סערה: תפילות החגים ב'זום'

הגר"א פלדמן חבר מועצת גדולי התורה בארה"ב והגר"מ היינעמאן אב"ד אגודת ישראל בבולטימור פירסמו מכתב מחאה חריף: "תפילת החזן פסולה ואין לענות אמן אחר ברכותיו

אילוסטרציה: סליחות במוסקובה, צילום לוי נזרוב (53)
אילוסטרציה: סליחות במוסקובה, צילום לוי נזרוב (53)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סערה גדולה בבולטימור, לאחר שאחד מבתי הכנסת ה"אורתודוקסים" פירסם מודעה לחברי קהילת בית הכנסת ועל פיה, תפילות הימים הנוראים, בראש השנה ויום הכיפורים, יועברו בשידור חי דרך תוכנת ה'זום', עבור חברי הקהילה שאינם עכולים להגיע לתפילות מחשש מנגיף הקורונה.

רבני בולטימור, הגר"א פלדמן חבר מועצת גדולי התורה בארה"ב וראש ישיבת  'נר ישראל' והגר"מ היינעמאן אב"ד אגודת ישראל בבולטימור וראש מערך הכשרות הבינלאומית סטאר-קיי הממוקמת בבולטימור, יצאו במחאה חריפה כנגד היזומה הפסולה להעביר את תפילות הימים הנוראים דרך אמצעים טכנולוגיים בשידור חי.

במכתב מחאה חריף אותו פירסמו מרנן ורבנן שליט"א, בו הם מוחים כנגד היוזמה הפסולה האסורה על פי ההלכה. במכתבם כותבים הרבנים: "בית כנסת מסוים הממוקם בבולטימור ארה"ב מתכוון לשדר את תפילות החג דרך "זום" למתפללי בית הכנסת שאינם יכולים להשתתף עקב נגיף הקורונה. התבקשנו לתת מענה האם הדבר מותר לפי ההלכה. להלן דעתנו בעניין: יש איסור מוחלט לדבר לתוך רמקול או מצלמה כאשר הכוונה היא להעביר את הקול למקום אחר, וודאי שלא להעביר תמונות דרך הזום. הדבר יגרום לתפילת החזן להיות פסולה כמצווה הבאה על ידי עבירה ואין לענות לו "אמן".

עוד כותבים הרבנים במכתבם: "הדבר החמור ביותר בעניין זה, זה חילול ד' בפרהסיה כאשר מחללים את השבת והחג לעיני רבים. העבירה כל כך חמורה שחז"ל הורו לאנשים לוותר על חייהם וממונם מאשר לעבור על עבירה זו".

בסיום מכתבם כותבים הרבנים שליט"א: "אין לנו ספק שבית הכנסת עובר על שמירת תורה ומצוות, בין אם כי לא מכיר בחומרת העניין ובין אם קיבל הדרכה שגויה ממקור לא מוסמך. ניסינו להביא את הדבר לתשומת לבם, אך ללא הצלחה. אנו מביעים לציבור הרחב את מחאתנו והתנגדותנו לדבר, ששתיקתנו לא יהווה כאות הסכמה לחילול ד'".

מכתבם של מרנן ורבנן עורר הדים נרחבים בקרב הקהילה היהודית שרובה נמנית על הציבור האורתודוכסי וחבריה נשמעים לפסקי ההלכה. בקרב הקהילה היהודית נשמעים קולות המבקשים מהציבור שלא להשתתף במניינים המתקיים בבית הכנסת האמור, על מנת שלא לסייע לידי עוברי עבירה.

השארת תגובה