלית בחודש ספטמבר. מדד מנהלי הרכש של סך התפוקה הגלובלית שמפרסמת חברת J.P. Morgan, ירד מעט בחודש ספטמבר לרמה של 52.1 נקודות בספטמבר, לאחר 52.4 נקודות באוגוסט, שהיה המדד הגבוה ב- 17 החודשים שקדמו לו. ההתרחבות בפעילות חלה הן בענפי התעשייה, שהם המובילים, והן בשירותים. לגבי סעיפי המדד, ניכרת עלייה בהזמנות החדשות ובפעילות הסחר הבינלאומי. המשך ההתרחבות בפעילות העולמית תושפע ממגמת ההדבקה בעולם וממידת המגבלות שיוטלו.

נותרו 23 ימים לבחירות בארה"ב ונראה שבוול סטריט פחות חוששים מנשיא דמוקרטי. הדעה הרווחת עד כה, בקרב אנליסטים ומשקיעים רבים בארה"ב ,הייתה שאם ביידן ייבחר כנשיא, הוא עלול להעלות מסים בחדות, להגדיל משמעותית את ההתערבות של הממשלה בכלכלה, ולהביא לניפוח מיותר של המגזר הציבורי והגירעונות. לאחרונה, אולי יחד עם העלייה של ביידן בסקרים, ובמקביל לניתוח יותר מעמיק של התכניות הגלומות ב- Bidenomics, נרגעו מעט חלק מהחששות הקודמים של המשקיעים. הגישה הרווחת כעת היא שבמידה וייבחר, ביידן ימריץ את ההשקעות בתשתית, יביא לרפורמה בתחום האנרגיה, יתמוך בבסיס התעשייתי של ארה"ב, וישקם את היחסים הבינלאומיים של ארה"ב.

התקדמות במגעים לחבילת סיוע חדשה בארה"ב, אך הסיכויים להסכמה פוליטית לפני הבחירות נותרו נמוכים. הנשיא טראמפ שינה את עמדתו בנושא מספר פעמים בשבוע האחרון, אך לקראת סוף השבוע הוא הנחה את הרוב הרפובליקני בסנאט להסכים להגדלת החבילה ל- 1.8 טריליון דולר. עם זאת, מרבית מחברי סיעתו בסנאט שללו את ההצעה, וטענו שיש להפחית את הסכום הכולל של הצעדים. במקביל, נציגי הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, בהובלת ננסי פלוסי, הקטינו גם הם את דרישתם לגודל חבילת הסיוע אך הם עדיין סבורים שגודל החבילה צריך להיות 2.2 טריליון דולר, ובנוסף יש להם דרישות ספציפיות לגבי השימוש בכספים. על רקע חילוקי הדעות והפערים בין הצדדים, נראה שצעדי סיוע נוספים ע"י הממשל יגיעו רק אחרי הבחירות.

ארה"ב: נתוני מקרו חיוביים. בשוק העבודה נרשמה ירידה קטנה בדרישות החדשות לדמי אבטלה בשבוע של ה- 26 בספטמבר, ואלה הגיעו ל- 840 אלף. הדרישות המתמשכות לדמי אבטלה ירדו ל- 11 מיליון, כאשר בשיא, בתחילת חודש מאי, הם עמדו על 25 מיליון. נתונים חיוביים אחרים שפורסמו בשבוע האחרון מתייחסים לפעילות בענפי השירותים, ומשקפים את ההתאוששות של המשק האמריקאי ברבעון השלישי. מדד מנהלי הרכש של ענפי השירותים של חברת IHS Markit, נותר בחודש ספטמבר יציב בקירוב ברמה של 54.6 נקודות. בין הסעיפים השונים, בולטת העלייה ביצוא השירותים, בפעילות השירותים העסקיים והפיננסיים, ובהזמנות החדשות. גם מדד מנהלי הרכש של ה- ISM הצביע על התרחבות בפעילות ענפי השירותים.

היחלשות בפעילות בגוש האירו. על רקע סגרים חדשים בעקבות הגל השני של הקורונה, מדד מנהלי הרכש לסך התפוקה ירד מ- 51.9 נקודות באוגוסט ל- 50.4 נקודות בספטמבר, והמדד למגזר השירותים שב להצביע על התכווצות בפעילות בספטמבר לאחר חודשיים בהם הציע על מגמת התרחבות. הפגיעה בענפי השירותים, בולטת בספרד, צרפת, אירלנד, ובמידה פחותה בגרמניה.

בריטניה- דיונים לגבי הסכם הסחר עם האיחוד, ועלייה חדה במספר הנדבקים. גורמים רשמיים בבריסל מעריכים שהמשא ומתן בין הצדדים יימשך, ושלמרות שנותרו כמה הבדלים, שני הצדדים ימצאו דרך להמשיך את הדיונים גם במחצית השנייה של אוקטובר. השפעות העלייה בהדבקות ניכרות כבר בפעילות הכלכלית. צמיחת התוצר בחודש אוגוסט הייתה נמוכה מהציפיות, והוא צמח בשיעור של 2.1% לעומת חודש יולי לעומת ציפיות להתרחבות של 4.6%. שיעור הצמיחה באוגוסט נמוך משמעותית משיעורי הצמיחה שנרשמו בחודשים מאז היציאה מהסגר במאי.

סין: נתוני מקרו חיוביים והתחזקות המטבע ביחס לדולר לרמת שיא בשנה וחצי האחרונות. מדד מנהלי הרכש של סך התפוקה, של Caixin, ירד מעט ל- 54.4 נקודות לאחר שרשם 55.1 נקודות באוגוסט. מדד מנהלי הרכש של ענפי השירותים עלה ל- 54.8 נקודות בספטמבר. מדד מנהלי הרכש מצביע שהמשק הסיני נמצא בצמיחה חיובית בפעילות בחמשת החודשים האחרונים. בסוף השבוע, שער החליפין של היואן ביחס לדולר הגיע לרמה של 6.71, השער הנמוך ביותר (יואן חזק) בחמשת החודשים האחרונים.

השארת תגובה