החשש: צו פתיחת הליכים נגד 'אלדד פרי נדלן'

משפטנים: אם יאושר צו פתיחת ההליכים נגד 'אלדד פרי נדל"ן' – מאות רוכשי דירות עלולים להתמוטט כלכלית. ביהמ"ש ייאלץ להתמודד עם שאלות כבדות משקל בכל הנוגע לבעלות על הקרקע

עו''ד גיא סרוסי - צלם אביעד פוקס
עו''ד גיא סרוסי - צלם אביעד פוקס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

פורסם בתקשורת כי חברת גמי וחיים בבעלות חיים חמו, איש עסקים משוויץ, טוענת שהלוותה לחברת אלדד פרי נדל"ן 218 מיליון שקל – ומעמידה אותם לפירעון מיידי; עוד נטען בבקשה כי לקבוצה חובות נוספים בסך של כ-300 מיליון שקל;

עו"ד גיא סרוסי חזה את הכאוס המתחולל בקבוצת אלדד פרי כפי שתואר בבקשה למתן צו פתיחת הליכים אותה הגיש. לדבריו, מצבם של הרוכשים סבוך מפני שמצד אחד הם מהווים חלק מקבוצת רכישה, ונחשבים לבעלי הקרקע, אך מצד שני קיימים רוכשים שכלל לא יודעים אם נרשמה להם הערת אזהרה על הקרקע ומה זכויותיהם בקרקע.

עו"ד סרוסי מייצג מספר רב של רוכשי דירות במסגרת קבוצות הרכישה של חברת אלדד פרי נדל"ן, ובמסגרת הליכי הוצאה לפועל בהם פתח נגד החברה, נחשפה תופעה לפיה ניתנו צ'קים של החברה לרוכשי דירות שביקשו לבטל חברותם בקבוצות הרכישה, תוך הבטחה כי כל כספם יוחזר להם, אך פעם אחר פעם ביטלה 'פרי נדל"ן' את הצ'קים אותם נתנה – תוך עבירה בוטה על החוק.

עו"ד סרוסי שהתריע מפני מצבה השברירי של קבוצת אלדד פרי טען לפני מספר שבועות, כי "פתיחת הליך בהוצאה לפועל לקבוצת בנייה כה משמעותית מעמידה אותה במצב לא פשוט. אילו הבעיה לא תיפתר במהירות, החברה עלולה למצוא את עצמה בבעיות קשות בכל הנוגע לקבלת אשראי בנקאי, וכן בקושי רב להעביר נכסים לרוכשים – עקב הטלת הדיספוזיציות הצפויה על נכסי הקבוצה".

לדבריו, "מעבר לאי העמידה בהסכמים חתומים עם הרוכשים, ומעבר להתנהלות פורעת חוק בכל הנוגע למסירת המחאות ללא כיסוי וביטולן באופן חד צדדי – נחשפו דרכי התנהלות הנוגדות לכאורה את החוק בכל הנוגע להתנהלות קבוצות הרכישה".

"כך למשל", טען עו"ד סרוסי, "נחשף עירוב מוחלט בין התשלומים המועברים לבעל הקרקע ('פרי אסטרטגיות') לבין התשלומים שהועברו למארגן קבוצת הרכישה ('אלדד פרי נדלן') תוך הנפקת חשבוניות מס צולבות ולא תואמות בין שתי החברות, כאילו מדובר בכיס אחד".

מהן המשמעויות המיידיות של מהלך כזה לגבי הפרויקטים הקיימים של פרי נדל"ן?

לדברי עו"ד סרוסי, במקרה בו תאושר הבקשה, הפרויקטים הקיימים של הקבוצה ירוכזו ככל הנראה תחת ניהולו של נאמן, עד לקבלת צו פירוק לחברה, וימשיכו להתנהל תחת שרביטו עד שבית המשפט יכריע האם לאפשר לחברה הליך של הבראה כעסק חי – או להוליכה לפירוק.

מהן המשמעויות המיידיות של מהלך כזה לגבי רוכשי הדירות בפרויקטים של פרי נדל"ן?

לדברי עו"ד סרוסי, כספם של רוכשי הדירות אשר הפקידו בידי חברת פרי נדל"ן מאות אלפי שקלים – נמצא בסכנה רבה. למעשה, מי שלא הבטיח את כספו באמצעות הערות אזהרה או ערבות אישית של בעלי פרי נדל"ן (כפי שביצע עו"ד סרוסי בכמה מקרים שהגיעו למשרדו) עלול למצוא את עצמו בסוף תור הנושים – במקרה בו יחליט בית המשפט כי דין החברה להתפרק, ודין הנכסים שבבעלותה להתחלק בין הנושים. "יש לזכור כי לגופים מלווים גדולים כגון בנקים וגופי אשראי קיימת קדימות על פני נושים קטנים – כך שלמעשה אנו עדים לאפשרות בה מאות רוכשי דירות אם לא יותר, עלולים להיוותר עם חלק קטן מאד מהשקעתם בידם בסוף התהליך – שעלול לארוך חודשים ארוכים ושנים" דברי עו"ד סרוסי.

מהן המשמעויות לכל אלה שקיבלו מפרי נדל"ן צ'קים לפירעון עתידי?

לדברי עו"ד סרוסי, לקוחות אלה יצטרכו להגיש תביעות חוב מסודרות באם יאושר הליך הפירוק לחברה. כאמור, למי שיש ברשותו ערבויות אישיות – יוכל להיפרע מהערבים עצמם – ובכך קיים סיכוי גדול יותר כי יקבל חלק גדול מכספו חזרה.

מהם הצעדים שהיית ממליץ לכל רוכש דירה בפרויקט של פרי לעשות – כדי למזער את הנזקים?

הייתי ממליץ לכל מי קבוצת אלדד פרי או חברות הבת שלה חבות לו חוב – להגיש תביעת חוב מידית באם יינתן צו פירוק לחברה, ולנסות לממש בטוחות שניתנו לו כמו ערבויות או שעבודים.

האם היית ממליץ לרוכשים – כמו במקרה חפציבה – להתנחל בבניינים ובדירות המיועדות להם גם אם הבנייה בהן לא הסתיימה?

לא. צריך לזכור כי להבדיל מרכישת דירה מקבלן, הלקוחות של אלדד פרי נדלן לקחו חלק בקבוצת רכישה. הם למעשה גם הקבלן עצמו וגם הרוכש. בכל מקרה, בית המשפט יראה בנכסיהם כברי מימוש לצורך החזר חובות, וברוכשים עצמם יראה כמי שאין להם חזקה על אותם נכסים.

לדברי עו"ד סרוסי, עצם העובדה כי מגיש הבקשה לפירוק הוא שותף בקבוצת פרי נדל"ן היא חמורה מאין כמוה. הדבר מעיד לדבריו על כך שמצבה עלול להיות באמת בכי רע, כי אין דין שותף בכיר היכול לבצע בדיקות עומק במצבה של חברה, כדין נושים חיצוניים שרק יכולים להעריך מהו מצב החברה לאשורו. לדברי עו"ד סרוסי, חשוב לציין כי ייתכן ורוכשים רבים נותרו ללא כל בטוחה, כשרבים מהם לא טרחו כלל לרשום הערת אזהרה על הקרקע.

לדבריו, רוכשים שלא רשמו הערות אזהרה על הקרקע ולא נרשמו כבעלים על הדירות ימצאו עצמם בסיפור דומה לרוכשים בפרשת ענבל אור ויאלצו להמתין אחרונים בסדר הנשייה.

האם יש שוני במקרה כזה בין רכישת דירה רגילה, לבין רכישה של דירה במסגרת של קבוצת רכישה?

"בהחלט. ברכישה רגילה יש אבא ואמא לפרויקט – החברה הקבלנית עצמה. בקבוצת רכישה הרוכש הוא למעשה חלק מבעלי הקרקע. במקרה של קבוצת פרי נדלן הדבר יכול להיות חמור שבעתיים מאחר ואם שולמו כספים על חשבון הקרקע מבלי שנרשמה הערת אזהרה על הקרקע, או לחלופין לא ניתנה כל בטוחה שהקרקע באמת שייכת להם, בית המשפט ייאלץ להכריע בשאלה מאד מעניינת של הבעלות בקרקע הפרוייקטים" אומר עו"ד סרוסי.

עורך הדין גיא סרוסי ממשרד עורכי הדין סרוסי-מארון https://www.sm-lawyers.co.il/ מתמחה בייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל, חדלות פירעון, ומו"מ מול בנקים ונושים אחרים על הסדרי חוב.

השארת תגובה