כך הוחלף ה'סגר' ב'עוצר'

לאחר שראשי הערים החרדיות שיגרו מכתב נזעם לרה"מ בנימין נתניהו ושנתה ההחלטה ובמקום סגר על עשרה יישובים, הוטל עוצר לילי על 40 יישובים • מה משמעות העוצר?

סגר על בני ברק
סגר על בני ברק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נתחיל מהסוף: החל מאתמול בשעה 7 בערב, נתונה העיר ב"ב לעוצר לילי מידי ערב החל מהשעה 7 בערב ועד השעה 5 לפנות בוקר. ההחלטה התבלה בתום דרמה ציבורית שבה היו מעורבים כל הצדדים הנוגעים בדבר – ראשי הערים החרדיות, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרי וחברי הכנסת של ש"ס ויהדות התורה ופרוייקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו.

ע"פ מודל הרמזור של גמזו, העיר ב"ב נחשבת לעיר אדומה בשל ריבוי התחלואה. על אף שלפני מספר שבועות הצהיר פרופ' גמזו שסגר על הערים החרדיות רק יגביר את ההדבקה בתוך הבתים בשל ריבוי המשפחות ברוכות הילדים וצפיפות הדיור, בסוף השבוע האחרון הכריע גמזו כי אין מנוס וכי יש להטיל סגר מלא, כולל איסור כניסה ויציאה מהעיר וסגירת מוסדות חינוך ועסקים, למעט עסקים חיוניים.

עיריית ב"ב מיהרה להוציא הודעה רשמית נגד הטלת סגר על העיר: "כפי שהוכח גם בגל הראשון, סגר אינו הפתרון. במקום להטיל עונש קולקטיבי על כל העיר", נכתב בהודעה. "אנו מצפים מהממשלה להילחם לצידנו ולא בנו. ההחלטה המסתמנת להטיל סגר על העיר מאכזבת ומגבירה את חוסר האמון של הציבור החרדי בשיקולי פרויקטור הקורונה ומקבלי ההחלטות".

בהמשך הודיעה העירייה: "עיריית בני ברק העלתה את רף הבדיקות בעיר בשבוע הבא ל-10,000, אנו דואגים לפינוי מאות חולים למלוניות מחוץ לעיר ולהחמרת האכיפה על החייבים בבידוד. הפעולות שביצענו הוכחו כנכונות – לראייה, שיעור התחלואה בעיר ירד ב-30% בחודש האחרון. מלחמתה הנחושה של העיריה בקורונה, הפכה אותה מודל לחיקוי עבור רשויות אחרות ומשרדי ממשלה, לכן זו סטירת לחי שדווקא היא מאויימת ונענשת שוב ושוב ומשמשת שעיר לעזאזל.

"גם במערכת הבריאות מודים בכך: סגר אינו תורם במאומה להורדת התחלואה והאטת קצב ההתפשטות. קבלת ההחלטות והשינוי הדרמטי מאדום לכתום ובחזרה ב-24 שעות, נעשו מתוך היסטריה ורצון לייצר מראית עין של עשיה שתכסה על כישלון מהדהד הצבוע בצבעי אדום בוהק", נכתב בהודעת העירייה.

מחאה ספונטנית

תושבי ב"ב, למודי הסבל מהסגר המקומי בערב חג הפסח, החלו להקים קול זעקה. התארגנויות ספונטניות של תושבים היו אמורים לחסום את הרחובות באזור מכון מור בפינת הרחובות רבי עקיבא – ז'בוטינסקי. כמה שעות קודם לכן נשלח מכתב חריף בתוכנו לרה"מ נתניהו, חתום ע"י ראשי הערים החרדיות והוא שחולל את השינוי ואת ההתערבות האישית של רה"מ.

במכתבם, ראשי הערים החרדיות הצביעו על נתניהו כאשם המרכזי בהטלת סגר על הערים החרדיות מבלי לבחון כלל את השלכותיו.

במכתב עליו חתמו ראש עיריית בני ברק הרב אברהם רובינשטיין, ראש עיריית אלעד ישראל פרוש, ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין וראש מועצת עמנואל אליהו גפני נכתב בין היתר: "לא נשכח מי האיש שחתם בידו, פעם אחר פעם, על הפיכתנו למפיצי מחלות ואויבי העם, בענישה סלקטיביות של רבבות משפחות, בני המגזר החרדי".

"ההחלטות שקיבלת פעם אחר פעם נעשו בהיעדר היגיון ותוחלת בריאותית ומכוונת באופן חד וברור נגד הציבור החרדי", כתבו ראשי הערים לנתניהו.

ראש הערים אף הבהירו לרה"מ: "נפסיק את שיתוף הפעולה עם הרשויות השונות בכל הנוגע לסגר. טלו אתם ובאופן אישי אתה ראש הממשלה, את האחראיות לשינוי ולביצוע. אנו רואים בך את האשם היחידי לצעדי ענישה אלו, להשפלת כבוד המסורת, וכבודנו כאזרחים לגיטימיים בארץ הזו. לא נוכל להחריש עוד".

בהמשך המכתב לנתניהו מציינים ראשי הערים: "בכאב ובזעם, אנו רואים כיצד כבודם של גדולי התורה, חיי התורה, מנהגי הקהילות וכבוד המסורת של מרבית תושביה היהודים של הארץ הזו, נרמסת על ידך באופן שלא זכור כמותו".

לסיום, כותבים ראשי הערים: "אזנך לא הייתה קשובה אלינו ולא טרחת לשאול, להבין וללמוד", ובמקום "בחרת להשתמש באנשי קש דוגמת פרויקטרים, בעוד אתה האיש שמכריע גורלות".

המכתב עורר הד תקשורתי עצום, ויחד עם העובדה ששר הביטחון בני גנץ הגיע לביקור רשמי בבני ברק, כמו גם ח"כ עופר שלח מיש עתיד שהתקבל ע"י רה"ע וכן ביקורו של יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט כאורח רשמי של רה"ע אלעד ישראל פרוש, חוללו את המפנה ונתניהו נכנס לעובי הקורה. תחילה דחה נתניהו את ישיבת ועדת השרים שהייתה אמורה לאשר את הסגרים על הערים האדומות וב"ב בתוכה. בהמשך, גובש מתווה שכולל עוצר לילי שאושר ע"י כל שרי הממשלה מלבד יו"ר ש"ס השר אריה דרעי שהתנגד.

בדיקות מאסיביות

בניסיון להוריד מב"ב את התווית של עיר אדומה, יזמה עיריית ב"ב בדיקות המוניות ע"מ להוריד את אחוזי התחלואה בעיר.

ביום ראשון בערב פירסמה דוברות עיריית בני ברק את ההודעה הבאה שקראה לתושבים להיבדק בהמוניהם: "בתום מאמצים כבירים ועמל מפרך, אנו שמחים, מודים ומברכים על הסרת איום הסגר מעל עירנו בחסדי שמים. תחת סגר מכאיב יוטלו הגבלות שגם הן אינן קלות למרבה הצער. החלטת הממשלה שהתקבלה הערב בנוגע להגבלות לילה והגבלות לימודים, תיכנס לתוקפה רק ביום שלישי. אי לכך, מחר יום שני יתקיימו לימודים כרגיל בכל מוסדות החינוך. מחר במהלך היום, יועברו ההנחיות ומידע חיוני לתושבים. אתגרי הבריאות של העיר רבים ומשמעותיים. ובכלל זה, הורדת העיר מאדום לכתום באופן מיידי וביטול ההגבלות הקשות".

בהמשך ההודעה נכתב: "אנו קוראים ופונים לכלל תושבי עירנו: מחר במהלך היום יפעלו מתחמי בדיקות חינם ברחבי העיר. צאו להיבדק! גם אם אתם חשים מצויין ובריאים ודווקא בגלל זה, זו תהיה ההוכחה שלנו בס"ד, כי בני ברק איתנה ובריאה. לא אדומה ולא מרכז חולי ח"ו. מתחמי הבדיקות יפעלו מחר בין השעות 09:00-18:00 במתחם הפיס משואות ברחוב ירושלים, במתחם הפיס רמת אלחנן ברחוב הרב רבינוב ובמתחם הפיס נווה אחיעזר ברחוב אורליאן. אין צורך ברישום ובהפניה אולם חובה להביא תעודת זהות".

בסיום ההודעה קוראת עיריית ב"ב לתושבים: "שוב, אנו קוראים ומתחננים אליכם תושבי העיר: מצב התחלואה הגואה כמעט המיט עלינו סגר הדוק וממושך. כעת קיבלנו ארכה, ונטל ההוכחה עלינו: נקפיד ביתר שאת על עטיית מסכה ללא הקלות, נימנע מהתקהלויות, נקפיד על בידוד מלא, נשמור על עצמנו וסביבתנו – נציל את העיר ואת קדושת הימים הנוראים ושמחת חג הסוכות הבעל"ט. הפעם, זו האחריות של כולנו".

גם המבצע הזה לא הצליח להוריד את ב"ב מעיר אדומה לעיר כתומה במודל הרמזור של פרופ' גמזו והחל מאמש, יום שלישי בערב, העיר בני ברק נמצאת בעוצר לילי מידי ערב החל מהשעה 7 בערב ועד חמש לפנות בוקר.

במהלך העוצר הלילי, תושבת כל פעילות מסחרית, מלבד עסקים חיוניים שיישארו פתוחים. כמו כן, לתושבים יהיה מותר להתרחק עד 500 מטרים בלבד מבתיהם, למעט מקרים של הצטיידות במזון וצרכים רפואיים. זאת, בנוסף למגבלת ההתקהלות לפיה תיאסר התכנסות של יותר מ-20 איש בשטח פתוח, ויותר מעשרה בחללים סגורים.

השארת תגובה