'עוצר 500 מטר'? זה פסיכולוגי

השר אדלשטיין מתעקש: הצעת הסגר שהגשנו – הם הצעדים הנכונים • שרים: "הצעה מטורללת וקיצונית שלא תעבור" • ליברמן מסית: "כולנו בדרך לסגר בגלל שיקולים פוליטיים וכניעה של ביבי וגנץ למפלגות החרדיות"

סגר על בני ברק
סגר על בני ברק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

משרד הבריאות גיבש את התוכנית הרב-שלבית לבלימת העלייה בתחלואה, והיא תעלה להצבעה בממשלה.

ממונה הקורונה פרופ’ רוני גמזו מתנגד למגבלת 500 המטרים והיא נכפתה עליו מהדרג הפוליטי שמאמין שבלעדיה לא יהיה ניתן לאכוף את ההגבלות. מדובר כנראה בהגבלה פסיכולוגית-תודעתית שנועדה לוודא את ציות האזרחים יותר  מאשר נחיצות בריאותית.

ההצעה כפי שפורסמה לא צפויה לעבור מחר בקלות, וההערכה היא שייעשה ניסיון לרסן אותה כמה שיותר.

שרים צוטטו: “ההצעה שהונחה על שולחננו היא הצעה מטורללת וקיצונית שלא תעבור בנוסח הזה. ההצעה היא פגיעה אנושה בכלכלה, ברווחה ובבריאות”.

עם זאת, שר הבריאות יולי אדלשטיין התראיין לחדשות סוף השבוע בחדשות 12 והבהיר כי הוא עומד מאחורי הנוסח הנוכחי והמתווה לסגר החל מראש השנה.

“אני חתום על ההצעה שתובא מחר לממשלה, ואני אומר חד משמעית – לא יהיה מו”מ. ברגע שנתחיל להעמיד תנאים של תחום זה או אחר, אנחנו נקריס את כל ההצעה, וכתוצאה מכך נקריס את מערכת הבריאות”.

הוא הדגיש: “ידוע לי המחיר הכבד ביותר של הסגר, ואני דווקא משום כך, במשך 3 חודשים שאני במשרד, ניסיתי לעשות את הכל כדי למנוע סגר. את אותה מדיניות נקט גם גמזו.

“אילו הייתה אכיפה ומשמעת ב-40 ישובים שנסגרו, הייתי אומר לתת לעוצר הלילי עוד צ’אנס”, אמר בהתייחס לשינוי המדיניות המהיר מאז ההחלטה האחרונה לסגור את הערים האדומות. “אי אפשר לבקש מהשוטרים לרוץ אחרי כל אחד, אי אפשר לטעון שאזרחים לא עומדים בהנחיות שזו חוסר הבנה של הנהלים כשיש חתונה עם אלף אורחים. אנשים צריכים להבין שאותם צוותים רפואיים שאנחנו כל כך אוהבים לכנות ‘מלאכים בלבן’, עכשיו אומרים שחייבים איכשהו לרסן את המגפה”.

הוא הוסיף: “לצערי הרב, לאחר פתיחת המשק. אני זוכר באמת שאמרתי את הדברים האלה לפני 3 חודשים, אם לא נהיה בסדר נהיה בסגר, ולצערי זה מתממש. אפשר לבוא בטענות על אכיפה, הנחיות אבל אני חוזר ואומר, אילו הדברים הפשוטים ביותר היו מתבצעים, לא היינו מגיעים לנקודה הזו. כולי תקווה שיפסיקו לחשוב על סגר כענישה, אלא כפעולה רפואית”.

יו”ר מפלגת ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, תוקף הערב את הממשלה לקראת הסגר המלא הצפוי החל מראש השנה.

“אף מדינה מתפתחת בעולם לא הטילה שוב סגר כללי כי מדובר בוידוא הריגה למשק ולכלכלה, אבל בישראל כולנו בדרך לסגר בגלל שיקולים פוליטיים וכניעה של ביבי וגנץ למפלגות החרדיות. אני שב ואומר שחייבים פה סדר! יש להעביר מיד את ניהול המשבר לצה”ל ולשלטון המקומי ולתת רשת ביטחון כלכלית למשק ולעסקים”.

תוכנית הסגר

על פי התוכנית, בשלב ראשון יוטל סגר מלא, ככל הנראה למשך שבועיים, ולא תתאפשר יציאה למרחק של יותר מ-500 מטרים מן הבית.

מדובר בשלב הראשון על סגירה מלאה של כלל העסקים מקבלי הקהל ועסקי המסחר, התרבות, הבילוי והפנאי ותיירות הפנים. במסעדות תתאפשר מכירת מזון בשירות משלוחים בלבד.

העסקים שיורשו לפתוח הם אלה המספקים שירותים חיוניים, בהם חנויות למכירת מזון, בתי מרקחת, מכוני אופטיקה, חנויות למכירת מוצרי הגיינה, חנויות למכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית, חנויות למכירת מוצרי תקשורת, עסקים המספקים שירותי תקשורת וחנויות המוכרות אביזרים רפואיים.

נמל התעופה בן גוריון צפוי להיסגר לפעילות.

התפילות האמורות להתקיים במהלך חגי תשרי יתקיימו בכפוף להנחיות משרד הבריאות. עד 20 איש יוכלו להתקהל בשטח פתוח וקבוצות של עד עשרה אנשים יוכלו להימצא במבנה סגור במבנה במקום בו רמת התחלואה גבוהה, כשמספר הקבוצות המותר יחושב בהתאם למספר הכניסות למקומות התפילה – ותוך שמירה על יחס של אדם אחד לכל ארבעה מ”ר משטח המקום. במקומות בעלי רמת תחלואה אחרים, תותר התאספות של עד 25 בני אדם.

במגזר הציבורי: התוכנית קובעת כי יש לצמצם את הפעילות ל-30% ממצבת כח האדם במקום העבודה, בכפוף לחריגים שייקבעו באופן שיימנע פגיעה בפעילות חיונית.

במגזר הפרטי: שר האוצר יביא לאישור הממשלה תקנות שלפיהן לא ישהו במקום העבודה יותר מ-10 עובדים או 30% מהמספר שנוכח בדרך כלל במקום העבודה, לפי הגבוה מביניהם, תוך המשך פעילות של מקומות עבודה חיוניים.

פעילות התחבורה הציבורית בכל אחד מהשלבים תצומצם ותותאם להיקף הפעילות במשק לפי אותו שלב כך שיימנע מעבר אנשים ממקום למקום, למעט הגעה וחזרה של עובדים למקומות עבודה חיוניים ומקומות עבודה שפעולתם מותרת.

אם תצטמצם התחלואה בעקבות הסגר, תעבור ישראל למתווה מקל יותר המכונה ‘ריסון מהודק’.

בשלב זה, שיחל לקראת חג הסוכות, תוסר הגבלת התנועה ל-500 מטרים ממקום המגורים. עם זאת, מערכת החינוך והעסקים יישארו סגורים, וההגבלות על עבודה במגזר הציבורי יוסיפו להתקיים.

במשרד האוצר אומדים את הפגיעה הכלכלית משבועיים של סגר ושבועיים נוספים של ‘ריסון מהודק’ בכ-18 עד 19 מיליארד שקלים.

משרדי האוצר וראש הממשלה, יחד עם ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יפעלו לגיבוש רשת ביטחון כלכלית לבעלי עסקים ולאזרחים הצפויים להיפגע מהסגר.

כל אחד מהשלבים יישאר בתוקף לשבועיים לפחות, כשהמעבר בין שלב אחד לזה שאחריו יתבצע בהתאם למצב התחלואה ברחבי המדינה ולפי החלטת קבינט הקורונה.

תגובה אחת
  1. מערכת הבריאות מומחית בהיסטריה. כבר עשרות שנים שהם "קורסים" תחת הנטל ו"הזקנה שוכבת במסדרון בית החולים".
    הכל מלחמה על תקנים ותקציבים. מערכת שהייתה ממשלתית שנים רבות מדי ולא מסוגלת לחשוב במונחים אחרים.

השארת תגובה