קונצרטה, אדרל וריטלין: מה חשוב לדעת על תרופות לקשב וריכוז והחלופות מהטבע

adhd-case-study
adhd-case-study
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

רבים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז הורגלו לקחת תרופות מרשם שאמורות לסייע להם לתפקד טוב יותר על אף קיומה של ההפרעה בחייהם. שלוש התרופות הנפוצות בשוק הן קונצרטה, אדרל וריטלין וחשוב להכיר את ההשפעות של כל אחת מהתרופות, כולל תופעות לוואי וההבדלים ביניהן וכן לדעת שיש גם אלטרנטיבות מהטבע, לטיפול בתופעה של הפרעות קשב וריכוז במבוגרים.

הבדלים בין התרופות

ריטלין וקונצרטה הן שתיהן תרופות הפועלות על בסיס חומר פעיל בשם מתילפנדיאט, שנועד להמריץ את מערכת העצבים המרכזית כאשר החומר מסייע למי שסובל מהפרעה זו להגיע למצב של איזון ותפקוד קוגניטיבי טוב יותר.

התרופות למעשה מעלות את רמות הדופמין במוח. לעומת זאת, אדרל הינה תרופה ממריצה אך מבוססת על חומר פעיל אחר – אמפטמין אך שלושתם פועלים על מערכת העצבים המרכזית. המטרה היא לשפר את המיקוד, הריכוז ולהפחית אימפולסיביות ולהשיג שליטה טובה יותר בתפקוד ובהתנהגות. רבים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז סובלים מבעיות כמו עמידה בלוחות זמנים, השלמת משימות ואפילו אתגרים בניהול מערכות יחסים עם בני משפחה, חברים וזוגיות ולכן לאחר שביצעו אבחון ויצא האבחון חיובי נעזרים בתרופות מעין אלה.

השוני הבולט בין ריטלין וקונצרטה הוא בדרך השחרור של החומר הפעיל כאשר קונצרטה פועלת על שחרור ארוך טווח ולאורך זמן למשך 10-12 שעות ואילו ריטלין על שחרור מידי, למרות שכיום קיימת גרסה נוספת של ריטלין לשחרור הדרגתי של החומר.

שימו לב לתופעות הלוואי

מעבר לכך ששלושת התרופות הינן ממריצות ומומלץ ליטול אותן בשעות הבוקר, כדי להימנע מנדודי ובעיות שונה, תופעות הלוואי שלהן דומות: מעצבנות, דרך חרדה ועד כאבי ראש, כאבי בטן, יובש בפה והתופעות עשויות להחמיר ככל שעולים במינונים. יש מי שלעיתים מבצעים מעין הפסקה יזומה מנטילת התרופות במיוחד ילדים (שיכולים לקחת תרופות אלה מגיל 6 בלבד) כי במקרים שונים הן עשויות לעכב גדילה. אצל מבוגרים התופעות עשויות להיות גם בחילות, עצירות, מצבי רוח משתנים וגם נשירת שיער ואצל גברים – אין אונות.

אלטרנטיבה מהטבע להפרעות קשב וריכוז

חשוב מאוד לקחת תרופות אלה תחת השגחת ובליווי רופא במיוחד אם חלים שינויים במינונים או בהשפעת התרופה או יש חשש להחמרה בתופעות הלוואי ואלה פוגעות בתפקוד בלימודים או בעבודה. מי שינסה להיגמל מתלות בתרופה יגלה שמדובר במשימה לא פשוטה כי עשויות להיות להן אפקט ממכר כך שהגמילה עשויה להיות קשה וחשוב לבצע אותה בהדרגתיות ובפיקוח רפואי.

בשנים האחרונות עלתה המודעות לאלטרנטיבות מהטבע להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז במבוגרים. ניתן להסתייע בטיפולים כמו למשל טיפול התנהגותי שנועד לשפר התנהגות רצויה חיובית ולטשטש את השלילית, יש שלל מוצרים שלא תמיד מוכחים כמו ויטמינים וחומצות שומן. אבל יש צמחי מרפא סיניים שנבדקו קלינית בעולם ובישראל המגיעים או בצורת סירופ או בצורת כמוסות או סוכריות ג'לי נוחות לשימוש כאשר יש גם פורמולות מחוזקות בצמח ג'ינקו בילובה הידוע בספרות כמשפר זרימת דם ומסייע לזיכרון.

השארת תגובה