מדינת ישראל תשלם למגדלים הפרחים 30 מליון שקלים

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מדינת ישראל נחשבת למעצמת ייצוא לפרחים וצמחי תבלין, כ-90% מהתבלינים הגדלים בישראל מיוצאים למדינות בכל רחבי העולם, וכן "בורסת הפרחים" בהולנד מסתמכת בעיקר על ישראל כדי לספק את היצע הפרחים הגדול בעולם. גם השוק המקומי של הפרחים נפגע אנושות מהקורונה בעקבות המצב שנכפה עלינו, ובעצם נכפה על העולם כולו, בגינו בוטלו אירועים משפחתיים (חתונות, בריתות), אירועי חברה, חנויות פרחים נסגרו, מסעדות ובתי עסק אחרים לא פועלים או פועלים בהיקף נמוך. על כן נוצר מצב שאין דורש לפרחים בחממות.

כתוצאה מכך המקררים והחממות מלאים במיליוני פרחים, ללא דורש. בניגוד לענפי החקלאות האחרים המספקים מזון לאוכלוסייה, הרי שענף הפרחים מקביל לענף הבידור והפנאי, ונחשב ל"מותרות" ולכן הצרכן הישראלי לא קונה פרחים בתקופה זו. כל אלו, באים לידי ביטוי הן ביצוא והן בשוק המקומי. שני השווקים הללו, ספגו מכה קשה ביותר כתוצאה ממגפת הקורונה.

לטובת שני הענפים ענף הפרחים המקומי ולייצוא וענף התבלינים לייצוא יזם משרד החקלאות ופיתוח הכפר תוכנית סיוע בהיקף של 30 מיליון ₪ לחקלאים מענפים אלו אשר נפגעו עקב הקורונה. גודל המענק יחסי לחקלאי, ובהתאם להיקף הנזק. סיוע זה הוא בנוסף למענקי הסיוע הממשלתיים בשל משבר הקורונה.