הצדיק הירושלמי עיכב את 'כל נדרי'

רבי נח גד
רבי נח גד

ביום שישי ז' בתשרי ציינו את יום ההילולא של הצדיק הירושלמי רבי נח גד ויינטראוב זצ"ל, שהיה ידוע כגאון עצום בתור הנגלה והנסתר, בעולם החסידות נחשב לאחד מגדולי מעתיקי השמועה כאשר בספריו מביא דברי תורה ואמרות ששמע מ-500 גדולי ישראל שעם חלקם הגדול היה בקשר. הוציא למעלה ממאה ספרים וקונטרסים בכל מקצועות התורה וביאור מעמיק על חמש המגילות ופרקי דרבי אליעזר. היה מגדולי תלמידיו של המקובל האלוקי רבי חיים שאול דוייק הכהן זצ"ל והוציא בהוראתו את קונטרס תיקון היסוד. רבי נח גד עלה לארץ ישראל לפני קרוב למאה שנים מהעיר רדומסק שבפולין, הוא חזה את חורבנה של יהדות פולין והתבטא בעלייתו שבארץ ישראל תהיה פליטה.

תושבי שכונת 'נווה שלום' ביפו סיפרו סיפור מרטיט מהתקופה ההיא בה התגורר רבי נח גד ויינטראוב בתל אביב, מה שנחרט בליבם לנצח: היה זה עת התאספו המתפללים באותה השנה לתפילת 'כל נדרי' בליל יום הכיפורים. באותו בית כנסת היו שני יהודים שחיו בסכסוך ארוך שנים והדבר העיב על השלום בבית הכנסת. ניסיונותיו של הצדיק רבי נח גד לפשר ולעשות שלום בין שני היהודים עלו בתוהו, למרות כל מאמציו של רבי נח גד להשכין שלום ביניהם כמידתו של אהרן אוהב שלום ורודף שלום.

את מה שהתחולל באותו ליל יום כיפור, לא שכחו מתפללי בית הכנסת כל חייהם. כאשר התקדש החג הגיעו כולם לבית הכנסת אפופים חרדת קודש עם ה'קיטל' הלבן כמלאכים, ביום הקדוש ביותר לעם היהודי, אולם ההפתעה שציפתה להם גם הם לא האמינו.

הכל הלך כמתוכנן, ספרי התורה הוצאו מההיכל, ההתרגשות בשיאה, גם אלו שלא פוקדים בכל השנה את בית הכנסת הגיעו לקראת התפילה שמרטיטה כל יהודי באשר הוא כ-ל נ-ד-ר-י.

ואז רגע לפני שבוקעת מהחזן המילים המרטיטות של כל נדרי, עולה על בימת הקריאה הצדיק רבי נח גד ומכריז בקול נרגש מלא רגש של אהבת ישראל, שהלילה לא ייגשו להתפלל את תפילת כל נדרי, עד שאותם יהודים ניצים יתפייסו ביניהם. "אם יהודים לא יכולים להתפייס ביניהם ולמחול אחד לשני, ואין יום הכיפורים מכפר עד שיתפייס עם חברו, אין טעם להתפלל ביום כיפור" הכריז הצדיק רבי נח גד לאזניהם המשתאות של באי בית הכנסת. לא היה אחד שהעז לערער על קביעתו של הצדיק. "היה אפשר לחתוך בסכין את המתח שהשתרר מאז ההכרזה הבלתי צפויה" סיפרו המתפללים, אבל הניצים מסרבים להתפייס. המריבה העזה והמטען הכבד שכל אחד נשא בליבו על חברו, גם הלילה הקדוש לא הצליח לגרום להם לשוב ולהתפייס.

כך חלפה שעה ארוכה בדממה מתוחה לראות כיצד ייפול דבר. אחד הניצים דווקא היה לקראת 'שבירה' והסכים להתפייס, אבל חברו העקשן נותר בשלו, חולפת לה יותר משעה, ותפילת כל נדרי לא החלה. היהודי השני שהיה עקשן במיוחד החליט בצעד של רצון טוב לאחר שראה מה שנגרם בגלו, לעזוב את בית הכנסת תוך שהוא מפטיר שאינו מוכן לבוא לכלל השלמה עם בעל ריבו.

הקהל הקדוש היה בטוח שבכך הגיעה לסיומה סאגת תפילת כל נדרי, אבל הסיפור לא תם, הוא רק התחיל…. הצדיק רבי נח גד אינו חס על כבודו ורואה הזדמנות להביא לפיוס בין היהודים ובכך לבוא זכים וטהורים ליום הקדוש. את מה שהתחולל באותם דקות מתוחות במיוחד מה יעלה בגורל תפילת כל נדרי המיותמת כולם ציפו לראות.

רבי נח גד קם ממקומו ויוצא במהירות בעקבות אותו יהודי שכבר הספיק לעזוב את מפתן בית הכנסת ואומר לו: " אתה יכול לצאת וללכת אבל תדע לך שאם לא תסכים לסיים היום את המחלוקת, אתה תישא באחריות על כך שיהודים לא יתפללו הלילה את תפילת 'כל נדרי'…
המילים שיצאו בקול נרגש בדברים היוצאים מן הלב מפיו הקדוש של הצדיק רבי נח גד, הצליחו להמיס את לב האבן וחדרו כחץ לליבו של אותו יהודי שרק לפני דקות ספורות עזב את בית הכנסת.

ובדקות המתוחות הללו ההפתעה בעיצומה, ביחד עם רבי נח גד לעיניהם המשתאות של המתפללים היהודי החליט לסוב על עקבותיו. הוא נכנס לבית הכנסת היישר למקום של יריבו המר, לעיני כל הציבוא הם התפייסו בהתרגשות רבה ובדמעות שליש. או אז נחה דעתו של הצדיק רבי נח גד וראו אור גדול פניו וחשו שהצדיק רבי נח גד הצליח לשבור את המחיצה של ברזל גם בין עם ישראל לאביהם שבשמיים.

בשעת לילה מאוחרת כשבבתי הכנסת האחרים כבר סיימו מזמן את תפילת ליל יום הכיפורים, החלה בשכונת נוה שלום ביפו תפילת 'כל נדרי' זכה וטהורה…

"תפילת 'כל נדרי' כזאת", העידו מתפללי בית הכנסת, "הייתה בהתעוררות מופלאה של תשובה ומעשים טובים שכמותה לא חווינו מעולם".

7 תגובות
 1. סיפור מדהים. בזכות הסיפור עם הצדיק גרמתי לשלום בקהילה שלנו.
  הלוואי וילמדו מהצדיק רבי נח גד מה זה שלום ואחווה בין יהודים והיה זה שכרנו.
  זכותי תגן עלינו ועל כל עם ישראל. אמן.

 2. רבי נח גד הוא דמות קמאית שלדעתי היא דמות מרתקת ביותר שספק אם הייתה כמוה בעולם החסידות. משהו נדיר בקנה מידה של דורות. קנאי גדול, איש ארץ ישראל ומבוניה, מקובל אלוקי, חסיד גדול, גאון עולם. היה חולם דברי תורה וספריו מלאים עלה לי בחלומי וכו'. היה מהחלוצים לעלות לארץ ישראל ושכנע אלפים לעלות ונתן רוח גבית לעליה לפני השואה.
  אכן דמות נדירה מאד גם ביחס לדורות קודמים.

 3. נשמע סיפר כמו עם הבעל שם טוב. זכותו יגן עלינו ועל כל ישראל.

 4. אב סבתי השתתף בתפילה הזאת וסיפר זאת לנו לפני 35 שנים. הוא סיפר שזה היה סיפור ששנים רבות סיפרו זאת. הוא סאמר שהרב נח היה דמות של אדם קדוש פשוט וצנוע שכולם העריצו מאד, היה גם מדפיס חוברות וספרים. כמעט כל חודש היהמוציא ספר או קונטרס של דברי תורה וסיפורי צדיקים. היה דמות נערצת מהמזרחי ועד נטורי קרתא.

 5. סיפור שלא יאומן על צדיק בתקופתנו שעושה מעשה כזה. שמעתי על הצדיק הזה נפלאות שהיה עושה בברכותיו כאשר חי בירושלים. אבל כל חייו הסתיר את עצמו והיה מתאבק בעפר רגליהם של המקובלים והאדמו"רים. הרבי מלעלוב היה ידיד נפשו ואמר עליו שכל ברכותיו מתקיימות מספר פעמים עלה הרבי מלעלוב לקברו בבני ברק להתפלל לישועה עבור כלל ישראל.

 6. סיפור מדהים מדהים מדהים, במיוחד לתקופת הקורונה שיקבלו פופורציות מה יותר חשוב לקב"ה. שנחיה באחדות והצדיק היה מוכן לבטל את פילת כל נדרי אם חיים במחלוקת.

 7. כתב הרבה ספרים ודברי תורה מצדיקים גדולים. היה ידוע כאיש אשכולות ואוהב את ארץ ישראל בכל נפשו. חבל על דאבדין. דמות נדירה ביותר שהעשיר את אוצרות הספרים של העם היהודי ואת הישוב הישן בארץ ישראל.

השארת תגובה