מנדלבליט בראיון: 'נבצרות על הפרק'

מנדלבליט: אם אתה משתמש בכוח השלטוני, כדי להשפיע פלילית, מתחילה להיות בעיה קשה – פרקליטי נתניהו: בעל תפקיד, שנמצא בניגוד עניינים, יחליט על נבצרות של ראש ממשלה – אנטי דמוקרטי

נתניהו ומנדלבליט | צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו ומנדלבליט | צילום: קובי גדעון, לע"מ

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא שולל גם כיום אפשרות שבה יכריז על ניבצרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו מלכהן כראש ממשלה, בשל כתבי האישום נגדו.

בחדשות 12 פורסמו הקלטות מתוך ריאיון שהעניק מנדלבליט לעיתונאי ישראל יוסקוביץ ממגזין ‘משפחה’.

בראיון הסביר מנדלבליט: “יש עניין אחר… העניין האחר, זה נורמטיבי, זאת אומרת חוסר בנבצרות של כל התפקודית נורמטיבית. האם, כמו שאני עושה את ההבחנה ואני אומר – יש נאשם מר בנימין נתניהו ויש ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, זה לא אותו דבר”.

לדבריו, אם אתה מערבב את הדברים ומשתמש בכוח השלטוני שלך כראש ממשלה, כדי להשפיע עליך פלילית, פה מתחילה להיות בעיה קשה. איך מתמודדים עם הבעיה הזאת? אז אם באמת אי אפשר להתמודד איתה, יכול להיות שכן נתגלגל לנבצרות”

מראיין: איך תדע מתי זה…?

מנדלבליט: “עוד פעם, זה לא מתמטיקה ואני לא, אני לא, אני לא נחפז ואני מנסה להיות מאוד שקול ומאוד רגוע וכל פעם אני סופר עד אלף ולא עד עשר, אני לא יכול להרשות… אני לא מתנהג כמו רשתות חברתיות… אבל כן אני אומר, שלעניין הזה בדיוק נועד הסדר ניגוד העניינים ולא, הוא לא עושה לי טובה. אני לא מקבל את זה שהוא בא ואומר: “אני אקח על עצמי בהתנדבות מגבלות”, לא. אתה חייב לקחת מגבלות, זה גם מה שאמר בית משפט העליון בפסק הדין שלו.

“המגבלות האלה שתיקח על עצמך שנעשה הבחנה, ואני לא תמים ולא נאיבי וברור לי שזה לא יהיה מאה אחוז, אבל כן צריכים את האמירה שהוא לא עוסק למשל במינוי במערכת אכיפת החוק, לא עוסק בתיקון חקיקה ספציפית לעניין האישי שלו, כשהוא מנצל את הכוח השלטוני שלו, אסור לאפשר את זה”.

מנדלבליט רומז גם שלא יסכים לעסקת טיעון בתיקי נתניהו: “ביקשתי שהמשפט יתנהל מיום ליום, אמרתי כמה שיותר מהר כי עם ישראל חייב הכרעה מהירה בעניין הזה. אי אפשר למשוך את זה באמת 5 שנים כמו שאתה אומר, זה רע מאוד אם זה יהיה 5 שנים. צריך לעשות את זה מיום ליום, לסיים את זה כמה שיותר מהר לכאו או לכאן וצריך להכריע בטענות, במיוחד אגב, אני אומר לך את זה עוד אמירה בסוגריים, במיוחד על רקע הטענות שהוא טוען.

“התפירת תיקים ואין כלום ולא היה כלום כי אין כלום וכל האמירות האלה, בוא נראה… בית המשפט יכריע ונראה מה תהיה ההכרעה. ואני מכבד כל הכרעה, בסוף יש בית משפט, כלל הכרעה – בית משפט, אין שום בעיה”.

היועמ”ש הדף בראיון את הטענות כי מדובר ברדיפה פוליטית של נתניהו: “אני לא הגשתי כתב אישום, אני אמרתי את זה גם. לא הגשתי כתב אישום נגד חלילה, נגד מפלגת הליכוד או כל מפלגה פוליטית שהיא, לא הגשתי נגד הימין, ממש לא… ממש לא במקומות האלה. ביקשתם מעשים אישיים, תנתח את כתב האישום ותראה אותו, לא רק בתיק 1,000, לא, בכל התיקים, זה מעשים אישיים של מר בנימין נתניהו, מיוחס לו אישית עבירות פליליות.

“למרבה הצער, באמת כואב לי הלב ואני לא אומר את זה סתם. כואב לי הלב ממש כל יום אני מתעורר וכואב לי הלב. הגעתי למקום הזה, לא טוב, חבל.

“מצד שני זאת החובה שלי לעם ישראל… אני לא אוותר על שחיתות על דברים כאלה, בעיני זה שחיתות אישית לכאורה, לכאורה. עומדת לו חזקת החפות, יכול להיות שיוכיח את חפותו, תהיה לו את ההזדמנות בבית משפט, לא יודע. כרגע הראיות שבפני, יש סיכוי סביר להרשעה לדעתי… לא נבהל מה’שתיים וחצי כתבות ב’וואלה’ ולא נבהל מה’כמה סיגריות’ , כן? זה לא הסיפור, זה לא התיק, לא הייתי מגיש כתב אישום במצבים כאלה”.

“הרבה דברים הפתיעו אותי, מה זה שבנימין נתניהו יישב עם נוני מוזס שנים ומדברים ביניהם, אני כמעט נפלתי מהכיסא כשראיתי את זה, זה לא דבר שלא הפתיע אותי”.

פרקליטי ראש הממשלה תוקפים את היועץ המשפטי לממשלה ד”ר אביחי מנדלבליט, בעקבות הדברים: “הרעיון שבעל תפקיד, בכיר ככל שיהיה, שנמצא בעצמו בניגוד עניינים, יחליט על נבצרות של ראש ממשלה מכהן הוא אנטי דמוקרטי, ניסיון לסכל את רצון הבוחר ובניגוד גמור לחוק יסוד הממשלה”, ציינו.

פרקליטי נתניהו טענו עוד, כי עצם הריאיון מהווה עבירה פלילית: “הריאיון של היועץ משפטי לממשלה בעניין המשפט, עולה כדי שיבוש הליכי משפט”.

ח”כ אוסנת מארק תקפה: “‏אי אפשר להוציא לנבצרות 1,300,000 אזרחים ישראלים”, צייצה, “תנסה את הספינים והאיומים על מישהו אחר אדון מנדלבליט”.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב כתבה: “‏דברי היועמ״ש מנדלבליט מכניסים לנבצרות את הדמוקרטיה כולה. מי שיטיל נבצרות על נתניהו מבקש להטיל נבצרות על מליוני בוחרי הימין, שבחרו 3 פעמים בנתניהו לראשות הממשלה וימשיכו לבחור בו כנציגם”.

ח”כ אריאל קלנר הגיב: “ההקלטות של היועמש הן חרפה שממחישות עד כמה הוא נחוש ודבק במטרה לחסל את נתניהו.  מי שצריך לצאת לנבצרות זה היועמ”ש שנמצא בניגוד עניינים חריף. ויפה שעה אחת קודם.”

ח”כ בצלאל סמוטריץ הגיב: “אם נתניהו לא מפטר את מנדנבליט על שורת האיומים החצופה וחסרת הסמכות הזו שהוא מפזר במודע בסיבוב הופעות תקשורתי חריג – מגיע לו שמנדנבליט יכריז עליו כנבצר.

“מי שמזלזל כך במיליון וחצי מצביעים שבחרו בו ומאפשר ליועמ”ש להשפיל ולרמוס אותם, פשוט לא ראוי לאמונם ולא יכול להיות ראש ממשלה”.

יור הקואליציה, מיקי זוהר: “ניכר היטב שההקלטות של מנדלבליט בושלו מטעמו כדי להעביר מסר לראש הממשלה ועל מנת להלבין את החלטותיו השערורייתיות להגשת כתבי אישום מופרכים שלא הוגשו באף דמוקרטיה.

“אני מרגיש שהגיע הרגע בו העם שלנו חייב להחליט על אחד מהשניים: מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה או נתניהו ראש הממשלה”.

השארת תגובה