בתוך שבוע: צה"ל הקים בית חולים 'קורונה'

מחלקת הקורונה תופעל בידי כמאה אנשי צוות רפואי צבאי הכוללים רופאים ורופאות, אחים ואחיות, חובשים וחובשות מהמערך הצבאי הסדיר • "האירוע הזה לא היה צריך לקרות בכלל וכל אחד מאיתנו היה יכול למנוע זאת"

צילום: אריאל חרמוני
צילום: אריאל חרמוני
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לראשונה בתולדותיו פותח היום (ראשון) צה”ל מחלקת קורונה חדשה אזרחית בבית החולים רמב”ם בחיפה.

מחלקות הקורונה יופעלו בידי כ-100 אנשי צוות רפואי צבאי, הכוללים רופאים ורופאות, אחים ואחיות, חובשים, חובשות וסגל רפואי נוסף מתוך מערך הרפואה הצבאי הסדיר של חיל הרפואה.

במהלך השבוע החולף, עברו אנשי הצוות הרפואי הצבאי הכשרה מקצועית ומקיפה על ידי סגל הקריה הרפואית ברמב”ם, שהותאמה להנחיות משרד הבריאות.

ההכשרה כללה תכנים עיוניים ומעשיים אשר הכינו את הצוותים לטיפול בחולי הקורונה העתידים להגיע למחלקות באופן המקצועי והאנושי ביותר.

ד”ר מיכאל הלברטל מנהל בית החולים אומר שלמרות היכולות של הצבא, האירוע הזה לא היה צריך לקרות בכלל וכל אחד מאיתנו היה יכול למנוע זאת.

לדברי מנהל בית החולים’ אין איש צוות אחד שנדבק בבית החולים מחולה, “כך שאנו מאורגנים בנושא הזה היטב”.

קצין רפואה ראשי מסביר שמדובר ברופאים מומחים ביותר – כ- 15 רופאים בכירים, ובהם הרופא של פיקוד צפון, עוד כ-30 רופאים מהיחידות המיוחדות כמו סיירת מטכ”ל ועוד – והכל באיזון מלא’ תוך שמירה על המוכנות המבצעית.

“צה”ל וחיל הרפואה הינם חלק ממערך הבריאות הציבורית והלאומית ויסייעו למערך זה ככל שיידרשו לכך”‘, אומרים בצה”ל.

“צה”ל רואה במשימה זו שליחות וחשיבות עליונה ובעזרת סגלי הרפואה, אשר נבחרו בקפידה, נערכו למשימה במהירות יוצאת דופן, ותוך שיתוף פעולה הדוק עם בית החולים רמב”ם, יוענק הטיפול הרפואי הטוב ביותר לאזרחי מדינת ישראל”.

שר הבטחון אמר בארוע: לפני שלושה שבועות בתום ישיבה ביחד עם סגן הרמטכ"ל וקרפ"ר, נתתי הנחיה לפעול לסייע למחלקות הקורונה. בהתחלה דיברנו על משמעות של בית חולים שדה והמשכנו את השיחה והבנו שהדרך הנכונה, ביחד עם משרד הבריאות, היא לפעול להקמת מחלקות קורונה על בסיס כוח האדם של צה"ל, בתוך אחד מבתי החולים, ומשם זה נדד להחלטה למקם אותו בבית חולים רמב"ם והשירות במרחב הצפוני.

אני מאוד גאה בצה"ל שחתר למגע להצלת חיי אדם ביחד עם משרד הבריאות. צה"ל נרתם, יחד עם כל מערכת הביטחון, לסיוע במרחב האזרחי, זה מה שמצופה ממנו, זה מה שהוא צריך לעשות וסגן הרמטכ"ל ואני כבר דיברנו על האפשרות לבחון הרחבה נוספת של יכולת ההשתתפות של צה"ל במעמסה הזו של התמודדות עם הקורונה. אני גאה שבפעם הראשונה מערך הרפואה של צה"ל נכנס לפעולה בתוך בית חולים אזרחי.

יש לנו במדינת ישראל מערכת בריאות עם כוח אדם מצוין, עם תשתית טובה, אבל בואו נגיד ביושר- אין לה, או לא היו לה, את המשאבים הנדרשים, ועדיין אין לה את היקף כוח האדם הנדרש. בסופו של דבר ראינו פה הרבה יותר תשתית, וצוואר הבקבוק יוותר כוח האדם, ואנחנו פועלים כדי להשלים פער של עשור של הזנחה. אי אפשר לטאטא את זה מתחת לשטיח, זה מונח שם, עשור של הזנחה שפגש מגיפה. אנחנו לא מייללים על העבר, אנחנו צריכים כרגע להתמודד עם ההווה ולפתור את העתיד, ובזה נתמקד ונמשיך.

בהחלט ניכר, גם בשבועות האחרונים, שבעבודה מאוד טובה של משרד הבריאות בתמיכת יתר משרדי הממשלה יש עלייה בכושר הספיקה של בתי החולים בעת הזו, זה בהחלט דבר מבורך, חשוב ונדרש בעת הזו. עליתי ביחד עם חלק מכם לפני חצי שעה מהמחלקה מתחת לפני האדמה, סוג של כמו יציאה מהקרב, רואים שם צוותי רפואה שנושאים על כתפיהם את המשקל הקל מבחינה פיזית, אך תפקודית מכביד, של אמצעי המיגון השונים, את אמצעי הרפואה, ראינו את הלחץ והרצון לשרת ולטפל באזרחי ישראל. שאלתי את אחד האחים 'מה הכי קשה?', הוא דווקא הלך למקום של הקשר עם החולה, זה הדבר שהכביד עליו יותר מהמסכה שמונחת לו על הפנים, זה הופך להיות אתגר מאוד גדול וזה סוג של אמירה מחממת לב. אני רוצה להגיד לכם שבמלחמות ובמבצעים כשאני הלכתי עם אפוד ונשק וחבריי ממשיכים ללכת איתם כל אחד בגזרתו ובתפקידו, תמיד ידעתי שיש לנו עורף חזק, הפעם אני אומר לכם שיש לכם צה"ל חזק איתכם בחזית שהיא בעורף ובלהתמודד עם האתגר הזה שנקרא הקורונה. כמו שאנחנו יודעים וכמו שנמשיך לעשות, מאות חיילי צה"ל פרוסים בעשרות בתי חולים, מפקדת אלון קוטעת מדי יום אלפי שרשראות הדבקה ובונה ומרחיבה את היכולת שלה גם בתוך המפקדה עצמה, גם בקשר עם משרד הבריאות, בחוקרים ברשויות המקומיות שפיקוד העורף פרוס בלמעלה מ-250 יקל"רים ביישובים, שמשרד הביטחון פרוס ב-150 ערים ורשויות מקומיות עם תכנית "אנשי חיל" ומגיש סיוע אזרחי. אנחנו נלחמים בשטח יחד עם ראשי רשויות כדי לנצח את המערכה המקומית, אנחנו חותרים לניצחון בכל מקום.

יש מה לבחון בדרך שבה התנהלנו ביציאה מהסגר השני. אני אבחן ואתייעץ מהן הדרכים הנכונות לבחון את זה, יש לזה היבטים רפואיים, משקיים, חברתיים, ממשלתיים, וחייבים לתחקר את עצמנו כי אנחנו לפני אותה נקודה בדיוק. אם לא נעשה הפעם את הדברים נכון – אפשר שנגשה עוד פעם.

בימים האחרונים יש ירידה משמעותית בתחלואה שנקנתה במחיר כבד של פגיעה בכלכלה ובחברה, ואנחנו צריכים לתת מענה גם למרכיב הזה ולדאוג לחיזוק מערכת הבריאות לטווח רחוק ולחוסנה של הכלכלה. רוב אזרחי ישראל נשמעים להנחיות וטוב שכך. רוב אזרחי ישראל מצפים מאיתנו, המנהיגים, שננהג בדוגמה אישית ושנוביל אותם במשבר הקשה הזה. בימים הקרובים נביא צעדים שיאפשרו את הנעת המשק. אני מתכוון לעמוד על כך, שבכפוף להמשך מגמת ירידה בתחלואה, נפעל לפתיחה מבוקרת, מדורגת, מנוהלת ומפוקחת של העסקים שאינם מקבלים קהל. ניכנס בצעדים מדודים ומבוקרים לשגרת קורונה. ואני אומר לאזרחי ישראל – זה לא רק צעדי בקרה ואכיפה שאנחנו עושים, זה הרבה מאוד אחריות ושיתוף פעולה של הציבור.

אני מבקש להודות לרופאים ולרופאות שנושאים במאמץ הזה. אני מקווה שהתשתית שנפרסה לא תצטרך להיות בתפוקה מלאה ושהעומס עליהם ירד. אני שמח על שיתוף הפעולה שבין מערכת הביטחון, צה"ל, פקע"ר, חיל הרפואה ומשרד הבריאות. שמח על השיתוף שיש לנו בכל הרשויות המקומיות ואנחנו מסוגלים להרחיב את הסיוע שלנו בכבל מקום. קורא להמשך הרחבת יכולות הטיפול בבתי החולים מצד אחד, מתחייב להמשך בניין הכוח בתחום קטיעת שרשראות ההדבקה וקורא לציבור לשתף פעולה ככל שרק ניתן."

שר הבריאות יולי אדלשטיין חנך עם שר הביטחון בני גנץ את בית החולים הצבאי, ואמר: “ביום שלישי אציג מתווה של תקווה. התחלה של שחרור הדרגתי, בטוח ואחראי שיש בו כדי להשאיר את התחלואה נמוכה באופן שמערך קטיעת שרשרת ההדבקה יתפוס את הנדבקים. יש אפשרות לעשות זאת בתנאי שלא ניגרר לפופוליזם.

“כולם רואים את הנתונים של ירידה מסוימת בתחלואה. אבל מי שיוצא בקריאות לפתוח באופן מיידי את הכל – הורס את הכלכלה ואת החיים של בני האדם, של מי שסבל מספיק. אי אפשר לפתוח ותוך כמה שבועות להביא לסגירה נוספת.

“כשאנחנו מדברים על יציאה הדרגתית, אנחנו אומרים לאותם אנשים: רוצים להבטיח שלא נדרוש שוב לסגור את העסק.

“אנחנו כממשלה חייבים לדאוג שאותם בעלי עסקים ואנשים שהפסידו המון, יקבלו לא רק דמי כיס, אלא בזמן אמת פיצוי מלא. ובכוונתי להיאבק למען זה. לא יכול להיות מצב שאנחנו דורשים הגבלות ואחר כך עצמאים ועסקים לא קיבלו את הפיצוי הנדרש. לא אתן למצב הזה להימשך.

“יש נתונים מעודדים. כל השאר תלוי בכל אחד מאיתנו”.

השארת תגובה