אפליה: תחבורה? לא לחרדים

זאב בילסקי,, מי שכיהן כראש מטה הדיור, אמר בראיון לתקשורת: "אני אומנם לא משמש בתפקיד רשמי, אבל אני יכול להגיד חד-משמעית שהמטרו יעבור תחת בני ברק"

הדמייה: פינוי בינוי בבני ברק
הדמייה: פינוי בינוי בבני ברק
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעבר דיווחנו על ההתנגדות של עיריית ב"ב לחפירות במהלך השבת מתחת לפני השטח של העיר עבור קווי המטרו שאמורים לספק מענה תחבורתי ל-24 רשויות באוזר גוש דן.

דיון סוער בעניין זה התנהל בוועדת הפנים של הכנסת שם טען ח"כ משה ארבל כי "הוועדה דורשת מגורמי התכנון לפעול לקידום חלופה שכוללת את בני ברק, כהמשך להתחייבות זאב בילסקי בהיותו ראש מטה הדיור".

בעקבות הדיון, החליט אתר החדשות ynet לפנות אל בילסקי עצמו כדי לשמוע האם הוא אכן תומך בחפירת קווי המטרו מתחת העיר בני ברק.

בראיון אמר בילסקי: "אי אפשר להבטיח מטרו בלי עבודות בשבת והם יודעים את זה. כוונתי היתה שאנחנו הולכים לעשות את קו המטרו מתחת לבני ברק ולא רוצים לפסוח על עיר ואם בישראל כמו בני ברק, וצריך למצוא את הדרך כדי להבטיח שנוכל להמשיך ולעבוד ככל שידרש. אני מבין מאד את ראש העיר וחבריו לגבי דברים שהם פורמאליים, אבל יחד עם זאת גם הם מבינים וגם אנחנו, שהקו צריך לעבור תחת בני ברק ולאפשר לעבודות להתנהל כפי שמתחייב מביצוע עבודות בסדר גודל כזה".

לדברי בילסקי אין מערכת TBM שאפשר לעצור את הפעלתה בשבת. "אין דבר כזה", אמר. "לא שאנחנו יודעים. אתה לא יכול לאפשר לקו כזה שנחפר 30-40 מטר מתחת לאדמה להיות תלוי בהחלטה מקומית כזו או אחרת. המטרו היא מערכת הסעת המונים שתסיע שני מיליון אנשים ביום דרך 24 רשויות מקומיות, ולא יכולים לאפשר לאף רשות לקחת קו שלם כבן ערובה. אבל מתוך היכרות עם ראש העיר שעשה רושם מצוין, אין לי שום ספק שהקו יעבור תחת העיר בני ברק. מדברים על הפעלה תוך 8-10 שנים ובבני ברק יהיו 400-500 אלף איש, ואף אחד לא מעלה על דעתו שלא יינתן לתושבי בני ברק מענה".

בילסקי סיפר בראיון שמהלך הדיונים היה ניסיון להגיע להסכם שבמסגרתו לא יפריעו לעבודות בשבת. "זה לא שלא הסכימו", מר בילסקי, "פשוט אתה לא יכול לבוא לראש העיר, למועצת העיר, ולומר 'תחתום לי עכשיו על עבודה בשבת'. אבל לפחות מצידי והמערכת שעמדה לצדי בוועדה לתשתיות לאומיות, עשינו – ובטוח שגם יעשו – כל מאמץ כדי שהקו יעבור בבני ברק".

יחד עם זאת מבהיר בילסקי: "לא מגיע לבני ברק להיות מחוץ למטרו, זו גזרה שלא מגיעה לעיר שמתמודדת עם מספיק צרות. עם צפיפות ודברים שנוחתים עליהם בימים אלו, הדבר האחרון שצריך להגיד להם הוא שלא יהיה מטרו. אני אומנם לא משמש בתפקיד רשמי, אבל אני יכול להגיד חד-משמעית שהמטרו יעבור תחת בני ברק".

מעיריית בני ברק נמסר בתגובה לדברים כי "ועדת הפנים של הכנסת דרשה מנת"ע להסיר מעל סדר היום את תוואי המטרו שעוקף את בני ברק. העירייה תיאבק בתוקף בניסיון של חברה ממשלתית (נת"ע) להעניש קולקטיבית עיר שלמה על 210 אלף תושביה. גם יו"ר מטה הדיור הממשלתי לשעבר, זאב בילסקי, הדגיש בדיון מ-18.3.20 כי חלופת בני ברק היא העדיפה ואין כל כוונה להשאיר מאות אלפי תושבים מחוץ למטרו. בהתאם לדרישות שעלו בוועדת הפנים, על נת"ע להגיש תוואי שיעבור בבני ברק ולמצוא פתרונות כחוק לאתגרים הכרוכים בכך בהידברות עם העירייה".

תגובה אחת
  1. אסור למדינה הציונית להעביר מטרו שישמש בן ערובה של אוכלוסיה סחטנית. חילונים חייבים מטרו בסופי שבוע. מטרו דרך בני ברק זה הרג ילדים חילונים בסופי שבוע

השארת תגובה